Retry

در این مقاله به آموزش رنک مث می پردازیم و قصد داریم نحوه استفاده از راه اندازی سریع افزونه Rank Math برای تنظیم برخی از قوانین سئو لازم در وب سایت شما را نشان دهیم. این قوانین و  تنظیمات برای عملکرد بهینه SEO ضروری است و راه اندازی سریع ، تنظیمات آن را به صورت مرحله به مرحله آسان می کند.

افزونه Rank math با امکانات زیادی که در اختیار کاربران وردپرس قرار می دهد توانست در سال 2020 رتبه اول افزونه سئو را از آن خود کند و اکنون یک رقیب جدی برای افرونه یواست حساب می شود. برای خرید افزونه رنک مث پرو می توانید به سایت زاکت مراجعه کنید. و با آموزش افزونه Rankmath همراه ما باشید.

فیلم آموزش ویدئویی رنک مث

برای خرید نسخه پرمیوم افزونه رنک مث اینجا کلیک کنید

شروع به نصب سریع

هنگامی که Rank Math را برای اولین بار نصب می کنید ، روند راه اندازی به طور خودکار آغاز می شود زیرا ما می خواهیم تنظیمات اساسی در سریع ترین زمان ممکن انجام شود. اما ، ما می توانیم فرآیند نصب این افزونه سئوی وردپرس را لغو کنیم و تنظیمات را به صورت دستی پیکربندی کنیم یا بعداً آن را شروع کنیم.

اگر هنگام نصب Rank Math از نصب کننده سریع استفاده نکردید ، می توانید با رفتن به تنظیمات WordPress> Rank Math> Dashboard> Setup Wizard Tab آن را دوباره اجرا کنید .

آموزش افزونه رنک مث

وقتی برگه را باز کردید ، مراحل راه اندازی شروع می شود.

در اینجا چند مورد وجود دارد که باید آن ها را دنبال کنید ، بنابراین اجازه دهید در آموزش افزونه رنک مث ابتدا آن ها را شرح دهیم.

آموزش رنک مث پرو

اولین بخش جایی است که مراحل نصب را مشاهده می کنید. در هر مرحله ، Rank Math چند سوال اساسی را از شما می پرسد. براساس پاسخ های شما ، رنک مث تنظیمات سئو را پیکربندی می کند.

بخش بعدی انتخاب حالت است. همان طور که مشاهده می کنید ، این افزونه در حال حاضر از 3 حالت پشتیبانی می کند.

 • آسان
 • پیشرفته
 • حالت سفارشی (فقط حرفه ای)

آموزش rankmathشما می توانید هر 3 حالت را انتخاب کنید و حالت سفارشی در حال حاضر فقط به کاربران رنک مث پرو محدود می شود. در مورد مراحل آسان و پیشرفته ، آن ها کاملاً متفاوت نیستند. حالت پیشرفته مراحل بیشتری دارد که برای پیکربندی، تنظیمات پیشرفته اضافی دارد. ما می خواهیم در این آموزش رنک مث از تنظیمات در حالت پیشرفته استفاده کنیم ، سپس هر مرحله را بر اساس الگو که در حالت آسان یا پیشرفته نشان داده می شود ، ادامه می دهیم.

توجه داشته باشید:  شما می توانید حالت ها را هر زمان تغییر دهید ، بنابراین حتی اگر مطمئن نیستید که می توانید مراحل را در حالت پیشرفته دنبال کنید ، آن را انتخاب کنید. همیشه می توانید به حالت آسان بروید.

بخش بعدی آموزش Rankmath بررسی سازگاری است. افزونه Rank Math نسخه پرمیوم قبل از شروع مراحل نصب ، بررسی سازگاری را انجام می دهد تا در هنگام راه اندازی مشکلی ایجاد نشود. اگر مشکلی وجود نداشته باشد ، پیام را به صورت زیر مشاهده می کنید:

کار با رنک مث

می توانید با کلیک بر روی دکمه ” بیشتر” آزمایشات انجام شده را ببینید.

اگر Rank Math آن ها را پیدا کند همچنین می توانید هر افزونه مشکل سازی را در اینجا مشاهده کنید.

آخرین گزینه ای که مشاهده خواهید کرد دکمه Start Wizard است . برای دیدن راه اندازی سریع ، روی آن کلیک کنید.

سایت شما

تنظیمات رنک مث

این برگه به ​​شما امکان می دهد افزونه را در مورد وب سایت خود تعریف کنید. چه یک وبلاگ سرگرمی، یک فروشگاه آنلاین، یک وب سایت برای یک سازمان، یا هر چیز دیگری. بر اساس پاسخ شما، افزونه Rank Math کد مناسب را به وب سایت شما اضافه می کند تا گوکل نیز این موضوع را در مورد وب سایت شما درک کند. این ها همه گزینه هایی است که در زیر این گزینه مشاهده خواهید کرد.

درباره  نصب سریع در آموزش رنک مث بیشتر بدانید

Rank Math پیوندهای مفیدی را ارائه می دهد تا بتوانید در مورد نحوه پیکربندی Rank Math با استفاده از راه اندازی سریع به روز باشید. مطمئنا ، اگر این مقاله آموزش رنک مث را می خوانید، بدان معناست که یا روی پیوند موجود در راه اندازی سریع کلیک کرده اید یا به روش دیگری به اینجا رسیده اید. به هر حال ، ما می خواستیم این اطلاعات را به اشتراک بگذاریم تا شما بدانید چگونه می توانید اطلاعات درست را از درون راه اندازی سریع پیدا کنید.

اگر بر روی لینک مشخص شده در بخش اول کلیک کنید ، پیوند های مربوط به بخش های مهم در افزونه Rank Math را مشاهده خواهید کرد.

پیوند زیر برگه آموزش نصب شما را به اسنادی می برد که روند نصب را توضیح می دهند، و تب Knowledge Base یک جعبه جست و جو را به شما نشان می دهد که به شما امکان می دهد مواردی که در مورد آن ها سوال دارید را جست و جو کنید.

برای خرید نسخه پرمیوم افزونه rank math اینجا کلیک کنید

وب سایت شما

این گزینه Your Website is نامیده می شود و در تصویر ، “Rank Math is a see” را مشاهده می کنید زیرا این نام وب سایت ماست ، که ما برای نوشتن این آموزش از آن استفاده می کنیم. در اینجا، شما به رنک مث می گویید که چه نوع وب سایتی را اداره می کنید. این گزینه ها را در منوی کشویی مشاهده خواهید کرد.

همه این گزینه ها را می توان در 2 نوع طبقه بندی کرد. شخصی و یا کسب و کار . از آنجا که گزینه شخصی زودتر انتخاب شده بود ، سایر گزینه هایی که در صفحه مشاهده کردید مربوط به گزینه شخصی بود. اگر برای مثال یک گزینه شغلی را به عنوان یک سایت کوچک تجاری انتخاب کنید ، برخی گزینه های دیگر را روی صفحه مشاهده خواهید کرد.

راه اندازی Rankmath

نوع کسب و کار

این قسمت جایی است که شما مشخص می کنید و به Rank Math می گویید وب سایت شما چه نوع مشاغلی را نشان می دهد. گزینه های زیادی برای انتخاب وجود دارد ، بنابراین چند دقیقه را برای یافتن یکی از گزینه های مناسب با کسب و کار خود اختصاص دهید. همچنین می توانید نام مناسب را جست و جو کنید.

 

حتی با وجود تمام این گزینه ها ، این امکان وجود دارد که نوع کسب و کار کاملی را که توصیف تجارت شما باشد ، پیدا نکنید. در این صورت گزینه Organization را انتخاب کنید.

نام شرکت

در این قسمت از آموزش رنک مث شما نام سازمان خود را وارد خواهید کرد. رنک مث این قسمت را با نام فعلی وب سایت شما پر می کند ، اما اگر با نام سازمان شما متفاوت است ، باید آن را تغییر دهید.

لوگو برای گوگل

اینجا جایی است که شما باید آرم کسب و کار یا آرم وب سایت شخصی خود را بارگذاری کنید. سپس Rank Math کد مناسب را به وب سایت شما اضافه می کند تا گوگل و سایر موتور های جست و جو از لوگوی شما مطلع شوند. فایده این کار این است که آرم شما در کنار سایر اطلاعات مربوط به وب سایت یا تجارت شما ، در نمودار دانش ظاهر می شود.

برای افزودن لوگوی خود، روی دکمه افزودن یا بارگذاری پرونده کلیک کنید.

 

مدیریت رسانه وردپرس باز می شود. در آنجا، لوگوی خود را بکشید و رها کنید یا اگر قبلاً بارگذاری شده است ، آن را انتخاب کنید.

پس از انتخاب آرم بر روی دکمه Use this File کلیک کنید.

سپس ، لوگوی شما دقیقاً در زیر گزینه خود ظاهر می شود. حداقل رزولوشن پشتیبانی شده 160X90 پیکسل و حداکثر رزولوشن پشتیبانی شده 1920X1080 پیکسل است . اگر تنوع مربعی در آرم خود دارید ، توصیه می کنیم از آن استفاده کنید.

اشتراک پیش فرض شبکه های اجتماعی

وقتی هر یک از پست های شما در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شود ، با یک تصویر همراه است. به عبارت دیگر ، وقتی پست شما در فیس بوک نشان داده می شود ، یک لینک ساده نیست. این شامل یک تصویر ، توضیحات متا و سایر موارد است. به طور پیش فرض ، تصویر به اشتراک گذاشته شده با پست شما تصویر شاخص پست شما است ، اما فیس بوک همچنین می تواند تصاویر مربوط به پست خود را انتخاب کند. اگر تصویر شاخص یا تصاویر دیگری ندارید، قسمت تصویری پست شما خالی نشان داده می شود که به نظر خوب نمی رسد.

آموزش کار با رنک مث

این گزینه به شما امکان می دهد یک تصویر پیش فرض انتخاب کنید که بتواند هر زمان که پستی در فیس بوک به اشتراک گذاشته می شود استفاده شود .

روند تنظیم این امر در آموزش رنک مث مشابه است. فقط روی دکمه افزودن یا بارگذاری کلیک کنید و تصویر خود را از مدیر رسانه وردپرس انتخاب یا بارگذاری کنید. وضوح پیشنهادی 1200X630px است .

رفتن به مرحله بعدی

پس از پیکربندی تمام تنظیمات در این بخش، روی دکمه ذخیره و ادامه کلیک کنید تا به مرحله بعدی بروید. در ادامه آموزش افزونه رنک مث پرو به قسمت تجزیه و تحلیل می رسیم.

تجزیه و تحلیل

شما نمی توانید آنچه را که نمی توانید اندازه بگیرید بهبود دهید. این یک اصطلاح رایج در تجارت است. وقت شما یک کسب و کار سنتی یا یک کسب و کار کاملاً مجازی را اداره می کنید، اعداد مهم هستند.

به همین دلیل در افزونه Rank Math یک ماژول تحلیلی قدرتمند قرار داده شده است که به شما امکان دسترسی به همه شماره های مهم کسب و کار خود را در داخل مدیر وردپرس می دهد. در حال حاضر، بگذارید ببینیم چه گزینه هایی را برای پیکربندی دریافت می کنیم.

اول از همه، در اینجا چیزی است که با باز کردن آن در صفحه مشاهده خواهید کرد.

اتصال به حساب رنک مث

همان طور که مشاهده می کنید ، یک دکمه غول پیکر در وسط صفحه وجود دارد که از شما می خواهد خدمات Google را متصل کنید . دلیل این امر این است که با انجام این کار ، رنک مث می تواند تعداد زیادی داده از گوکل انالیتیکس ،سرچ کنسول گوگل و حتی Adsense در اختیار شما قرار دهد.

قبل از ادامه آموزش رنک مث ، می خواهیم روشن کنیم که هیچ یک از داده های Rank Math توسط تیم طراحی آن مشاهده یا ذخیره نمی شود. رنک مث فقط به عنوان یک واسطه برای واکشی داده ها از گوگ و نمایش آن ها به شما عمل می کند .

بنابراین ، بگذارید به شما نشان دهیم چگونه می توانید Rank Math را به حساب گوگل خود متصل کنید ، سپس در مورد جزئیات مهم دیگر در این آموزش افزونه رنک مث بحث خواهیم کرد. با کلیک بر روی دکمه غول پیکر اتصال Google Services شروع کنید.

 

در صفحه بعد ، حسابی را که برای خدمات Google خود استفاده می کنید انتخاب کنید یا آن را اضافه کنید.

مراحل بعدی برای اعطای مجوز ها است. از آنجا که Rank Math وظایف زیادی را برای شما انجام خواهد داد ، برای بسیاری از موارد مجوز لازم است. در اینجا مجوزهای درخواستی ، وجود دارد.

یک ویژگی جدید Google Analytics ایجاد کنید . اگر نصب Google Analytics را در وب سایت خود انجام نداده اید ، حتما این کار را انجام دهید.

 


دسترسی های مدیریت گوگل انالیتیکس را ویرایش کنید . اگر می خواهید رنک مث تجزیه و تحلیل را برای شما تنظیم کند ، این مورد نیاز است.

داده های Google Analytics خود را مشاهده کنید . بدیهی است که این مورد برای واکشی داده ها و نمایش آن در وب سایت شما مورد نیاز است.

 

 

 

داده های AdSense خود را مشاهده کنید . همان طور که قبلاً اشاره کردیم ، اگر همان ایمیل باشید ، Rank Math می تواند داده های AdSense شما را نیز دریافت کند. بنابراین ، این اجازه برای آن لازم است.


داده های کنسول جست و جو را برای سایت های تأیید شده خود مشاهده و مدیریت کنید. باز هم ، این مورد برای دریافت و نمایش داده های کنسول جست و جوی شما مورد نیاز است.

لیست سایت ها و دامنه هایی را که کنترل می کنید مدیریت کنید. این اجازه برای تأیید خودکار وب سایت شما با Google Search Console لازم است.

کدام مجوز ها را مجاز بدانیم؟

همان طور که در آموزش رنک مث اشاره کردیم ، Rank Math هیچ یک از این اطلاعات ما را ذخیره نمی کند ، یا آن را جمع نمی کند. افزونه رنک مث فقط از آن برای نمایش اطلاعات شما در وب سایت شما استفاده می کند. برای دریافت حداکثر سود از Rank Math ، توصیه می کنیم همه مجوز ها را فعال کنید ، اما اگر دوست داشتید می توانید از برخی از آن ها صرف نظر کنید. بدیهی است که رد کردن برخی از مجوز ها ممکن است مانع برخی از عملکرد ها شود و شما باید در این زمینه کاملاً منطقی تصمیم گیری کرده باشید.

هنگامی که همه جعبه های گفتگو را مرور کردید ، خلاصه ای از تمام مجوزهای درخواستی را مشاهده خواهید کرد. تمام این اطلاعات و مجوز ها را تأیید کنید و برای ادامه دکمه مجاز را فشار دهید.

دسترسی های رنک مث

به نصب سریع تنظیمات باز خواهید گشت. اکنون می توانید Search Console ، Analytics و پیکربندی AdSense خود را شروع کنید. بگذارید یک مرور سریع به شما ارائه دهیم.

کنسول جست و جو

در داخل تب Search Console ، باید وب سایت خود را از فهرست کشویی سایت و کشور مورد نظر خود را در فهرست کشویی کشور انتخاب کنید.

تجزیه و تحلیل با آنالیتیکس

در بخش تجزیه و تحلیل ، حساب ، ویژگی و نمای خود را انتخاب خواهید کرد. اگر از Google Analytics استفاده کرده اید ، باید با آن آشنا باشد. اگر این یک سایت جدید است و شما هنوز Google Analytics را نصب نکرده اید ، می توانید از گزینه استفاده کنید تا اجازه دهید Rank Math این کار را برای شما انجام دهد.

اگر گزینه را فعال کنید ، گزینه های اضافی را مشاهده خواهید کرد. گزینه ناشناس ماندن آدرس های IP فقط در افزونه Rank Math Pro در دسترس است و شما می توانید با فعال کردن کلید ورود کاربران از سیستم ورود به سیستم ، باعث جلوگیری از نمایش ترافیک داخلی در تجزیه و تحلیل شما می شود.

 

AdSense

ماژول داده AdSense فقط برای کاربران رنک مث پرو در دسترس است. اگر از نسخه Pro استفاده می کنید ، می توانید حساب AdSense را از فهرست کشویی انتخاب کنید. سپس Rank Math این داده ها را در وب سایت شما نمایش می دهد.

ادز

پارافریز کردن مزایای ماژول تجزیه و تحلیل

با استفاده از ماژول Analytics ، Rank Math نه تنها می تواند داده های GA و GSC را دریافت و نمایش دهد. همچنین می تواند وب سایت شما را با کنسول جست و جوی گوگل به طور خودکار تأیید کند. اگر مراحل دقیقی را که در بالا نشان دادیم دنبال کنید ، وب سایت شما با سرچ کنسول گوگل تأیید می شود. اکنون کل فرآیند توسط افزونه Rank Math به صورت خودکار انجام می شود.

به غیر از GSC ، می توانید کد Google Analytics را به صورت خودکار به وب سایت خود اضافه کنید – نیازی به کپی پیست نیست. اگر قبلاً از GA استفاده نکرده اید ، می توانید آن را از داخل Rank Math تنظیم کنید.

یک بار دیگر. هنگامی که حساب شما تأیید می شود ، Rank Math همچنین نقشه های سایت شما را به طور خودکار به Google Search Console ارسال می کند – حتی نیازی به ارسال درخواست نیست.

پس از پیکربندی تمام این تنظیمات، روی دکمه ذخیره و ادامه کلیک کنید تا به مرحله بعدی آموزش رنک مث بروید.

نقشه سایت

نقشه سایت نمایه هایی برای موتور های جست و جو است تا بتوانند به سرعت صفحات و پست های وب سایت شما را پیدا کنند. می توانید نقشه های سایت را به عنوان نمایه هایی که در یک کتاب پیدا می کنید ، تصور کنید. رنک مث یک سازنده نقشه سایت داخلی و سازگار با Google دارد که به صورت خودکار نقشه سایت وب سایت شما را ایجاد می کند. این بدان معناست که شما برای ایجاد نقشه سایت خود نیازی به استفاده از هیچ افزونه دیگری نخواهید داشت.

این ها همه گزینه هایی است که در بخش نقشه سایت های Rank Math پیدا خواهید کرد.

نقشه سایت در رنک مث

بگذارید هر یک از گزینه ها را در آموزش رنک مث پرو توضیح دهیم.

نقشه سایت

این گزینه به شما امکان می دهد ویژگی نقشه سایت را به طور کامل فعال یا غیرفعال کنید. اگر قبلاً از افزونه نقشه سایت استفاده کرده اید ، می توانید این کار را انجام دهید. با این حال ، ما شما را به استفاده از ویژگی نقشه سایت را بسیار توسعه می کنیم. استفاده از تعداد زیادی افزونه برای سرعت بارگذاری بد است و همچنین در صورت بروزرسانی نکردن مداوم ، وب سایت شما را آسیب پذیر می کند.


این گزینه به طور پیش فرض روشن است و اگر آن را غیرفعال کنید ، بقیه تنظیمات از بین می روند.

تصاویر را وارد کنید

این گزینه به شما امکان می دهد اگر می خواهید تصاویر را در نقشه سایت خود قرار دهید ، انتخاب کنید. به طور پیش فرض روشن است و ما به شما توصیه می کنیم که آن را به همین صورت ادامه دهید. تنها باری که توصیه می کنیم این کار را خاموش کنید این است که هزاران تصویر در وب سایت خود دارید ، زیرا در بیشتر موارد بر نمایه سازی وب سایت شما تأثیر می گذارد.

انواع پست های عمومی

این گزینه به شما امکان می دهد نوع پست ها را در نقشه سایت قرار دهید. پست ها و صفحات به طور پیش فرض نمایش داده می شوند و انتخاب می شوند ، و اگر انواع پست سفارشی دارید (محصولات WooCommerce ، Elementor و غیره) ، در اینجا نیز نمایش داده می شوند.

طبقه بندی های عمومی

این گزینه به شما امکان می دهد که طبقه بندی ها را در نقشه سایت قرار دهید. تمام طبقه بندی هایی را که وب سایت شما در این زمینه استفاده می کند مشاهده خواهید کرد و باید مواردی را که می خواهید در نقشه سایت قرار دهید انتخاب کنید.

رفتن به مرحله بعدی

پس از پیکربندی تمام تنظیمات در قسمت نقشه سایت، روی دکمه ذخیره و ادامه کلیک کنید تا به مرحله بعدی بروید.

بهینه سازی

در مرحله بهینه سازی، ما می خواهیم در آموزش رنک مث برخی از تنظیمات ساده SEO را در وب سایت شما تغییر دهیم که تأثیر زیادی می گذارد. در اینجا تمام گزینه هایی که در این بخش پیدا خواهید کرد را بررسی می کنیم:

ترفند های سئو رنک مث

دسته بندی خالی و بایگانی برچسب Noindex

بارها و بارها ، دسته ها و برچسب های زیادی را به امید استفاده از آن ها در آینده به وب سایت خود اضافه می کنید ، اما به هیچ وجه مورد استفاده قرار نمی گیرند. در وردپرس، هر دسته، طبقه بندی و برچسب ها دارای یک صفحه بایگانی هستند – که مجموعه ای از تمام پست های آن طبقه بندی است.

به طور پیش فرض ، این صفحات بایگانی نمایه می شوند ، که خوب است. اما برای دسته ها و برچسب هایی که هیچ پستی ندارند ، نمایه سازی آن ها باعث هدر رفتن صفحه رتبه شما می شود .

این گزینه، در صورت فعال بودن، به طور خودکار دسته ها و برچسب هایی را که هیچ پستی در آن ها ندارند، “بدون شاخص” می کند . توصیه می کنیم این تنظیم را فعال کنید.

لینک های خارجی Nofollow

به طور معمول ، می توانید با اضافه کردن ویژگی rel= “nofollow” به صفحه مورد نظر ، در صفحه مدیریت پیوند وردپرس ، پیوند را هرگز دنبال نکنید. اما ، اگر پیوندهای زیادی به پست های خود اضافه می کنید ، عدم پیروی از آن ها به صورت جداگانه می تواند وقت گیر باشد. با فعال کردن این تنظیم ، به طور پیش فرض تمام پیوندهای خارجی غیرفعال می شوند ، که باعث صرفه جویی در وقت شما می شود.

برای خواندن تفاوت لینک های فالو و نوفالو مقاله ما در این زمینه را بخوانید.

حتی وقتی این گزینه را فعال می کنید ، کنترل کامل پیوندهای خود را حفظ خواهید کرد. رنک مث ویژگی مهم دیگری برای مدیریت پیوند دارد که ما در آموزش رنک مث آن را لیست سیاه لینک و لیست سفید می نامیم. با استفاده از این گزینه ها می توانید دامنه ها یا URL هایی را در لیست سیاه یا لیست سفید قرار دهید که رفتار پیش فرض شما را در اینجا لغو می کنند.

در حال حاضر ، توصیه می کنیم این گزینه را فعال کنید.

پیوندهای خارجی را در پنجره جدید باز کنید

وقتی لینک های خارجی را به وب سایت خود اضافه می کنید ، نمی خواهید کاربری وب سایت شما را ترک کند و به پیوند مراجعه کند. برای جلوگیری از این امر ، می توانید پیوند را با target=”_blank”کد تنظیم کنید تا پیوند را مجبور به باز شدن در یک برگه جدید کنید. اگر این گزینه را فعال کنید ، سپس Rank Math قطعه کد را به تمام پیوندهای خارجی شما اضافه می کند ، و باعث صرفه جویی در وقت شما می شود.

رفتن به مرحله بعدی آموزش رنک مث

پس از انجام تمام تغییرات در تنظیمات بهینه سازی، روی دکمه ذخیره و ادامه کلیک کنید تا به صفحه بعدی بروید.

آماده

همان طور که احتمالاً حدس زده اید ، برگه Read حاوی تنظیماتی خاصی نیست، اما فقط یک صفحه تأیید برای انجام مراحل، تا کنون است. در اینجا چگونگی شکل ظاهری و اینکه بخش های مختلف و پیوندها به چه چیزی اشاره شده است به شما نشان می دهد. اگر از حالت Easy Setup استفاده می کنید، گزینه پیشرفته نصب را نمی بینید و به جای آن باید دکمه تکمیل تنظیم را ببینید.

آموزش رنک مث

در ادامه آموزش افزونه rankmath بیایید برای شروع پیکربندی گزینه های پیشرفته، بر روی Setup Advanced Options کلیک کنیم .

تنظیمات پیشرفته

پس از شروع کار با برگه پیشرفته ، به صفحه ای کاملاً جدید خواهید رسید و برگه های قدیمی دیگر از بین خواهند رفت. اگر حالت آسان را انتخاب کنید ، حتی این بخش را نمی بینید. اما ، جای نگرانی نیست ، زیرا شما همیشه می توانید فرایند نصب را یک بار دیگر در حالت پیشرفته شروع کنید. شما همچنین می توانید تنظیمات حالت پیشرفته را از تنظیمات افزونه Rank Math بدون مراحل نصب پیکربندی کنید. بنابراین ، شما گزینه های زیادی دارید.

در اینجا تمام برگه هایی که در برگه پیشرفته مشاهده خواهید کرد را می بینید.

مدیریت دسترسی

Rank Math دارای ویژگی های گسترده مدیریت نقش است که می توانید در این صفحه پیکربندی کنید. در اینجا چیزی است که شما باید به طور پیش فرض ببینید.

اگر قصد استفاده از ویژگی های مدیریت نقش را دارید ، یعنی با یک تیم کار می کنید و می خواهید مسئولیت های خاصی را به آن ها اختصاص دهید. می توانید این گزینه را فعال کنید. پس از انجام این کار ، تنظیمات زیادی را برای هر نقش باز خواهید کرد. در اینجا مثالی وجود دارد که فقط 1 ردیف نشان داده شده است.

در اینجا تمام نقش هایی که مجوز ها را برای آن ها می بینید آورده شده است.

مدیریت دسترسی در rankmath

 • مدیر
 • ویرایشگر
 • نویسنده
 • همکار
 • مشترک
 • مشتری
 • مدیر مغازه
 • حسابدار فروشگاه
 • کارگر فروشگاه
 • فروشنده فروشگاه

توجه داشته باشید که بسته به نوع نقش هایی که ایجاد کرده اید و افزونه هایی که در وب سایت خود استفاده می کنید ، ممکن است نقش های کمتری را ببینید.

پیکربندی این قسمت کار ساده ای است. برای همه نقش های موجود در وب سایت خود ، فقط مجوز هایی را که می خواهید به آن  ها دسترسی داشته باشند انتخاب کنید. سپس ، تنظیمات خود را ذخیره کنید. همیشه می توانید بعداً این مجوز ها را تغییر دهید، بنابراین نگران نباشید که بار اول 100٪ دقیق باشید.

پس از پیکربندی این گزینه ها، تنظیمات خود را ذخیره کنید تا به صفحه بعدی بروید.

404 + تغییر مسیرها

404 رنک مث

افزونه رنک مث از یک مانیتور خطای قدرتمند 404 و همچنین یک مدیر ریدایرکت شگفت انگیز برخوردار است ، به این معنی که می توانید از پیوندهای خراب جلو گیری کنید. در اینجا ، شما این گزینه را دارید که این ماژول ها را فعال یا غیرفعال کنید. باز هم ، اگر قبلاً از افزونه های دیگری برای این ویژگی ها استفاده کرده اید ، می توانید آن ها را غیرفعال کنید و به جای آن از Rank Math استفاده کنید.

فراموش نکنید که تنظیمات خود را ذخیره کرده و به مرحله بعدی بروید.

نشانه گذاری Schema

گام بعدی آموزش رنک مث با نشانه گذاری طرح (Schema Markup) سروکار دارد. اگر نمی دانید چیست ، درباره نشانه گذاری schema در بلاگ ما بخوانید.

Schema فرا داده مربوط به وب سایت و پست های شما است که می توانید به وب سایت خود اضافه کنید تا زمینه ای برای موتور های جست و جو فراهم کند. به عنوان مثال ، اگر صفحه ای در مورد ویجت دارید ، Google و سایر موتور های جست و جو نمی دانند که آیا در حال گزارش اخبار مربوط به ویجت هستید ، در مورد ویجت صحبت می کنید ، ویجت را مرور می کنید یا ویجت را می فروشید. با افزودن Schema به پست خود ، می توانید به موتور های جست و جو کمک کنید تا صفحه شما را بهتر درک کنند.

نشانه گذاری اسکیما

از چند سال گذشته طرح واره اهمیت بیشتری پیدا کرده است و در سال های آینده نیز از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد شد. رنک مث شامل یک مدیر طرح جامع است که به شما امکان می دهد فرا داده طرح واره را به تمام پست های خود اضافه کنید و در صفحه ، برخی از پیش فرض ها را پیکربندی می کنید. در اینجا تنظیمات موجود در صفحه وجود دارد.

همان طور که می بینید ، طرح واره به طور پیش فرض فعال است ، زیرا بسیار مهم است. جدا از آن ، باید برنامه پیش فرض را برای پست ها ، صفحات و پست های سفارشی پیکربندی کنید (اگر آن ها را ایجاد کرده اید). گزینه های زیادی در دسترس است و با هر نوع طرح واره می توانید جزئیات داخل پست را پیکربندی کنید.

به خاطر داشته باشید که این تنظیمات به سادگی قابل تنظیم است که برای ایجاد هر پست اعمال می شود. بدیهی است که می توانید وارد پست شوید و نوع طرح واره و تنظیمات مختلف برنامه را تغییر دهید. ما در اینجا به این جزئیات نمی پردازیم . ما به شما پیشنهاد می کنیم گزینه های طرح واره را بهتر درک کنید. در حال حاضر ، می توانید تنظیمات را در مقادیر پیش فرض بگذارید .

پس از آماده شدن ، روی دکمه ذخیره و ادامه کلیک کنید تا تنظیمات به پایان برسد و به داشبورد بازگردید.

آموزش افزونه رنک مث در اینجا به پایان می رسد و امیدواریم شما با خواندن این مقاله طریقه پیکر بندی افزونه Rank Math و آموزش رنک مث پرو را آموخته باشید و بتوانید پیکر بندی سریع آن را در وب سایت خود انجام دهید.

فیلم آموزش ویدئویی افزونه رنک مث پرو

آموزش افزونه رنک مث | آموزش تنظیمات عمومی

آموزش افزونه rank math | بررسی تنظیمات متا و عنوان ها

آموزش افزونه رنک مث | تنظیمات نقشه سایت

آموزش تنظیمات افزونه رنک مث | rank math

آموزش سئو یک مقاله در رنک مث rank math

 

افزونه rank math

 

سوالات متداول

آیا امکان انتقال تنظیمات یواست به افزونه رنک مث وجود دارد ؟

بله امکان پذیر است. توصیه می کنیم حتما قبل از انتقال بکاپ (فول بکاپ ) تهیه نمایید تا در صورت مشاهده هرگونه مشکل اطلاعاتتان از دست نرود

آیا افزونه رنک مث امکان بررسی رتبه کلمات در سرچ گوگل را دارد ؟

بله با افزونه Rank Math SEO می توانید جایگاه کلمات کلیدی خود را در Google پیگیری کنید. (این امکان فقط در نسخه پریمیوم این افزونه قرار داده شده است)

افزونه رنک مث بهتر است یا افزونه یواست ؟

این دو افزونه قابلیت های متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند که یکی از تفاوت های آن ها در قابلیت اسکیماگذاری افزونه رنک مث می باشد به طور کلی رنک مث امکانات بیشتری دارد.

2/5 (1 نظر)

دیدگاه‌ها

Comments
 • مسعود آشوری

  راهنمای عالی و کاربردی ای بود
  با تشکر

  • مسعود صالحی

   سلام و عرض ادب و ارادت ویژه جناب آشوری بزرگوار
   از اینکه وقت ارزشمندتون رو گذاشتید و این مقاله رو مطالعه کردید بینهایت سپاسگزاری میکنم
   امیدوارم که بتونیم با تمام توان در مسیر درخشش شما در گوگل در کنارتان باشیم
   از نظر لطف و محبت شما متشکرم
   با آرزوی بهترین‌ها برای شما

 • امیر

  انتقال از یواست به این افزونه چطوریه؟

  • کیانا مهدی نژاد

   سلام
   حتما به زودی مقاله ای آموزشی در این مورد منتشر می کنیم.

  • اسماعیل

   سلام
   ممنونیم بابت ارائه این آموزش‌ها، واقعاً ضروری بود.
   تشکر

  • مسعود صالحی

   با سلام و عرض ادب و ارادت دوست عزیزم
   انتقال از یواست به رنک مث در ویدئوهای آموزشی همین مقاله با جزئیات کامل توضیح داده شده است.
   تنها کاری که نیاز است انجام دهید این است که :
   1. قبل از این انتقال یک فول بکاپ از سایتتون بگیرید
   2. قبل از نصب و فعال‌سازی رنک‌مث، افزونه یوست رو غیرفعال نمائید
   3. سپس در مسیر نصب جادویی، انتقال داده از یواست به رنک مث رو تیک بزنید.
   بقیه کارهاش رو رنک مث بطور اتوماتیک براتون انجام میده و شما لذت ببرید.
   با نهایت احترام ادب

  • مسعود صالحی

   با درود بی‌پایان و ارادت ویژه به شما سرور گرامی
   در خدمت شما هستیم
   با نهایت احترام

 • محمد هاشمی نژاد

  خیل ممنون از آموزشتون
  لطفا از قسمت تنظیمات عمومی افزونه هم آموزش بزارین

  • کیانا مهدی نژاد

   سلام، حتما در مقاله های بعدی آموزش های تکمیلی میذاریم

  • مسعود صالحی

   با سلام و عرص ادب و ارادت دوست عزیزم
   ضمن تشکر از پیشنهاد خوب شما، لازم به یادآوری است که یک تیم قدرتمند و متخصص در زمینه سئو در ناگاتم و ژاکت در حال آماده‌سازی و فارسی‌سازی تمامی مقالات سایت rankmath.com می‌باشند، و به زودی تمامی این مقالات به زبان فارسی منتشر خواهند شد.
   همچنین فیلم‌های آموزشی بیشتر در راه است
   از اینکه همراه ما هستید بینهایت سپاسگزارم

 • محمد هاشمی نژاد

  و یک سوال داشتم ممنون میشم راهنمایی کنید.
  برای نشاندادن نشانه‌ گذاری Schema ستاره ای از قسمت الگوی اسکیما ما میتونیم از یکی از Schema Types های آماده استفاده کنیم؟
  اگر این امکان وجود دارد ممنون میشم اون Schema Type ستاره دار کردن را معرفی کنین تا ازش استفاده کنم

  • کیانا مهدی نژاد

   سلام
   میتونید هم برای مقالات و هم برای محصولات ستاره بذارید. برای این کار می تونید از افزونه wp schema استفاده کنید که در اون میتونید نوعش رو هم مشخص کنید

   • امیری

    با توجه به پشتیبانی این افزونه از اسکیما، چرا می بایست از یک افزونه دیگه برای ستاره دار کردن استفاده کرد؟

    • کیانا مهدی نژاد

     سلام. میتونید از رنک مث هم استفاده کنید اما wp schema افزونه تخصصی تری برای درج اسکیما هست

     • محمدعلی

      یعنی به طور مشخص با تنظیمات اسکیمای افزونه رنک مث پرو ، مواردی مانند ، ستاره ، نظرات ، برند ، تاریخ انقضای قیمت محصولات و … رو نمیشه زد ؟ و اگر نمیشه و باید از افزونه دیگری استفاده کنیم ، تداخلی باهم پیدا نمیکنن ؟
      ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • مسعود صالحی (ناگاتم)

   با سلام و عرض ادب و ارادت ویژه جناب هاشمی بزرگوار
   امیدوارم حالتون عالی باشه
   قربان، در زمینه اسکیما و اسکیما سازی در رنک مث نیازی به هیچ افزونه جانبی ندارید.
   رنک مث پادشاه اسکیما در دنیا و در تاریخ است.
   در این زمینه، دو مقاله به وسعت 35هزار کلمه با توصیحات کامل و جزئیات بینظر آماده کردیم که میتونید از دو لینک زیر این مقالات رو بخونید و با مدیریت حرفه‌ای اسکیما در رنک مث در سایتتون، یک امپراطوری بی‌نظیر رو در گوگل رهبری کنید.
   مقاله اسکیما (طرحواره‌ها) بخش 1:
   https://vrgl.ir/ABWCg
   مقاله اسکیما (طرحواره‌ها) بخش2:
   https://vrgl.ir/RS4qe
   با نهایت احترام و ادب

 • بی نام

  سلام و خسته نباشین
  خیلی خوب بود ولی ای کاش جامع تر و کامل تر این فیلم رو قدم به قدم با توضیحات بیشتر در عمل انجام میدادین برای تازه کارها که آشنایی ندارن مخصوصا بخش های تنظیمات که خیلی مهم هست

  • مسعود صالحی (ناگاتم)

   با سلام و عرض ادب و ارادت ویژه
   امیدوارم حالتون عالی باشه
   دوست عزیزم هم اکنون در حال ترجمه تمامی مقالات و داکیومنتیشن و مستندات اموزشی کار با افزونه رنک مث هستیم
   (فعلاً لینک تعدادی از آن‌ها در بخش توصیحات محصول رنک مث در ژاکت، در پایین صفحه، بخش سوالات متداول، شماره 8 وجود داره، که میتونید مطالعه کنید)
   مقالات و فیلم‌های آموزشی بیشتر به زودی منتشر خواهد شد و حتماً در پکیج محصول و صفحه محصول رنک مث در ژاکت اطلاع رسانی خواهیم کرد.
   با نهایت ادب و احترام

 • سعید

  خیلی ممنون و بسیار عالی .
  بهترین آموزش در وب فارسی تا به الان
  سپاس

 • پارسا

  سلام لطفا آموزش مهاجرت از یوست به رنک مث رو هم قرار بدید

  • کیانا مهدی نژاد

   سلام و ممنون از پیشنهادتون
   در آموزش های بعدی بلاگ قرار می دیم

 • الهه

  سلام خیلی عالی بود فقط با افزونه المنتور سازگاری داره و سئو میکنه؟

  • ناگاتم

   با سلام و عرض ادب و ارادت دوست عزیزم
   با المنتور به شکل فوق العاده‌ای سازگاری داره. در حدی که شما وقتی ویرایش با المنتور رو میزنید، داخل محیط ویرایشگر المنتور یک تب اضافه میشه که میتونید تمام تنظیمات سئو و نمره سئو و… رو مشاهده کنید..
   با آرزوی بهترین‌ها برای شما

 • فرزین رضایی

  باسلام واحترام.
  من افزونه رنک مث رانصب کردم درسرچ کنسول این خطا را Submitted URL marked ‘noindex’ میدهد.
  خطادر سورس دسته بندی های نوشته سایتم بااین کد class=”serp-preview-noindex” می باشد هرکاری می کنم درست نمی شود تنظیماتش هم همانطوری است که شمادراین ویدیو فرموده اید.
  افزونه راعوض کردم نشد. دردامنه دیگری امتحان کردم نشد. نمیدونم چی کارش کنم.
  بلدهم نیستم چطوری این کد noindex راویرایش ویاحذفش کنم.

  آیاامکانش هست براتون منوراهنمایی کنیدکه این ارور چطوری برطرف کنم ویاچگونه وازکجااین کدراویرایش ویاحذف کنم؟

  باکمال تشکر.

  • کیانا مهدی نژاد

   سلام و وقت بخیر
   کلمه noindex داره توی کلاس css نمایش داده میشه و نه در متا و گوگل
   وضعیت ایندکس صفحه ای که این خطارو داره از inspect url چک کنید
   اگر مشکلی نداشت به خطا توجهی نکنید. خودش برطرف میشه

  • ناگاتم

   با سلام و عرض ادب و ارادت دوست عزیزم
   امیدوارم حالتون عالی باشه
   لطفاً به تنظیمات وردپرس > پیوندهای یکتا بروید > سپس روی گزینه ذخیره کلیک کنید تا پیوندهای یکتا رفرش شوند…
   موضوع را بررسی کنید، اگر حل نشد
   به تنظیمات رنک مث > تنظیمات نقشه سایت بروید > سپس بر روی گزینه ذخیره کلیک کنید تا سایت مپ رفرش شود
   مجدداً موضوع رو بررسی کنید
   اگر باز هم مشکل حل نشده بود و رنک مث پرو رو از ژاکت خریداری کردید، تیکت بزنید تا بطور دقیق مسئله رو بررسی کنیم.
   با آرزوی بهترین ها برای شما

 • مهدی

  سلام وقتتون بخیر خسته نباشین خدمت شما.
  من یه سوال داشتم و واقعا نمیدونم چکار کنم الان نزدیک به 2 ماه میشه که من افزونه رنک مث رو نصب دارم.
  االان بعضی از دوستان میگن یئوسئو بهتره.
  من موندم که بین این دو افزونه رنک مث و یئو سئو کدون یکی رو الان انتخاب کنم و برای همیشه ازش استفاده کنم.من یه جا تو توضیحات خودتون خوندم نوشته بودین که این رنک مث برای کسی خوبه برنامه نویسی بلد باشه و من بلد نیستم هیچی.
  ممنون میشم منو راهنمایی کنین تا از این دو راهی نجات پیدا کنم ببینم کدومشو نصب کنم

 • پیام اسمی

  سلام عرض ادب
  در ویدیو سوم بخش نقشه سایت آخرای ویدیو فرمودن که بجز سایت مپ مادر که در سرچ کنسول گذاشتیم باید برای تک تک محصول نوشته ها و دسته ها و … که داریم نقشه سایتش رو بزاریم. درست متوجه شدم این رو؟یعنی فقط سایت مپ مادر کافی نیست؟

 • Meisam

  سلام و درود
  آموزش ویدئویی این افزونه واقعاً عالی بود.
  دمتون گرم و خسته نباشید.

  • کیانا مهدی نژاد

   سلام و وقت بخیر
   خوشحالیم که براتون مفید بوده
   ممنون از توجه شما

 • سید رسول

  سلام خسته نباشید ببخشید من مشکلی با قسمت اسکیما دارم هیچ جا معتبر تر از شما پیدا نکردم برای پرسیدن سوال سوالم باید با تصویر میبود تو یک ویدیو 8 مگابایتی قرار دادم لطفا ببینید . من وقتی اسکیمای ویدیو انتخاب میکنم یا هر اسکیمایی بغیر مقاله کنسول ارور میگیره از من باید تغیرات خاصی بدم ؟ تو حالت پیشفرض ایراد داره ؟ این ایرادات باعث خطر ( کلاه سیاه محسوب بشه و تخلف اینا ) محسوب شده ؟؟؟

  • کیانا مهدی نژاد

   سلام و وقت بخیر
   ویدئوتون رو دیدیم مشکل شما توی تعریف اسکیمای ویدئو هست که باید حتما thumnail ویدئو رو تعریف کنید
   و خطاهایی که دریافت می کنید ربطی به اعمال جریمه و کلاه سیاه بودن و… نداره و لازم نیست از این بابت نگران باشید

 • abbas

  سلام
  بعد از متصل کردن رنک مث به انالیز و سرچ کنسول در قسمت تعیین کشور و وبسایت هیچ مقداری برای انتخاب یا وارد کردن نیست مشکل از کجا می تواند باشد
  با سپاس

  • کیانا مهدی نژاد

   سلام و وقت بخیر
   اگر محصول رو از ژاکت خریدین، می تونید از طریق تیکت مشکلتون رو با پشتیبان محصول مطرح کنید، حتما کمکتون می کنن.

 • کیان گودرزنیان

  با سلام
  یک سوالی ک برای من پیش اومد
  چرا در ویدیو اول اومدن نسخه رایگان و نصب کردن و سپس افزونه پرو ی ژاکت رو نصب کردن؟
  از اول مگر نمیشه همون افزونه پرو ژاکت و نصب کرد؟
  با تشکر

  • کیانا مهدی نژاد

   سلام و وقت بخیر
   برای عملکرد درست بعضی افزونه ها مثل المنتور و رنک مث لازمه اول نسخه رایگان رو نصب کنید و بعد نسخه پرو رو نصب کنید

 • علی

  من رنک مث رو جایگزین یواست سئو کردم، منتهی از چند روز بعد گوگل وبمستر مدام خطای schema برای محصولات نمایش میده، باید چیکار کنم؟ رنک مث پلاگین جانبی برای ووکامرس را اسکیما داره؟

  • محمد زراعتی

   سلام
   خیر پلاگین مجزا نداره و داخل خودش هستش
   تنظیماتتون رو مجدد بررسی بفرمایید

 • مجتبی زمانی

  سلام وقت بخیر یکسری تنظیمات رو عوض کردم . متاسفانه تو قسمت ویرایش محصولات که از این افزونه استفاده میکردم دیگه امتیازم رو درکنار بروزرسانی نمایش نمیده… چکار کنم تا دوباره این امتیاز (100/58) جهت کمک و تسهیل نمایش بده.
  بعد پیشنهادات رو هم دیگه نمایش نمیده قبلا قسمت پایین فضایی بود که رنگی بود و پیشنهادات جهت بالابردن امتیاز رو نمایش میداد.

  • محمد زراعتی

   سلام مجدد
   لطفا اگر رنک مث رو از ژاکت تهیه کردید یک تیکت پشتیبانی ارسال کنید تا پشتیبانش ازتون دسترسی بگیره و براتون دقیق تر بررسی کنه

 • داداش نژاد

  سلام وقت بخیر
  من وقتی سئو یک مقاله در رنک مث می خوام انجام بدم تنظیمات عنوان و متا در سایدبار میاد . پایین مقاله مثل یواست نمیاد. در قسمت ترجیحات نیست که تیکشو بزنم نمایش بده. لطفا راهنمایی کنید؟

  • صبا پلاشانی

   سلام
   در محیط صفحه ساز کامپوزر یا با نصب ویرایشگر کلاسیک که معمولا روی همه وردپرس ها نصب است، تنظیمات رنک مث به قسمت پایین و جایی که برای صفحه ساز فوق است منتقل می شود. در المنتور نیز تنظیمات رنک مث در جعبه ابزار المنتور است و در DIVI نیز همینطور.

 • فرزانه

  من هنوز بین رنک مث و یوست نتونستم انتخاب کنم.

  (4/5)

  • صبا پلاشانی

   سلام
   ما مقاله ای داریم که این دو رو با هم مقایسه کرده شاید بهتون کمک کنه. برای مطالعه مقاله اینجا کلیک کنید.

 • محمد علی صداقت

  ممنون بابت اموزش های عالتون در قسمت نوشته و محصولات برای سئو یک گزینه دارد که شما توضیح ندادی اگر توضیح هم در اون مورد بفرمایید ممنون میشم (از Content AI برای بهینه‌سازی Post استفاده کنید.) که این اخطار هست .

 • حسین

  با سلام و خسته نباشید.
  از این افزونه که فارسی شده و راست چین هست، می توان برای سایت انگلیسی زبان هم استفاده کرد؟
  چون سایت من تمام مطالبش به زبان انگلیسی هست.

  • محدثه عسگریان

   سلام و وقت بخیر
   بله از افزونه rankmath برای سایت های انگلیسی هم میشه استفاده کرد.

امتیاز فراموش نشه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *