Retry
اینستاگرام و واتس‌اپ برای ادامه فعالیت باید پاسخگو باشند

رئیس‌جمهور اعلام کرد پلتفرم‌های اینستاگرام و واتس‌اپ چون به بستر ناامنی در کشور تبدیل شده بودند، فیلتر شدند. به گفته رئیسی، بنابر تصمیم شورای عالی امنیت ملی و مرکز ملی فضای مجازی، این پلتفرم‌ها بایستی برای فعالیت در ایران پاسخگو باشند.

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور، در گفت‌وگوی تلویزیونی شب گذشته خود، درباره محدودیت‌های ایجادشده در دسترسی به تعدادی از پلتفرم‌های بین‌المللی همچون اینستاگرام و واتس‌اپ گفت:

«قبل اغتشاشات محدودیتی برای دسترسی به پلتفرم‌های خارجی ایجاد نشده بود. اما این پلتفرم‌ها بستری برای ایجاد ناامنی شد. کجا اجازه می‌دهند یک پلتفرم خارجی بستری برای ایجاد ناامنی باشد؟»

او همچنین مسئولیت فیلتر این پلتفرم‌ها را از روی دوش وزارت ارتباطات برداشت و گفت: «در جلسات دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی با حضور همه قوا بررسی شده است که اگر پلتفرم‌ها همچنان بستر ناامنی باشند، نمی‌توان به آن‌ها اجازه فعالیت داد. اروپایی‌ها چرا دو استاندارد دارند؟ آن‌ها برای خودشان می‌پسندند که دفتر خدمات هر پلتفرمی که در داخل کشور آن‌ها فعالیت می‌کند، در داخل آن کشورها وجود داشته باشد. شورای عالی امنیت ملی هم همین را خواسته است که آن‌ها پاسخگوی فعالیت خود باشند و در کشور ما ناامنی ایجاد نکنند.»

 

گفت‌وگوی تلویزیونی رییس جمهور درباره محدودیت‌های ایجادشده در اینستاگرام و واتس‌اپ

 

رئیسی تأکید دارد هر پلتفرمی برای فعالیت در ایران باید پاسخگو باشد؛ زیرا وقتی پاسخگو نباشد، مشکل ایجاد شده و بستر ناامنی می‌شود: «وزارت ارتباطات نیز در این مدت تلاش کرده است تا پلتفرم‌های داخلی جایگزین شوند تا مردم اذیت نشوند.»

گفتنی است این شرط رفع فیلتر اینستاگرام و واتس‌اپ بارها از زبان وزیر ارتباطات، وزیر کشور و نمایندگان مجلس مطرح شده است. مرکز ملی فضای مجازی نیز در همین راستا مکاتباتی با متا داشته که با وجود گذشت دو ماه از آن، هنوز هیچ پاسخی دریافت نشده است.

 

رئیس‌جمهور هم از اختلال اینترنت گله‌مند است

نکته قابل‌توجه سخنان شب گذشته رئیس‌جمهور، گلایه او نیز از کیفیت ارتباطات و اینترنت کشور است:

«زندگی، کسب‌وکار و ارتباطات مردم در بستر فضای مجازی انجام می‌شود. به عبارتی این محیط، محیط‌زیست مردم ما محسوب می‌شود و باید آرامش‌بخش باشد و دسترسی‌ها به‌راحتی صورت گیرد. به وزیر ارتباطات و بخش‌های دیگر از مسئولان همیشه گفتم که نباید در اینترنت اختلال باشد و مردم باید راحت از آن استفاده کنند و اختلال در اینترنت موجب گله ما و همچنین گله مردم است.»

البته او اعتقاد دارد تلاش‌هایی که در زمینه توسعه فیبر نوری و شبکه ملی اطلاعات در این دولت انجام شده، اقدامی قابل تقدیر است.

 

رئیس جمهور: «به وزیر ارتباطات همیشه گفتم که نباید در اینترنت اختلال باشد تا دسترسی‌های مردم به مشکل نخورد»

رئیسی: «اخلال در اینترنت مانند مردم، باعث گله ما هم هست. وزارت ارتباطات شبانه‌روز در تلاش است تا خطوط ارتباطی را برقرار کند که اینترنت مشکلی نداشته باشد.»

این صحبت‌های رئیس جمهور در حالی بیان می‌شود که بسیاری از پلتفرم‌های محبوب مانند اینستاگرام، واتس‌اپ، گوگل‌پلی، کلاب‌هاوس و حتی برخی بازی‌های آنلاین در چند ماه اخیر دچار اختلال و محدودیت شده‌اند و با وجود وعده‌های وزیر ارتباطات برای رفع فیلتر برخی از آنها، هنوز محدودیت‌شان پا برجاست.

همچنین قطعی‌ و افت سرعت مکرر اینترنت، (حتی داخلی)، به دلایل مختلف در ماه‌های اخیر، اخلال بسیاری در زندگی دیجیتالی کاربران به وجود آورده است.

 

0/5 (0 نظر)
دسته بندی: اخبار , اخبار اینترنت

دیدگاه‌ها

Comments
امتیاز فراموش نشه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *