Retry
پیش‌نویس لایحه قانون حمایت و حفاظت از داده‌های شخصی

«عیسی زارع‌پور»، وزیر ارتباطات، در پی نهایی‌شدن پیش‌نویس لایحه قانون حمایت و حفاظت از داده‌های شخصی، گفت مهم‌ترین ویژگی این قانون برطرف‌کردن نگرانی مردم از حفظ حریم خصوصی در پلتفرم‌های داخلی است. به گزارش دیجیاتو و به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در بیست‌و‌ششمین جلسه کمیسیون راهبری اقتصاد دیجیتال به ریاست وزیر ارتباطات، پیش‌نویس لایحه قانون حمایت و حفاظت از داده‌های شخصی نهایی و آماده ارسال به کارگروه مربوطه شد.

زارع‌پور در این جلسه که برای بررسی بندهای پیش‌نویس لایحه قانون حمایت و حفاظت از داده‌های شخصی برگزار شد، با اشاره به اهمیت تصویب این قانون، گفت: «مهم‌ترین ویژگی این قانون برطرف‌کردن نگرانی مردم از حفظ حریم خصوصی و داده‌های خود در پلتفرم‌های داخلی است که باید نظام‌مند شوند.» به گفته او بر‌اساس این قانون باید حقوق و تکالیف دارندگان داده‌های مردم به‌صورت کاملاً شفاف و مشخص تدوین شود.

 

اهمیت حفظ حریم خصوصی از نگاه وزیر ارتباطات

زارع‌پور در این جلسه بر عدم ایجاد ساختارهای موازی و تنظیم‌گران متعدد تأکید کرد و از اعضای جلسه خواست در بررسی‌ها و نظرات خود به اهمیت این قانون برای حفظ حریم خصوصی مردم دقت کنند. بر‌اساس گزارش وزارت ارتباطات، در این جلسه «رضا باقری اصل» جانشین رئیس کمیسیون راهبردی اقتصاد دیجیتال توضیحاتی را درباره بندهای مختلف پیش‌نویس این لایحه ارائه کرد؛ هرچند جزئیاتی از این توضیحات منتشر نشده است. لایحه «حفاظت از داده‌های شخصی» تقریباً یک سال پیش در بهمن‌ماه سال 1400 با هدف اتخاذ راهکارهای قانونی در حفظ حریم خصوصی کاربران، بار دیگر در جریان تصویب در دولت قرار گرفت تا با ارائه به مجلس، نظام حاکمیت داده در کشور قانونمند شود.

حریم خصوصی کاربران فضای مجازی در ایران تاکنون مشمول قانونی نبوده و به همین دلیل بسیاری از مصادیق نقض حریم خصوصی در فضای مجازی به اشکال متفاوت، از جمله مقاصد تبلیغاتی اتفاق افتاده است. ازهمین‌رو، به‌دلیل مشخص نبودن مصادیق گردآوری، استفاده، نگهداری و افشای اطلاعات و مسئولیت‌های متولیان داده‌های شخصی از جمله شبکه‌های اجتماعی داخلی و خارجی، حفاظت از حریم خصوصی کاربران در فضای مجازی با ابهامات جدی روبه‌رو بود که انتظار می‌رود با تصویب نهایی لایحه دولت در این مورد، ابهامات پیشین رفع شود.

0/5 (0 نظر)
دسته بندی: اخبار , اخبار اینترنت

دیدگاه‌ها

Comments
امتیاز فراموش نشه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *