Retry
What is Headless CMS in WordPress?

وقتی در مورد سیستم های مدیریت محتوا صحبت می کنیم نام وردپرس به عنوان محبوب ترین cms به ذهن آید. یک CMS از دو زیرسیستم تشکیل شده است که یکی برای ذخیره و مدیریت اطلاعات – back-end و دیگری برای ارایه آن مطالب به کاربران frontEnd است. سیستم‌های مدیریت محتوای سنتی هر آنچه را که برای مدیریت و انتشار مطالب دیجیتالی نیاز دارند به صاحبان وب‌سایت می‌دهند، از جمله ابزارهای بک‌اند برای سازمان‌دهی دارایی‌های دیجیتال در سرور وب و ابزارهای قالب‌بندی فرانت مانند ویرایشگرها که به ویژه برای مدیریت محتوای وب سایت طراحی شده اند.

 

Headless CMS در وردپرس چیست؟

یک CMS بدون هد، سیستمی است که فقط محتوای back-end را مدیریت می کند. برخلاف یک CMS سنتی، CMS بدون هد هیچ کنترلی بر نحوه نمایش محتوا به کاربران نهایی ندارد. رابط برنامه نویسی کاربردی (API)، به جای سیستم فرانت، توسط CMS بدون هد برای ارایه منابع ذخیره شده خود استفاده می شود. API اساسا مجموعه ای از پروتکل ها است که می تواند توسط هر برنامه نرم افزاری برای دریافت داده از CMS استفاده شود. در ایجاد CMS های بدون سر، API های REST استفاده می شوند.

یک ابزار انتشار خارجی می‌تواند از API برای واکشی محتوا از CMS بدون سر و ارایه آن در هر کانالی، چه وب‌سایت یا نه، استفاده کند. بازاریابان و تولیدکنندگان محتوا از یک رابط ویرایشی مانند WYSIWYG برای کمک به یک CMS بدون هد استفاده می کنند، که بسیار شبیه یا یکسان به باطن مانند وردپرس است. توسعه دهندگان می توانند از ابزارهای مورد علاقه خود برای ایجاد رابط های انعطاف پذیر و جذاب استفاده کنند که مدیریت باطن محتوای سایت از قسمت جلویی که آن را نشان می دهد جدا شود. برای ساختن سایت‌های سریع، ایمن و مقیاس‌پذیر، آنها می‌توانند از React و GraphQL و همچنین فرآیند Git استفاده کنند.

 

چرا از Headless CMS استفاده کنیم؟

مفهوم CMS بدون هد ممکن است در ابتدا گیج کننده به نظر برسد. چرا می خواهید از شر ابزارهایی که پست کردن مطالب در وب سایت شما را آسان تر می کنند خلاص شوید؟ اما نکته اینجاست: اینترنت امروزی بسیار بیشتر از وب سایت ها و صفحات وب است و کسب و کارها از آن سرمایه گذاری می کنند. محتوا را می توان از طریق برنامه های موبایل، تبلیغات، دستیارهای دیجیتال، ساعت های هوشمند، تلویزیون و هر ابزار دیگری با اتصال به اینترنت ارایه کرد. توزیع چند کاناله در بهترین حالت دشوار و در بدترین حالت با یک CMS استاندارد وب سایت محور غیرممکن است.

بدون راهی برای نشان دادن خود مطالب، یک CMS بدون هد زیاد کاربرد ندارد. از سوی دیگر، مزیت معماری بدون هد این است که به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا به جای سفارشی سازی یک CMS استاندارد برای برآوردن نیازهای خود، راه حل های سفارشی خود را برای مواد خام اعمال کنند. سیستم تحویل جلویی می‌تواند داده‌ها را از CMS بپذیرد و آن‌ها را هر طور که می‌خواهد  قالب‌بندی کند، تا زمانی که بداند چگونه از API CMS استفاده کند. به بیان دیگر، توسعه‌دهندگان می‌توانند هر تعداد «سر» (کانال‌های نمایشگر) را به «بدنه» (CMS) متصل کنند، که می‌تواند بسیار مفید باشد.

دیدگاه‌ها

Comments
امتیاز فراموش نشه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.