Retry

نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی از فیلتر اینستاگرام و واتس‌اپ انتقاد کرد و گفت برای مردم مسدود می‌شود، اما برای مسئولان باز است.

در روزهایی که فیلترینگ به کسب‌وکار مردم آسیب زده و مسئولان دولتی، از نماینده مجلس گرفته تا وزیر ارتباطات برای ادامه فعالیت پلتفرم‌های محبوب در ایران شرط می‌گذارند، معدود مسئولانی هم صراحتاً از فیلترینگ انتقاد می‌کنند. «معین‌الدین سعیدی»، نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با جماران ضمن انتقاد از فیلترینگ گفت:

«به صرف اینکه عده‌ای از اینستاگرام و واتس‌اپ سوءاستفاده می‌کنند، این دو پلتفرم کاملاً فیلتر می‌شوند. جالب اینجاست که پلتفرم‌ها را برای مردم فیلتر کردند، اما برای مسئولان باز است و توییت می‌زنند و فعالیت دارند.»

او این شیوه فیلتر را نوعی دوگانگی دانست و معتقد است این تبعیض بیشتر از فقر آسیب می‌زند: «خودم که هیچ‌وقت توییتر نداشتم و باز هم می‌گویم این فرق بیشتر از فقر است و آسیب خواهد زد.»

گفتنی است نزدیک به سه ماه از فیلتر اینستاگرام و واتس‌اپ می‌گذرد و این موضوع آسیب‌های اقتصادی به کشور و کسب‌و‌کارها وارد کرده است. هرچند برخی از مسئولین این آمارها را کاذب می‌دانند، ولی تا به امروز هیچ نهاد دولتی درباره آمار دقیق این ضرر و زیان‌ها گزارشی منتشر نساخته است.

 

نماینده مردم چابهار در مجلس

 

آسیب‌های فیلترینگ به صنایع و صنوف دیگری به‌جز کسب‌و‌کارهای مجازی هم منتقل شده است. از اتحادیه فروشندگان آجیل و خشکبار گرفته تا حتی اتحادیه گل‌فروشان درباره ضررهای وارد‌شده در پی قطعی اینترنت صحبت کرده‌اند. به ‌نوان مثال رئیس اتحادیه گل‌فروشان درباره این ضرر و زیان چنین گفته است: «اغلب واحدهای ما پیج‌های فروش اینترنتی داشتند و حدوداً 30 الی 40 درصد این واحدها طی سه ماه اخیر تعطیل شدند و منتظر هستند تا شرایط بهبود یابد. ما به‌دنبال ایجاد اشتغال هستیم و دوست نداریم شرایط به‌نحوی باشد که تولیدکنندگان ما مجبور به تعطیلی شوند.»

با وجود این انتقادات، بیشتر مصاحبه‌ها از سوی مقامات دولتی و نهادهای تصمیم‌گیر در راستای ادامه فیلتر این دو پلتفرم است؛ اگرچه عضو هیئت‌رئیسه مجلس چندی پیش مدعی شده بود که اکثر نمایندگان خواهان رفع فیلتر اینستاگرام و واتس‌اپ هستند، اما گاهی نماینده‌ای در مجلس پیدا می‌شود که از فیلتر این دو پلتفرم در صحن علنی مجلس انتقاد کرده باشد.

0/5 (0 نظر)
دسته بندی: اخبار , اخبار اینترنت

دیدگاه‌ها

Comments
امتیاز فراموش نشه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *