Retry
Adding Persian font to Google Docs

سرویس داکس – Docs فعالیت اش را از نسخه‌ی وب آغاز کرد و با وجود محبوبیت آفیس، تعداد کاربران اش در حال افزایش است.  گوگل داکس به کاربران امکان می‌دهد که اسناد خود را با هر تعداد کاربر یا حتی به‌صورت عمومی به‌اشتراک بگذارند و این امکان وجود دارد که همه‌ی کاربران در لحظه هم امکان ویرایش داشته باشند و هم تغییرات را مشاهده کنند. یکپارچگی این سرویس با سایر سرویس‌ های گوگل مانند درایو و جیمیل که بیشترین تعداد کاربر را درمقایسه‌ با رقبا دارد، فرایند اشتراک‌گذاری را بسیار ساده‌تر می‌کند. درضمن، بدون نیاز به نصب نرم‌افزار در هر پلتفرمی حتی به‌صورت آفلاین نیز می‌توانید اسناد را ویرایش کنید. یکی از کمبودهایی که در استفاده از Docs ممکن است با آن روبه‌رو شوید، پشتیبانی‌نکردن از فونت‌های دلخواه است، یعنی نمی‌توانید مانند آفیس فونت سفارشی خود با فرمت TTF را در گوگل داکس آپلود و از آن استفاده کنید.  در ادامه قصد داریم تا به شما روش هایی را نشان دهیم که می توانید به گوگل داک فونت دلخواه اضافه و از آن استفاده کنید

 

نحوه‌ی افزودن فونت فارسی Google Docs با Google Fonts

گوگل سرویسی به نام Google Fonts دارد که با هدف بهبود وضعیت صفحات وب ازنظر تایپوگرافی و زیبایی‌شناسی راه‌اندازی شده است و فونت‌های متن‌باز را به‌‌رایگان دراختیار کاربران قرار می‌دهد. کاربران نیز می‌توانند با ارایه فونت‌های دلخواه در این سرویس سهیم باشند. لازم به ذکر است به‌تازگی فونت محبوب وزیرمتن Vazirmatn نیز به آن افزوده شده است. خوشبختانه ازطریق گوگل داکس می‌توان به گوگل فونت دسترسی داشت و فونت‌های دلخواه را به فهرست فونت‌های گوگل داکس اضافه کرد. برای این کار سند مدنظر را در گوگل داکس باز و در نوار ابزار روی منو فونت و سپس گزینه‌ی More fonts کلیک کنید.

google docs get new fons

 

در پنجره‌ی بازشده، فهرست فونت‌های موجود در گوگل فونت به شما نمایش داده می‌شود که نام هر فونت با سبک خودش نوشته شده است. اگر نام فونت مدنظرتان را می‌دانید، آن را جست‌وجو کنید.

google docs get new fons2

 

برای اضافه‌کردن فونت‌های فارسی یا عربی، روی گزینه Scripts: All scripts کلیک و Arabic را انتخاب کنید. سپس، فونت‌های مدنظر را انتخاب و روی OK کلیک کنید تا به فهرست فونت‌ها افزوده شوند.

google docs get new fons3

 

افزودن فونت فارسی به Google Docs با Extensis

روش دیگر برای اضافه‌کردن فونت به اسناد در گوگل داکس، استفاده از افزونه Extensis است. این افزونه از همان فونت‌های گوگل فونت استفاده می‌کند؛ بنابراین، ازنظر تنوع فونت تفاوتی با روش اول ندارد؛ اما مزیت آن در‌مقایسه‌با روش اول آن است که به اضافه‌کردن فونت به‌صورت دستی نیاز ندارید و با استفاده از آن، می‌توانید همه‌ی فونت‌ها را یک‌جا داشته باشید. برای افزودن فونت مراحل زیر را دنبال کنید:

در نوار ابزار روی Extensions کلیک کنید و به قسمت Add-ons > Get add-ons بروید.

google docs get new fons4

 

در پنجره‌ی بازشده، Extensis fonts را جست‌وجو و روی نتیجه‌ی نمایش‌داده‌شده کلیک کنید.

google docs get new fons5

 

درادامه، روی Install و سپس Continue کلیک کنید.

google docs get new fons7

 

در پنجره‌ی باز‌شده، اکانت خود را انتخاب و روی Allow کلیک کنید.

google docs get new fons8

 

سپس، روی Next و Done کلیک کنید.

google docs get new fons9

 

مجدد از نوار ابزار Extensions را باز کنید و به بخش Extensis fonts بروید و روی Start کلیک کنید.

google docs get new fons10

 

در کادر بازشده در قسمت راست صفحه، می‌توانید به تمامی فونت‌های Google Fonts دسترسی داشته باشید و با انتخاب متن و سپس فونت، سبک آن را در نوشته اعمال کنید.

google docs get new fons11

 

درحال‌حاضر، فونت‌های فارسی و عربی موجود در گوگل فونت موارد زیر را شامل می‌شود که از افزونه مذکور می‌توانید آن‌ها را انتخاب کنید:

google docs get new fons12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاه‌ها

Comments
  • صدرا

    خیلی مطلب خوب و کاربردی بود. ممنون

امتیاز فراموش نشه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *