Retry
طراحی سایت با وردپرس

امروزه یکی از مهم ترین مهارت هایی که افراد باید با آن آشنایی داشته باشند نحوه پیاده سازی و طراحی سایت با وردپرس است. ما در این مقاله به شما یاد خواهیم داد که چگونه می توانید یک سایت با استفاده از وردپرس طراحی کنید.
بیایید ابتدا نگاهی به آمار بیندازیم. طراحی وب سایت با وردپرس در سال 2017 توانست 27 درصد از طراحی های سایت ها در سراسر جهان به خود اختصاص دهد و بیش از یک چهارم از کل وب سایت های جهان را پیاده سازی و اجرا کند و به دلایل بسیار زیادی وردپرس در طول سالیان زیاد، وفاداری خود را ثابت کرده و امکانات خود، مانند افزونه های وردپرس را همیشه بروز نگه می دارد.
این مقاله، آموزشی جامع و مفید وردپرس برای افرادی است که می خواهند که طراحی  وب سایت وردپرس را یاد بگیرند. ما در این مقاله کار با دامنه ها و هاست، نصب وردپرس، مدیریت محتوا و استفاده از افزونه ها و قالب ها برای طراحی سایت وردپرس و بهینه کردن آن را به شما آموزش خواهیم داد.
زبان وردپرس نیز مانند تمام زبان های برنامه نویسی اصول کلی دارد که باید به آن ها عمل شود. البته اگر شما زمان کافی ندارید و یا علاقمند به حوزه طراحی سایت نیستید می توانید با مراجعه به سایت های مختلفی که در حوزه سایت های وردپرسی فعالیت میکنند بهترین طراحی سایت را وردپرسی را برای سایت خود داشته باشید .
در یادگیری وردپرس مهم ترین نکته تکرار و تمرین است. از تکرار و تمرین نترسید و سعی کنید تا می توانید تمرین کنید تا بدانید که اگر به مشکلی برخوردید چطور آن را مدیریت کنید. همچنین مقاله آموزش وردپرس هم می تواند به عنوان مرجع مکمل این مقاله مفید باشد.

 مراحل طراحی سایت با وردپرس کدام است؟

برای ساخت سایت با وردپرس دو گام اصلی پیش روی ماست:

 1. پیاده سازی وردپرس بر دامین و هاست است.
 2. سامان دهی وردپرس و شروع طراحی سایت است.

گام اول با خرید یک هاست و دامنه شروع می شود. پس بیایید به بررسی موضوع دامنه بپردازیم.

انتخاب دامنه برای طراحی سایت وردپرس

اگر شما کمی با فضای وب‌سایت آشنایی داشته باشید حتما با دامنه آشنا هستید. نام دامنه، وب سایت شما را به کاربران معرفی می کند. به عنوان مثال نام دامنه سایت ژاکت،  www.zhaket.com است.

نام دامنه  نباید با URL اشتباه گرفته شود زیرا نام دامنه بخشی از URL است. برای درک بیشتر، بیایید URL ای را که همه مؤلفه ها را دارد تجزیه و تحلیل کنیم و به نکات آن بپردازیم

http://www.blog.mywebsite.com:80/post/awesomeness.php?edit=false&view=true#comment-5

این URL دارای پنج بخش مجزا است:

http:// پروتکلی است که به مرورگرها  می گوید که چگونه داده ها را دریافت کنند. برخی از مشهور ترین پروتکل ها  http، httpsو ftp هستند.

blog زیر دامنه ای است که به شما این امکان را می دهد تا وب سایت خود را در قسمت ها و بخش های مختلف تقسیم بندی کنید.

mywebsite.com نام دامنه شما است. www که قبل از دامنه آمده است، کاملا اختیاری است و شما باید در مورد آن تصمیم بگیرید. در بیشتر موارد، افراد ترجیح می دهند که وبسایت شان دارای این قسمت نیز باشد، این مورد می تواند در وب سایت های بزرگ تأثیر مهمی داشته باشد.

انتهای نام دامنه که در این دامنه کلمه  .com است، دامنه سطح بالا (TLD) نامیده می شود. شما می توانید از  .netو .org نیز استفاده کنید، در برخی از کشور های خاص دامنه هایی مانند .co.uk، .huو .me هم استفاده می شود. نوع دیگری از دامنه نیز وجود دارد که به آن ها دامنه های تجاری گفته می شود مانند: .xyz، .newsو .media.

80 شماره پورتی است که برای دستیابی به منابع و اطلاعات روی سرور استفاده می شود. که به طور پیش فرض عدد 80 برای HTTP ، و عدد 443 برای HTTPS است، به همین دلیل می توانید آن را در URL ها حذف کنید. ولی اگر به هر دلیلی از پورتی به غیر از 80 استفاده شود باید در آدرس  URL ذکر شود.

/post/awesomeness.php مسیر دسترسی به منبع در سرور است. در این حالت ، ممکن است نام یک پوشه یا یک فایل مثلا  awesomeness.php در محل هاست باشد، اما این مسیر لزوماً به یک فایل واقع بر روی سرور اشاره نمی کند. در بیشتر مواقع امکان دارد که آدرس URL  شما مسیر دسترسی به یک فایل نباشد بلکه درخواستی باشد که شما برای سرور ارسال کرده اید و داخل سرور آن دستور ترجمه می شود.

?edit=false&view=true شامل دو پارامتر است. اولین پارامتر مقدار کلید است که با علامت سؤال نمایش داده می شود. تمام دستور های بعدی توسط & انجام می شود.مقادیر این کد سمت سرور انتخاب می شود، برای مثال می توان از این مقادیر برای تغییر مکان فایل یا ذخیره داده استفاده کرد.

#comment-5 یک لنگر است که می تواند بلافاصله کاربر را به مکانی خاص در یک صفحه منتقل کند.

اگر همه موارد گفته شده را درک نکردید، نگران نباشید. بسیاری از این موارد در استفاده روزمره اهمیتی ندارد. تنها بخشی که باید به آن توجه کنید نام دامنه است زیرا با استفاده از آن  کاربران به وب سایت شما مراجعه می کنند.

در مرحله بعدی طراحی سایت با وردپرس، لازم است تا یک نام صحیح برای سایت خود استفاده کنید

خدمات طراحی سایت

انتخاب دامنه

انتخاب نام دامنه برای طراحی سایت با وردپرس ممکن است کمی دشوار باشد. نکاتی وجود  دارد که  باعث برتری دامنه شما نسب به سایر دامنه ها می شود.

برای انتخاب نام دامنه می توانید از نکات زیر استفاده کنید:

 • نام دامنه می تواند شعار شما یا اسمی باشد که با آن شناخته می شوید.
 • نام دامنه باید آسان به خاطر سپرده شود.
 • نام دامنه باید کوتاه باشد  تا مخاطبین به راحتی بتوانند آن را به خاطر بسپارند.
 • نام دامنه باید به آسانی نوشته شود و کلمات سختی نداشته باشد.
 • از جمله کلمات کلیدی که می توانید استفاده کنید شعار شما در کسب و کارتان است.
 • در نهایت نام شما باید توانایی برند سازی را داشته باشد تا با آن نام شناخته شوید.
 • در انتخاب نام دامنه به صورت تجاری دقت کنید که اصول نام نویسی تجاری را رعایت کنید و شرایط و ضوابط و شرایط  آن را نقض نکنید.

برای بررسی کامل‌تر و دانستن نکات بیشتر میتوانید و به مقاله مربوط به نکات انتخاب نام دامنه مراجعه کنید. در آن مقاله به طور کامل این موضوع را بررسی کرده ایم.

بیشتر سایت هایی که می توانید نام دامنه را از آن ها خریداری کنید، به شما این امکان را می دهند تا  میزبانی سایت شما را هم  انجام دهند. برای حفظ اطلاعاتتان پیشنهاد می کنیم هاست خود را از همان شرکتی که دامنه خود را ثبت کرده اید نگیرید.

زیرا اگر کسی بتواند وارد حساب میزبانی شما شود ، می تواند پرونده ها و اطلاعات شما را بدزد. اگر دامنه شما در همان سایت  ثبت شده باشد ، آنها می توانند دامنه و هاست شما و در یک جمله کل سایت شما را به سرقت ببرند.

اما اگر این اولین پروژه شما در زمینه طراحی سایت با وردپرس است، پیشنهاد می کنیم دامنه و هاست خود را از یک شرکت خریداری کنید. این کار روند آموزش شما را سریع تر می کند و بعد از یادگیری مطالب می توانید در صورت نیاز دامنه یا هاست خود را به شرکت دیگری منتقل کنید.

اکثر میزبان ها رابط کاربری آسانی برای خرید نام دامنه دارند: برای ثبت دامنه نیاز است که فقط نام مورد نظر را جستجو کنید و دستورالعمل هایی که روی صفحه نشان داده می شود را دنبال کنید. هنگام خرید دامنه، دو مورد را در خاطر داشته باشید:

اگر در مورد برندسازی جدی هستید و بودجه کافی دارید ، ممکن است بخواهید تعدادی TLD با همین نام خریداری کنید. برای این کار می توانید دامنه های تجاری خود را با دامنه هایی مانند .net، .org، .infoو نسخه های محلی مانند  ir. را در همان سایت ثبت کنید.

همچنین می توانید مدت زمان ثبت دامنه خود را انتخاب کنید ، پیش فرض آن معمولا یک سال است. در مورد چگونگی انتخاب زمان دامنه خود دقت کنید زیرا در بهینه سازی موتور جستجو (سئو) نیز تاثیر دارد.

برای ثبت دامنه های .ir باید به سایت ایرینک سر بزنید. برای خرید هاست به شناسه خرید دامنه خود از سایت ایرنیک نیاز دارید.

تفاوت میزبانی وب و ثبت دامنه

قبل از انجام هر کاری برای طراحی سایت با وردپرس، می خواهیم تفاوت بین ثبت دامنه و هاستینگ یا به اصطلاح میزبانی وب را بسیار واضح برای شما بیان کنیم. این دو موضوع کاملاً جدا از هم هستند. بسیاری از شرکت ها هر دو آن ها را به عنوان یک خدمات ارائه می دهند.

برای اینکه تفاوت دامنه و هاست را متوجه شوید و کاملا بدانید که هاست چیست باید گفت که فرق دامنه و هاست، مانند وضعیت پارکینگ های شهری است که اتومبیل هایی را نیز برای فروش ارائه می دهند. شما می توانید از یکی از آنها یک اتومبیل بخرید و همچنین اتومبیل خود را در پارکینگ آن ها پارک کنید همچنین شما می توانید اتومبیل خود را در یک پارکینگ دیگر نیز پارک کنید زیرا مالک آن شما هستید.

هاست در اصل مکانی برای قرار دادن پرونده های وب سایت شما است. ثبت دامنه به این معنی است که شما مالکیت قانونی یک قطعه از املاک و مستغلات اینترنت را به دست آورده اید.

انتخاب وردپرس به عنوان بستر

گام بعدی طراحی سایت وردپرسی ، انتخاب وردپرس به عنوان بستر وب سایت است.

بسیاری از سیستم عامل ها وجود دارند که می توانید هنگام ساخت یک سایت جدید از آنها استفاده کنید که به آن ها  سیستم های مدیریت محتوا (CMS) گفته می شود.

سیستم های مدیریت محتوا به نحوی طراحی شده اند تا بتوانید بدون اطلاع از کد نویسی، محتوای سایت خود را ویرایش کنید.

خوشبختانه، انتخاب بهترین سیستم مدیریت محتوا کار ساده ای است. با توجه به آماری که در ابتدا کار به شما گفتیم از بین انواع سیستم های مدیریت محتوا وردپرس صدر نشین سیستم های مدیریت محتواست. به عبارت دیگر ، تقریباً از هر سه وب سایت که بازدید می کنید ، یکی از آن ها با وردپرس طراحی شده است. یکی از دلایل این تعدد راحتی آموزش طراحی سایت با وردپرس است.

ویژگی های اصلی وردپرس

 • منبع باز است
 • رایگان است
 • تمام کارهایی که برای طراحی وب سایت نیاز است می توانید به راحتی با وردپرس انجام دهید.
 • سریع، بهینه و ایمن است
 • برای سئو بهینه سازی شده و تبلیغ را آسان تر می کند
 • مانند یک نرم افزار است که می توانید آن را دانلود کنید.

تفاوت بین WordPress.Com و WordPress.Org

اگر شما در زمینه طراحی سایت با وردپرس تازه کار هستید نیاز است که تفاوت این دو را به خوبی درک کنید.

وردپرس یک بسته نرم افزاری منبع باز است و برای همه افراد در سراسر جهان رایگان است.

WordPress.org سایت اصلی نرم افزاری مدیریت محتوای وردپرس است. می توانید آن را دانلود کنید و مقالات را مشاهده کنید ،همچنین در انجمن های آن سؤال کنید و به پاسخ برسید.

اما WordPress.com  دارای خدماتی برای وب سایتهایی است که در بستر وردپرس اجرا می شوند. می توانید به طور رایگان یک حساب کاربری بسازید و یک وب سایت کاملاً کارآمد دریافت کنید. البته فقط می توانید از زیر دامنه WordPress.com استفاده کنید – مانند mywebsite.wordpress.com- که برای کاربر تازه کاری که طراحی سایت با وردپرس را شروع کرده است مناسب است.

ولی برای داشتن امکاناتی مانند افزودن افزونه و قالب و همچنین ثبت دامنه باید نسخه تجاری آن را خریداری کنید.

انتخاب هاست مناسب برای ساخت سایت با وردپرس

یکی دیگر از خدمات وردپرس انتخاب یک بسته میزبانی یا هاست خوب برای طراحی سایت با وردپرس، برای افراد حرفه ای هم می تواند مشکل باشد. در اینجا گزینه هایی را که به طور واضح برای وب سایت های عظیم با سفارشات زیاد است را حذف میکنیم. و به سایر وب سایت ها می رسیم.

عوض کردن سرویس میزبانی کار بسیار آسانی است، بنابراین می توانید در هر زمان آن را  تغییر دهید.

اگر به دنبال یک هاست خوب هستید ، سه گزینه وجود دارد:

میزبانی اشتراکی،

میزبانی VPS ،

میزبانی های اختصاصی برای وردپرس

موردی که انتخاب می کنید بسته به نیاز وب سایت و بودجه شما متغیر است. در اینجا تفاوت این 3 دسته را بررسی می کنیم.

میزبانی اشتراکی

میزبانی اشتراکی به دلیل ارزان بودن نسبت به سایر دسته ها گزینه خوبی برا شروع است. یک سرور واحد می تواند صدها وب سایت را در خود جای دهد ، که به صدها کاربر مختلف اجاره داده می شود. پیاده سازی چنین سروری هزینه بر نیست زیرا هزینه ساخت آن بین کسانی که از آن ها استفاده می کنند تقسیم میشود.

سرویس میزبانی مشترک توسط اکثر شرکت های میزبانی ارائه می شود و با توجه به شرایط و امکانات و نوع پنل مدیریتی می توانند در قیمت ها تفاوت داشته باشند.

از آنجا که صدها وب سایت از همان سخت افزار در حال اجرا استفاده می کنند، اگر یک اشکال کد نویسی در یکی از آنها وجود داشته باشد باعث می شود تا 80 درصد از حافظه موجود برای رفع آن استفاده شود، در این صورت وب سایت های باقیمانده (که صدها نفر هستند) متوقف می شوند و از دسترس خارج می شوند. همین مسئله در مورد امنیت وب سایت ها نیز وجود دارد؛ در برخی از حملات هکری هدف یک وب سایت واحد نیست بلکه هدف این است که  با استفاده از یک وب سایت با امنبت کم، به خود سرور اصلی دسترسی پیدا کنند.

این امر به دلیل کاهش امنیت و به روز رسانی های کم اندکی ناامید کننده است و ممکن است این مشکلات در هر لحظه برای شما اتفاق بیفتد اما اگر از شرکت های معروف خریداری کنید با پرداخت هزینه بیشتر، این احتمالات کمتر خواهند شد.

اگر بودجه کمی دارید می توانید از هاست اشتراکی شروع کنید و وقتی که بودجه شما به مقدار کافی رسید سرویس خود را ارتقاء دهید.

میزبانی VPS

VPS یک سرور خصوصی مجازی است که در آن منابع سرور به طور مساوی بین معدود افراد تقسیم می شود .

به عنوان مثال یک حساب کاربری در این سرور نمی تواند 80٪ از منابع مشترک را استفاده کند. اگر چهار حساب روی این سرور باشد ، هر کدام می توانند فقط 25٪ از دارایی ها و منابع سرور را استفاده کنند. این امر به طور مؤثر از مسائلی که غیرقابل پیش بینی هستند پیشگیری می کند.

در چنین حسابی امکان نفوذ هکران به وب سایت شما از طریق هاست بسیار دشوار خواهد بود زیرا دسترسی مستقیم به سایت شما ندارند.

VPS بیشترین انعطاف پذیری را از این دسته به شما می دهد. اگر قصد دارید سایر سیستم های مدیریت محتوا ، مانند جوملا ، دروپال یا لاراول را امتحان کنید، می توانید همزمان در همان سرور خصوصی پیاده سازی کنید.

میزبانی اختصاصی وردپرس

این سرویس تقریبا شبیه خرید یک سرور و دامنه از سایت www.wordpress.com  است و منابع شما مشخص است.

در این حالت، کل معماری سرور تنظیم شده است تا وردپرس را تا حد امکان کارآمد تر کند. از حافظه گرفته تا پردازنده تا نرم افزار های سرور و حافظه پنهان سطح سرور ، همه چیز به یک بسته نرم افزاری واحد تبدیل شده است:

این امر باعث می شود وب سایت شما بسیار سریعتر و ایمن تر شود.

به روز رسانی خودکار ، ذخیره سازی در سطح سرور و پشتیبانی ویژه حرفه ای وردپرس فقط برخی از مزایای میزبانی اختصاصی وردپرس است.

اما به دلایل امنیتی نمی توانید سایر سیستم های مدیریت محتوا را بر روی آن نصب کنید.

اگر نمی خواهید با تنظیمات سرور مداخله کنید و فقط به یک وب سایت خوب وردپرسی که امنیت آن برای شما تامین شده است، نیاز دارید این روش میزبانی یک گزینه عالی است.

با انتخاب این نوع از سرور شما نیازی به نگرانی در مورد تنظیمات و امنیت سرور ندارید و به راحتی می توانید طراحی سایت با وردپرس را انجام دهید.

اتصال دامنه به هاست

بعد از خرید هاست و دامنه نیاز است شما دامنه خود را در هاست تان تعریف کنید.

برای این کار نیاز است وارد پنل مدیریت خود در شرکتی که از آن هاست را خریده اید شوید سپس DNS  و siteGround هایی که مربوط به هاست تان است را کپی کنید سپس به سایتی که از آن دامنه را خریده اید وارد شوید که در صورتی که دامنه شما .ir باشد این سایت ایرینک است سپس در بخش مدیریت دامنه ها با انتخاب دامنه خود می توانید این مقادیر را جایگذاری کنید تا هاست و دامنه شما به هم وصل شوند این روند حدود 24 الی 72 ساعت زمان بر خواهد بود.

نصب وردپرس

برای طراحی سایت با وردپرس ، در بسیاری از هاست های اشتراکی یا vps نصب کننده های خودکار وجود دارد که با آن ها می توانید وردپرس را نصب کنید. در این نوع نصب فقط کافی است که اطلاعات کلی سایت را در قسمت های مربوطه وارد کنید و کار های نصب را خود نصب کننده انجام می دهد.

در صورتی که نصب کننده خودکار در هاست شما موجود نیست باید به صورت دستی نصب را انجام دهید که برای این کار لازم است ابتدا فایل نصبی وردپرس را از www.wordpress.org دانلود کنید سپس در مسیر پوشه های هاست تان در قسمت public_html آن را آپلود کنید و از حالت فشرده خارج کنید.

در مرحله بعدی شما باید آدرس سایت خود را در قسمت جست و جو وارد کنید و وارد سایت تان شوید با این کار شما صفحه نصب وردپرس را فراخوانی کرده اید.

در این مرحله نیاز است نام کاربری و گذرواژه  را برا ادمین در نظر بگیرید سپس در قسمت دیتابیس ها که در صفحه مدیریت هاست به نام SQL Database شناخته می شود یک دیتابیس جدید تعریف کنید و برای آن نام کاربری و گذرواژه  تعیین کنید سپس این نام کاربری و گذرواژه را در اختیار نصب کننده قرار می دهید و تنظیمات  شخصی را انجام می دهید.

تا این مرحله وردپرس در سایت شما به خوبی نصب شده و نیاز است فایل های نصبی را از هاست خود پاک کنید.

اکنون می توانید با وارد کردن URL زیر وارد پنل مدیریت سایت خود شوید.

www.YOURDOMAIN.com/wp-admin/

و در پنجره باز شده نام کاربری و رمز عبور ادمین اصلی را وارد کنید.

نصب وردپرس

با وارد کردن اطلاعات خود و با گذشت اندکی زمان وارد پنل مدیریتی یا پیشخوان سایت وردپرسی خود می شوید که به صورت زیر است:

طراحی سایت با وردپرس

بخش های اصلی پنل وردپرس

 • پیشخوان:  همان صفحه اصلی شما است که اطلاعیه های مهم در آن به شما نشان داده خواهد شد.
 • نوشته ها: در این قسمت شما می توانید پست  و مطالب متنی ارسال کنید و تمام تنظیمات آن ها از جمله دسته بندی ها را انجام دهید.
 • رسانه: در این قسمت می توانید تمام فایل های تصویری و صوتی خود که برای طراحی سایت با وردپرس نیاز دارید درون سایت تان آپلود کنید.
 • برگه ها: این بخش یکی از مهم ترین بخش ها در طراحی سایت با وردپرس است که در آن میتوانید برگه ها یا به اصطلاح صفحات وب سایتتان را مدیریت کنید و در صورت نیاز صفحه ای جدید اضافه کنید.
 • اگر نمی توانید با رابط کاربری جدید وردپرس کار کنید می توانید نحوه نصب افزونه در وب سایت وردپرسی خود را  مطالعه کنید و افزونه ویرایشگر کلاسیک وردپرس را بر روی سایت خود نصب کنید.
 • دیدگاه ها: بیشتر افراد این قسمت را با نام کامنت در صفحات مجازی مانند اینستاگرام می شناسند شما می توانید نظراتی که افراد در مورد نوشته های شما داده اند را در این قسمت مشاهده و مدیریت کنید.
 • نمایش: بعد از برگه ها مهم ترین قسمت در سایت وردپرسی شما بخش نمایش است که در آن تنظیمات مربوط به نمایش برگه ها انجام می شود.
 • افزونه ها: بعد از نمایش، این قسمت مهم ترین بخش است که می توانید از آن افزونه های مورد نظر خود را بر روی سایت نصب کنید.
 • کاربران: در این قسمت شما می توانید افرادی که در سایت شما عضو هستند را مدیریت کنید.
 • ابزارها: برخی از کارهایی که باید در مورد وب سایت تان انجام دهید در این قسمت خلاصه می شود که شامل بک آپ گیری و باز گردانی و همچنین سلامت وب سایت و پاک سازی اطلاعات شخصی است.
 • تنظیمات: در قسمت تنظیمات می توانید تنظیمات کلی وب سایت وردپرسی تان از جمله نحوه نمایش صفحه اصلی و مدیریت زمان را  انجام دهید.

سایر مواردی که در عکس مشاهده می کنید افزونه هایی هستند که بر روی سایت نصب شده اند.

برای شروع کار لازم است به قسمت تنظیمات و سپس خواندن بروید و اطلاعات مورد نظر را تکمیل کنید در نهایت مطمئن شوید تیک گزینه ی از “موتور های جستجو درخواست کن تا محتوای سایت را بررسی نکنند” غیر فعال باشد.

سپس در همان تب تنظیمات وارد پنل عمومی شوید و اطلاعات سایت خود اعم از نام و آدرس ایمیل و زبان و ساختار زمانی سایت خود را وارد کنید

پنل وردپرس

تنظیمات بخش نمایش و انتخاب قالب

در مرحله بعدی طراحی سایت با وردپرس نیاز است که وارد بخش نمایش شوید و در آن جا یک قالب را از قسمت افزودن به سایت خود اضافه کنید

قالبی را که دوست دارید انتخاب کنید.

قالب های وردپرس پوسته هایی هستند که ظاهر وب سایت شما را تغییر می دهند. می توانید آنها را به سرعت نصب کرده و در صورت نیاز در آینده آنها را تغییر دهید.

نکته ای که قابل ذکر است این است که قالب ها فقط نحوه نمایش سایت شما را تغییر می دهند و در صورت عوض کردن قالب، مطالب و محصولاتی که در سایت دارید از بین نمی رود.

علاوه بر قالب های رایگان تعداد بسیار زیادی قالب وجود دارد که قابلیت ها و امکانات سفارش سازی بیشتری دارند شما می توانید این قالب ها را در سایت ژاکت مشاهده کنید و در صورت نیاز خریداری کنید.

با وجود تعداد زیاد قالب های پولی، قالب های  رایگان گزینه خوبی برای شروع هستند. جالب است بدانید که برخی پوسته ها در هنگام نصب توانایی شخصی سازی دارند و می توانید تنظیمات زیادی را تغییر دهید همچنین با یک افزونه صفحه ساز مانند افزونه المنتور دیگر نیازی به خرید قالب های پولی ندارید.

شما می توانید یک قالب را با توجه به کسب و کار خود یا مطالبی که می خواهید در سایت قرار دهید خریداری کنید و با افزونه المنتور به صورت کشیدن و رها کردن وب سایت خود را با سلیقه شخصی خود طراحی کنید.

این مورد را هم در نظر بگیرید که هر وقت نیاز داشتید می توانید قالب جدیدی بر روی سایت خود نصب کنید و آن را با قالب قبلی سایت خود عوض کنید.

دو تا از قالب های عالی برای شروع قالب flatsome  و قالب Hestia هستند که نسخه کامل آن ها در فروشگاه ما موجود است.

توجه داشته باشید. ما برای آموزش ساخت سایت با وردپرس از این قالب ها  استفاده خواهیم کرد، ولی شما در انتخاب قالب وردپرس دست تان باز است و هر قالبی که به آن علاقه دارید را می توانید نصب کنید.، از این قالب برای وب سایتهای تجاری گرفته تا وبلاگ ها، دفاتر خدماتی، غذا و رستوران ها، سایتهای شخصی و موارد دیگر می توانید استفاده کنید.

طراحی سایت

برای نصب این قالب کافی است در قسمت افزودن نام Hestia را وارد کنید و بر روی نصب کلیک کنید سپس آن را فعال کنید.

نصب قالب وردپرس

بعد از فعال سازی شما می توانید با کلیک بر روی گزینه ی سفارشی سازی می توانید سایت خود را با سلیقه خود طراحی کنید.

سپس با مراجعه به قسمت Hestia option در قسمت نمایش می توانید تنظیمات این قالب را انجام دهید.

تنظیمات قالب وردپرس

با کلیک بر روی اقدامات توصیه شده، صفحه ای برای شما باز می شود که به شما پیشنهاد می کند افزونه ی Orbit Fox Companion را نصب کنید.

توجه داشته باشید. Orbit Fox Companion یک افزونه است.

Orbit Fox  افزودنی خوبی برای Hestia است زیرا ویژگی های جالبی را برای به روز رسانی ظاهر سایت شما ارائه می دهد. به عنوان مثال ، المان های جدید مفیدی را برای صفحه اصلی دریافت می کنید ،مانند  یک فهرست راهنما که هنگام ساخت صفحات و نمادهای منوی سفارشی مفید خواهد بود.

در این مرحله قالب جدید شما در سایت شما فعال شده است. و شما می توانید به سادگی با رفتن به آدرس سایت خود ، آن را در مشاهده کنید.

همان طور که مشاهده می کنید اکنون نمایش باب میل نیست و نیاز است که وقت بیشتری برای طراحی گرافیکی و متنی سایت خود انجام دهید.

شما می توانید در قسمت سفارشی سازی وارد بخش تنظیمات برگه خانه شوید و یک برگه   به برگه های خود اضافه کنید.

تنظیمات قالب وردپرس

صفحات ضروری در طراحی سایت با وردپرس

اکنون که همه چیز برای طراحی سایت با وردپرس تنظیم شده است ، در نهایت می توانید اضافه کردن محتوا را شروع کنید! در حالی که آنچه اضافه می کنید به شما بستگی دارد، ولی تعدادی از صفحات جز صفحات ضروری هستند و شما باید آن ها را در وب  سایت خود قرار دهید.

 • صفحه نخست: ساختن صفحه اصلی در طراحی سایت با وردپرس دشوارترین طراحی را دارد زیرا مخاطب شما در لحظه ورود با این صفحه روبه رو می شود. وردپرس به شما این امکان را  می دهد تا یک صفحه استاتیک یا یک صفحه پویا ایجاد کنید. پیش فرض یک صفحه پویا است که ده پست اخیر شما را لیست می کند.
 • اگر در حال ایجاد رزومه آنلاین یا یک وب سایت شرکتی هستید، احتمالا ترجیح می دهید جزئیات مربوط به خود یا شرکت در صفحه اصلی به کاربران نمایش دهید. در این حالت، یک صفحه در وردپرس ایجاد کنید و آن را به عنوان صفحه اصلی در قسمت “تنظیمات” → “خواندن” تنظیم کنید.
 • صفحه درباره ما: صفحه درباره ما تقریباً در همه وب سایت ها وجود دارد. برای یک وب سایت یا وبلاگ شخصی، می توان از آن برای گفتن داستان زندگی استفاده کرد تا به کاربران امکان دهید شما را بشناسند. برای یک وب سایت شرکتی ، اطلاعات بیشتری در مورد شرکت درج می شود. قدرت این صفحه را دست کم نگیرید! در حالی که ممکن است فکر کنید این اطلاعات به درد بخور نیست ولی می تواند طرفداران شما را افزایش دهد.
 • صفحه تماس با ما: اگر می خواهید افراد با شما در ارتباط باشند ، پس صفحه تماس می تواند راهی برای این کار باشد. می توانید برای ایجاد یک فرم و نمایش اطلاعات تماس اصلی خود از افزونه های فرم ساز استفاده کنید. بسیاری از سایت ها از Google Maps برای نشان دادن موقعیت مکان فروشگاه یا شرکت خود استفاده می کنند. این کار از طریق افزونه هایی مانند کد کوتاه ساده Google Maps امکان پذیر است ، یا می توانید از قابلیت تعبیه شده توسط  Google Maps برای وب سایت وردپرسی خود استفاده کنید.
 • صفحه فروشگاهی: اگر شما قصد فروش محصولات را دارید این صفحه مهم ترین صفحه شما می شود.
 •  سایر صفحات: صفحاتی مثل شرایط استفاده از خدمات، قوانین بازپرداخت، سیاست حفظ حریم خصوصی، جزئیات تماس هستند که برخی از این اطلاعات را می توانید در یک صفحه طراحی کنید، لازم به ذکر است که برخی از شرکت های درگاه پرداخت در صورت تکمیل نبودن این اطلاعات به شما کد فعال سازی نمی دهند.
 • امکانات بخش سفارشی سازی

شما در قسمت سفارشی هر صفحه می توانید:

 • تصویر پس زمینه را تغییر دهید – آن را به عکس مربوط به تجارت خود تبدیل کنید
 • عنوان را تغییر دهید
 • متن را با عنوان تغییر دهید و در صورت تمایل آن ها را کاملاً حذف کنید
 • متن دکمه را تغییر دهید
 • سایر بلوک ها و قسمت صفحه اصلی موجود را تنظیم کنید. به طور پیش فرض ، همه این موارد را دریافت می کنید. با رفتن به “بخش های صفحه” از نوار کناری Customizer می توانید این تغییرات را اعمال کنید.
 •  با کلیک بر روی هر قسمت از محتوای اصلی وب سایت، مطالب پیش فرضی که در آن ها قرار دارد را به سلیقه خود تغییر دهید.
 • در قسمت تنظیمات ظاهری، رنگ بندی و نوع فونت و تمام تنظیمات مربوط به نوشتن و دکمه ها را انجام دهید.

طراحی سایت وردپرسی

افزونه های ضروری برای طراحی سایت با وردپرس

بعد از طراحی صفحه اصلی شما باید افزونه های مورد نیاز خود را اضافه کنید.

همان گونه که نرم افزار ها و اپ ها به گوشی تلفن همراه شما امکاناتی را اضافه می کنند افزونه ها نیز امکاناتی به سایت شما اضافه می کنند. به عبارت دیگر ، آنها با اضافه کردن برخی از ویژگی های مورد نیاز، عملکرد استاندارد سایت شما را افزایش می دهند. طراحی یک

سایت بدون افزونه ها کاری بسیار دشوار و در بعضی شرایط ناممکن است. اگر میخواهید بدانید افزونه چیست، مقاله ما در این زمینه را مطالعه کنید.

افزونه هایی که در این لیست آورده شده اند جز افزونه های ضروری و رایگانی هستند که پیشنهاد می شود آن ها را بر روی وب سایت خود نصب کنید.

 • افزونه Yoast SEO به شما کمک می کند تا بهینه سازی موتور های جستجو یا سئو را انجام داده و سایت خود را به طور کلی در دسترس موتور های جستجو قرار دهید.

اگر در مورد سئو اطلاعات کافی ندارید می تواند مقاله سئو چیست را در وبلاگ ژاکت مشاهده کنید.

 • افزونه امنیتی Wordfence امنیت سایت وردپرس شما را بهبود می بخشد.
 • افزونه UpdraftPlus پشتیبان گیری خودکار از وب سایت شما انجام می دهد.
 • افزونه Smush Pro تصاویر شما را بهینه می کند تا فضای کمتری اشغال کنند.
 • افزونه گرویتی فرمز به شما امکان می دهد تا فرم هایی برای برقراری تماس با وب سایت خود اضافه کنید، که بازدید کنندگان شما بتوانند از آنها برای دسترسی مستقیم به شما استفاده کنند. این کار از نوشتن آدرس ایمیل یا شماره تماس در وب سایت بهتر است.
 • افزونه Fastest Cache که به شما امکان مدیریت کش های وب سایت را می دهد

اگر در مورد کش وردپرس اطلاعات کمی دارید می توانید در وبلاگ ما در این باره مطالعه کنید

 • Woocommerce این افزونه یکی از بهترین افزونه های فروشگاهی است که با آن می توانید به راحتی محصولات خود را در وب سایت وردپرسیتان به فروش برسانید.

نحوه ی نصب افزونه در طراحی سایت با وردپرس

شما میتوانید  آموزش نصب گام به گام افزونه ها را در مقاله ای که در این لینک برایتان آماده کرده ایم مطالعه کنید.

نصب افزونه با استفاده از مدیریت افزونه ها

راحت ترین راه برای نصب افزونه در ساخت سایت با وردپرس استفاده کردن از مدیریت افزونه ها در صفحه مدیریت کاربری سایت وردپرسی شماست.

تنها مشکلی که این روش دارد این است که شما فقط نسخه های رایگان افزونه ها را دریافت می کنید و به تمام قابلیت های افزونه دسترسی ندارید.

نصب افزونه وردپرس

در نهایت شما صفحه ای مانند تصویر بالا مشاهده خواهید کرد.

که برای نصب افزونه می توانید نام یا عملکردی که به آن نیاز دارید را در قسمت جست و جو وارد کنید و سپس لیستی از افزونه ها را مانند تصویر زیر مشاهده خواهید کرد.

طراحی سایت با وردپرس

شما می توانید افزونه که مد نظر دارید را انتخاب کنید ما در این جا عبارتwpforms  را برای درست کردن فرم تماس وارد کرده ایم.

در این مرحله نیاز است که بر روی دکمه “هم اکنون نصب کن” افزونه مورد نظر کلیک کنید. با این کار وردپرس فایل های نصبی این افزونه را از سرور خود دریافت می کند و بر روی سایت شما نصب می کند و پس از پایان نصب شما می بیند که دکمه “هم اکنون نصب کن”  افزونه به “فعال نمایید” تغییر پیدا کرده است. که نیاز است بر روی آن کلیک کنید تا بر روی سایت شما فعال شود.

در انتها شما می توانید تنظیمات پیکربندی افزونه را انجام دهید.

 

سؤالات متداول درباره نصب افزونه های وردپرس

شما به عنوان یک فرد تازه کار در طراحی سایت با وردپرس، ممکن است در مورد نصب افزونه های وردپرس سوالاتی داشته باشید. ما  در اینجا، برخی از سوالات پر تکرار شما را جواب خواهیم داد:

1-چگونه می توانیم بهترین افزونه های وردپرسی را برای نصب در وب سایت خود پیدا کنیم؟

بیش از 55000 افزونه وردپرسی در فهرست افزونه های رایگان وردپرس وجود دارد. بسیاری دیگر به عنوان افزونه های پریمیوم در دسترس هستند که می توانید آن ها را در سایت ژاکت مشاهده کنید.

2- تفاوت بین افزونه های نصب شده و فعال چیست؟

وردپرس به شما این امکان را می دهد که افزونه هایی را که نصب کرده اید غیر فعال کنید و از آن استفاده نکنید. با این کار افزونه هنگام لود شدن برای کاربر فراخوانی نمی شود.

می توانید افزونه های فعال را با مراجعه به صفحه ‘افزونه ها’ در قسمت مدیریت وردپرس مشاهده کنید. و در صورت نیاز افزونه را فعال یا غیر فعال کنید.

3- آیا باید افزونه های غیرفعال را حذف کنیم؟

اگر از افزونه ای استفاده نمی کنید ، توصیه می شود آن را از وب سایت خود حذف کنید.

4- چند افزونه می توانیم در وردپرس نصب کنیم؟

شما میتوانید هر تعداد افزونه ای که نیاز داشته باشید را نصب کنید. تعداد افزونه ها بر سرعت وب سایت شما تأثیر نمی گذارد ، بلکه کیفیت آن افزونه ها است که می تواند بر روی سرعت وب سایت شما تاثیر بگزارد.

5- چگونه می توانیم یک افزونه وردپرسی را حذف کنیم؟

با مراجعه به صفحه افزونه ها در قسمت مدیریت وردپرس می توانید افزونه وردپرس را حذف کنید. اگر افزونه ای که می خواهید حذف کنید در حال حاضر فعال است ، ابتدا باید آن را غیرفعال کنید. سپس می توانید بر روی لینک حذف کلیک کنید تا آن افزونه از وب سایت شما حذف شود.

نوشتن مطالب در وردپرس

شما می توانید با مراجعه به قسمت نوشته ها و افزودن شروع به نوشتن مطالب خود کنید.

نوشتن در وردپرس

اگر کار با این محیط برا شما دشوار است می توانید افزونه ادیتور کلاسیک را نصب کنید تا محیط کاربری این قسمت به شکل زیر تغییر کند.

نوشته های وردپرس

یک وبلاگ ایجاد کنید

وبلاگ و همچنین بازاریابی از طریق محتوا و به طور کلی بازاریابی محتوا از جمله راه های مؤثر برای تبلیغ وب سایت و کالاهایی است که می خواهید از طریق آن در وب سایت خود  بفروشید.

اجرای یک وبلاگ یک مفهوم ساده است. کاری که باید انجام دهید انتشار مقالات مرتبط با موضوع وب سایتتان است و مرتبا باید این کار را انجام دهید.

از دیدگاه فنی، وردپرس کار خود را به عنوان یک سیستم طراحی وبلاگ شروع کرده است. پس استفاده از این قسمت بسیار مهم و با ارزش است.

برای ایجاد یک پست وبلاگ جدید ، تنها کاری که باید انجام دهید این است که به نوشته ها بروید و افزودن جدید را از منو وردپرسی خود انتخاب کنید.

روند کار برای ایجاد یک پست وبلاگ تقریباً مشابه ایجاد یک صفحه جدید است. صفحه ویرایش تقریباً یکسان به نظر می رسد  و گزینه ها نیز تقریباً یکسان هستند.

یکی از معدود تفاوت هایی که در اینجا قابل ملاحظه است این است که شما می توانید پست های خود دسته بندی کنید و برای آن ها برچسب های اختصاص در نظر بگیرید.

در مرحله بعدی شما باید متن خودتان را به همراه تصاویر مورد نیاز وارد کنید.

پس از اتمام کار در پست وبلاگ ، روی “انتشار” کلیک کنید.

برای دسترسی آسان به پست های خود ، باید یکی از صفحات خود را به عنوان وبلاگ نام گذاری کنید تا مطالب وبلاگ شما در این قسمت برای کاربران به نمایش در آورده شود.

برای انجام این کار ، ابتدا به صفحات → افزودن جدید بروید و یک صفحه خالی ایجاد کنید. و نام آن را وبلاگ قرار دهید.

بعد ، به تنظیمات → خواندن بروید ، و صفحه وبلاگ تازه ایجاد شده خود را به عنوان برگه نوشته ها اختصاص دهید:

طراحی سایت وردپرسی

در این مرحله می توانید به آن صفحه جدید بروید و تمام پست های اخیر وبلاگ خود را در آنجا مشاهده کنید.

البته قسمت سخت در مورد شروع یک وبلاگ نوشتن پست های وبلاگ به طور منظم و جذاب کردن آنها برای خواندن افراد است.

ناوبری سایت خود را تنظیم کنید

بعد از طراحی تمام صفحات با وردپرس نیاز است که دسترسی به آن ها را برای کاربران راحت تر کنید.

ما در اینجا به دو عنصر اصلی در این زمینه خواهیم پرداخت:

منو ها و ابزارک ها

الف) منو ها

منو ها یکی از ابزار های اصلی برای طراحی سایت با وردپرس هستند که از طریق آن بازدید کنندگان از سایت شما می توانند به صفحات مختلف مراجعه کنند،

بسته به موضوع خود ، گزینه های مختلفی را در مورد تنظیمات منو سایت وردپرسی خود می توانید انتخاب کنید. در اینجا کارهایی که معمولاً می توانید انجام دهید را به شما آموزش خواهیم داد.

ابتدا از منو وردپرسی خود از قسمت نمایش به بخش فهرست ها بروید.

سایت وردپرسی

در سمت راست، تمام صفحاتی که می توانید به منو اضافه کنید در یک لیست برای شما آورده شده است. دراین قسمت، می توانید ساختار منو را انجام دهید  و تمام تنظیمات لازم را در آن ها اعمال کنید.

بیایید به عنوان مثال صفحه وبلاگ را به منو خود اضافه کنیم

نکته بسیار جالب در مورد این پنل این است که می توانید زیر منو هم تشکیل دهید

پس از اضافه کردن برگه، مکان آن را به پایین منتقل می کنیم معمولاً انتخاب موقعیت مکانی با عنوان “منوی اصلی” منجر به نمایش منو در قسمت بالای وب سایت می شود. این همان چیزی است که شما برای منوی اصلی خود می خواهید. برای ذخیره تنظیمات روی “ذخیره منو” کلیک کنید.

همچنین می توانید منوهای اضافی ایجاد کنید. فقط روی پیوند “ایجاد یک فهرست جدید” که در تصویر بالا قابل مشاهده است، کلیک کنید. با این کار پنل ایجاد منو را به شما نشان می دهد. هر منو باید در یک مکان متفاوت نمایش داده شود. بنابراین ، برای این مورد جدید، می توانید آن را به عنوان “منوی پاورقی” اختصاص دهید.

با مراجعه به وبسایت خود می توانید منوی اضافه شده را مشاهده کنید.

ب) ابزارک ها

ابزارک ها یک ویژگی قدیمی در طراحی سایت با وردپرس است. به زبان ساده ، ابزارک ها بلوک های کوچکی از محتوا هستند که می توانند در مکان های مختلف اطراف وب سایت نمایش داده شود.

محل قرارگیری آن ها معمولا در صفحات وبلاگ و در سمت چپ یا راست است.

برای اضافه کردن یک ابزارک جدید می توانید از منوی نمایش، گزینه ابزارک ها را انتخاب کنید.

ابزارک های وردپرس

قالب Hestia  تعدادی از ویجت ها یا ابزارک های اختصاصی خود را در نوار کناری یا پاورقی ها ارائه می دهد.

برای افزودن هر ویجت کافی است آن را از سمت چپ بگیرید و روی قسمت ابزارک انتخابی خود در سمت راست بکشید و رها کنید.

از این پاورقی می توانید در صفحه فروشگاه یا وبلاگ برای دسترسی راحت تر یا گذاشتن امکانات بیشتر برای کاربران وب سایت خود استفاده کنید.

امیدواریم که با مطالعه این مطلب با اصول کلی طراحی سایت با وردپرس آشنا شده باشید و بتوانید سایت خود را با استفاده از وردپرس طراحی و پیاده سازی کنید.اگر علاقمند به آموزش وردپرس به صورت حرفه ای هستید پیشنهاد می کنیم به مقالات ژاکت در مورد آموزش صفر تاصد وردپرس مراجعه فرمایید . در آخر شما می توانید برای سفارش طراحی سایت وردپرسی به سایت ژاکت سرویس مراجعه کنید تا در مدت زمان کم یک سایت حرفه ای را دریافت کنید.

در ادامه میتوانید سایت‌هایی که با وردپرس طراحی و راه‌اندازی شده‌اند را ببینید و بررسی کنید.

انواع سایت های طراحی شده با وردپرس

دسته بندی: وردپرس

دیدگاه‌ها

Comments