Retry
بروزرسانی های اصلی گوگل و راهنمای جامع ارزیابی HCU

برای نمایش مفید ترین اطلاعات، الگوریتم های جستجو به عوامل و سیگنال های زیادی نگاه می کنند. این در حالی است که وزن هر عامل، بسته به ماهیت درخواست ها نیز متفاوت است. سیگنال ها به سیستم های یادگیری ماشین کمک می کنند تا ارتباط میان کوئری ها با صفحات محتوا را بخوبی متوجه شوند. نتایج جستجو برای هر شخصی بسته به معیارهایی متفاوت است. برای کسی که یک کلمه کلیدی را در یک منطقه جستجو می کند، نتایج جستجو متفاوت تر است از جستجوی همان کلمه کلیدی در منطقه ای دیگر. این موضوع به هنگام استفاده از ویژگی جستجوهای محلی پررنگ تر است و سلایق یا علاقه مندی های افراد را نیز تحت الشعاع قرار می دهد.

جستجوی گوگل هزاران بار در سال بروز می شود تا تجربه و کیفیت نتایج را بهبود بخشد. هر روز میلیاردها جستجو از کشورهای سراسر جهان به 150 زبان انجام می شود. سیستم های رتبه بندی بصورت خودکار، مرتبط ترین و قابل اعتمادترین اطلاعات را از صدها میلیارد صفحه در ایندکس شناسایی و کمک می کند مردم به آنچه می خواهند برسند.

ارایه نتایج جستجو در این مقیاس و با این سطح از پیچیدگی، به سیستم های مختلف زیادی نیاز دارد که همواره بهینه می شوند. به لطف این پیشرفت ها، فرآیندهای ارزیابی گوگل نشان می دهد که طی پنج سال گذشته، تعداد نتایج نامرتبط تا بیش از 40 درصد کاهش داشته است.

گوگل باید به تمام سایت ها در سرتاسر دنیا کمک کند تا بتوانند کشف و رتبه بندی شوند. این موتور جستجو بیش از 100ها میلیون بازدیدکننده را به طیف گسترده ای از صفحات وب می فرستد و با روی کار آمدن سایت های جدید و تغییرات وب، بروزرسانی های مستمری را برای پشتیبانی از طیف گسترده ناشران، کسب کارها و غیره انجام می دهد.

چگونه بروزرسانی های سیستمی جستجو را بهتر می کنند؟

برای درک بهتر نحوه عملکرد بروزرسانی ها و آپدیت های گوگل، به سیستم رتبه بندی پروداکت رویو – Product Review اشاره می کنیم که به مردم کمک می کند بتوانند برای بررسی محصولات مورد نظرشان، به مطالب و مقاله های ارزشمند دست پیدا کنند.

گوگل به کمک این سیستم می تواند تشخیص دهد که آیا محتوای نوشته شده صرفا اشتراک گذاری اطلاعات پایه است یا برای آن تحقیقات تخصصی عمیق صورت گرفته. بدین ترتیب به کاربران کمک می شود تا محتوای با کیفیت توسط نویسندگان با تجربه و علاقه مند را بیابند.

بروزرسانی های سیستم اصلی گوگل

رتبه بندی نتایج جستجو به پیشرفت های زیادی دست پیدا کرده که حاصل بهینه سازی های دوره ای است. چیزی که از آن به عنوان بروزرسانی های اصلی گوگل گفته می شود و می توانند تغییرات قابل توجهی ایجاد کنند. معمولا افرادی کع بر روی سایت ها مشغول بهینه سازی هستند زودتر و بیشتر از سایر افراد متوجه این آپدیت ها می شوند، اما از طرف دیگر هم گوگل به هنگام بروزرسانی ها اطلاع رسانی می کند. اما نکته جالب توجه این است که این بروزرسانی ها اصلا بخاطر کاری نیست که شما در سایت تان انجام داده اید، بلکه سیستم های رتبه بندی برای ارزیابی بهتر محتوا و پاسخگویی بهتر به انتظارات کاربران بهبود یافته است.

گوگل می گوید: باید به مدیران سایت ها یادآوری کنیم که در یک به روز رسانی، هیچ چیز مربوط به یک سایت خاص نیست، بلکه بیشتر در مورد بهبود نتایج جستجو است.

بسیاری بر این باور هستند که وقتی بروزرسانی و یا آپدیت هسته اصلی منتشر می شود، افت رتبه و کاهش جایگاه مربوط به سایت شان است، اما این را باید بدانید که اصلا اینطور نیست و گوگل وب سایت و صفحات شما را بطور مستقیم در بروزرسانی تحت تاثیر قرار نداده است.

به گفته گوگل هیچ مشکلی در مورد صفحاتی که ممکن است طی بروز رسانی اصلی رتبه بندی کمتری داشته باشند وجود ندارد، آنها دستورالعمل ها را نقض نکرده اند و تحت جریمه الگوریتمی نیز قرار نگرفته اند. به بیان دیگر هیچ چیزی در یک بروز رسانی هسته اصلی وجود ندارد که صفحات یا سایت های خاصی را هدف قرار دهد.

تغییراتی که طی آپدیت های اصلی رخ می دهد، مربوط به بهبود نحوه ارزیابی محتوا توسط سیستم ها است. بدین ترتیب ممکن است برخی صفحات که قبلا رتبه کمتری داشته اند، بتوانند عملکرد بهتری داشته باشند.

برای اینکه بتوانید تاثیر آپدیت های هسته را بهتر متوجه شوید، گوگل یک مثال خیلی خوب می زند، آنچه در ادامه می آید، سایت ها را بجای فیلم ها تشبیه می کند و لیست فیلم ها را به عنوان نتایج جستجو.

تصور کنید در سال 2015 فهرستی از 100 فیلم برتر سینما تهیه کرده اید. طبیعاتا چند سال بعد و در سال 2019 باید فهرست را بروز کنید. بدین ترتیب برخی از فیلم های جدید که بتازگی اکران شده جایگزین خواهند شد و برخی فیلم ها نیز مورد ارزیابی قرار می گیرند.

فهرست فیلم های شما تغییر خواهد کرد و عناوینی که قبلا بالای فهرست بوده اند، حال جای خود را به موضوعات قوی تر و بهتر می دهند، حتی با اینکه فیلمم های بدی هم نیستند.

گوگل از بروزرسانی های اصلی استفاده می کند تا ارتباط میان نتایج جستجو با خواسته کاربران را افزایش دهد. بعضی سایت ها می توانند اهداف جستجو را بخوبی پوشش دهند و بعضی سایت ها هم نه، در نهایت وقتی آپدیت هسته به هر اسمی منتشر شود، سایت هایی هستند که افزایش رتبه را تجربه می کنند و سایت های دیگر نیز با افت در نتایج مواجه می شوند.

با نگاهی به لیست آپدیت های گوگل، همه چیز در دراز مدت برای بهبود سیستم های رتبه بندی است، زیرا سرچ انجین تلاش می کند به این شکل، جستجو را بهبود دهد و در نهایت ترافیک بیشتری را به وب سایت ها بفرستد.

جستجوگران از سرچ انجین استفاده می کنند و این چرخه باید ادامه داشته باشد تا وب سایت ها قادر باشند از این ترافیک برای تبدیل به مشتری یا مخاطب بهره ببرند.

وقتی بروزرسانی اصلی بر روی نتایج جستجو پیاده می شود، هیچ کار خاصی وجود ندارد که سایت ها لازم باشد انجام دهند، با اینحال گوگل یکسری راهنمایی ها و توصیه هایی را ارایه کرده که ممکن است به موفقیت سایت ها در رتبه بندی بهتر کمک کند.

پیروی از دستورالعمل ها به معنی این نیست که سایت ها می توانند رتبه بهتری بدست آورند و هیچ تضمینی هم برای نمایش در نتایج وجود ندارد. در واقع اینکه شما از تمام دستورالعمل های تمام موتورهای جستجو پیروی کنید اصلا به معنی رتبه بندی یا ایندکس نیست.

وقتی یک کاربر درخواستی را جستجو می کند، هزاران صفحه یا محتوا وجود دارد که می تواند بنوعی مرتبط با آنها باشد. گوگل می گوید این غیر ممکن است که ما بخواهیم تمام این صفحات را در ابتدای نتایج نمایش دهیم زیرا برای جستجوگرانی که دقیقا برای خواسته ای به نتایج می آیند و انتظار دارند مفیدترین صفحات را ببینند، مثمر ثمر نخواهد بود.

پس با توجه به دستورالعمل های مربوط به بروزرسانی ها، مدیران سایت ها می توانند به گوگل کمک کنند تا این سرچ انجین بهتر بتواند برای نمایش مرتبط ترین و مفیدترین محتوا را برای نمایش دارند.

گوگل می گوید: کنسول جستجو به عنوان یک ابزار رایگان در اختیار شماست. وقتی از دستورالعمل های و نکات بهینه سازی ما پیروی می کنید، قادر خواهید بود نتیجه را در کنسول بخوبی رصد کنید.

هدف از بروزرسانی ها اطمینان از نمایش مرتبط ترین و مفید ترین صفحات به کاربران جستجوگر است که باعث می شود آنها بتوانند به کسب و کارها و سایت هایی که بهترین محتوا را دارند برسند.آپدیت های گوگل بصورت دوره ای و بر اساس برنامه ریزی های مدون، بر روی نتایج اجرا می شوند.

گوگل همواره تغییرات قابل توجه و گسترده ای را در الگوریتم ها و سیستم های مربوط به جستجوی خود ایجاد می کند که به آنها “بروزرسانی اصلی – core updates” گفته می شود. آپدیت ها بگونه ای طراحی شده اند تا اطمینان حاصل شود که گوگل، ماموریت خود را در قبال نمایش نتایج مفید و قابل اعتماد برای جستجوگران انجام می دهد.

عمداتا صفحات وب و سایت ها پس از یک بروزرسانی اصلی دستخوش تغییراتی در رتبه بندی و نتایج می شوند، اما واقعیت این است که هیچ چیزی برای اصلاح وجود ندارد.

گوگل می گوید: ما درک می کنیم که ممکن است پس از بروز رسانی های اصلی، سایت شما عملکرد خوبی نداشته باشد و احساس کنید که باید حتما کاری برای بازگشت به رتبه های قبلی انجام دهید. در این شرایط پیشنهاد می کنیم بر روی ارایه بهترین محتوایی که می توانید ارایه کنید تمرکز داشته باشید.

بروزرسانی های الگوریتمی و آپدیت های اصلی هسته به ارتقای سطح نتایج جستجو می پردازند و در این شرایط وقتی سایت هایی هستند که پیشرفت می کنند دلیل آن وجود محتوای منحصر بفرد و بسیار مفید برای مخاطبین است.

گوگل می گوید: هنگام بروزرسانی با افت رتبه بندی مواجه می شوید، به صفحاتی دقت کنید که بیشترین تاثیر را تجربه کرده اند و نوع جستجوهای شان را نیز بررسی کنید. وقتی سایت را ارزیابی می کنید، صفحاتی را بیابید که عملکرد بهتری داشته اند و محتوایی به صفحات از دست رفته اضافه کنید که اطلاعات دسته اول را می توان در آنها یافت.

بازگشت به نتایج پس از بروزرسانی اصلی

بروزرسانی های اصلی بطور عمده هر چندماه یک بار روی می دهند. در این شرایط صفحاتی که از نتایج جستجو یا دیسکاوری تحت تاثیر قرار گرفته اند ممکن است تا بروزرسانی اصلی بعدی هم به نتایج قبلی باز نگردند. با ن موضوع حتی با فرض اینکه یک وبسایت تمام روش های بهبود را انجام داده و برای تولید محتوای بسیار ارزشمند نیز تلاش کرده باشد نیز صادق است.

گوگل تمام بروزرسانی هایی که انجام می دهد را اعلام نمی کند زیرا بعضا قابل توجه نیستند اما این به معنی عدم تاثیر گذاری نیست و ممکن است تاثیر مثبت یا منفی دیگری را نیز بین آپدیت ها تجربه کنید.

گوگل می گوید: بهینه سازی هایی که بر روی وب سایت ها انجام می شود، به معنی بازگشت قطعی به نتایج جستجو نیست، در واقع هیچ سایتی رتبه بندی ثابت یا مشخصی در ندارد و همه چیز به شایستگی محتوای صفحات بستگی دارد.

محتوای مفید با داده های قابل اعتماد که برای کاربر نوشته شده

سیستم های رتبه بندی گوگل بگونه ای طراحی شده اند که اطلاعات مفید و قابل اعتماد نوشته شده برای کاربر را شناسایی می کنند، نه محتوایی که برای کسب رتبه بهتر در نتایج جستجو تولید شده است.

راهنمای خودارزیابی صفحات و محتوای سایت – Self-assess Content

به عنوان مدیر وب سایت این سوال همیشه مطرح است که آیا محتوای صفحات برای کاربران مفید واقع می شود یا خیر. برای پاسخ به چنین سوالاتی باید بتوانید ارزیابی های داخلی داشته باشید. فراتر از اینها لازم است از افراد مورد اعتمادتان تقاضا کنید بدون وابستگی به شما و برندتان، بررسی صادقانه ای بر روی وب سایت داشته باشند. شما باید صفحات دارای ترافیک را نیز همیشه بررسی کنید تا بتوانید تفاوت شان با سایر صفحات ضعیف مشخص شود.

سوالات پیش رو به شما در اجرای یک ارزیابی مناسب کمک می کند:

ارزیابی های محتوایی و کیفی

 1. آیا محتوای صفحه شما، حاوی اطلاعات، گزارش، تحقیق یا تحلیل های حقیقی است و اصالت آنها را تایید می کنید؟
 2. آیا محتوای صفحه حاوی توضیحات جامع، کامل یا اساسی درباره موضوع آن است؟
 3. آیا محتوای صفحه، تحلیل روشنگرانه یا اطلاعات جالب توجهی را ارایه می دهد که فراتر از بدیهیات است؟
 4. اگر برای محتوای صفحه از منابع دیگر استفاده می کنید، آیا صرفا در حال کپی کاری یا بازنویسی ساده هستید یا در عوض صفحه فوق، محتوایی ارزشمند و قابل توجه را به مخاطب ارایه می کند؟
 5. آیا عنوان یا تایتل صفحه، بطور خلاصه و مفید محتوای صفحه را بخوبی توصیف می کند؟
 6. آیا عنوان یا تایتل صفحه، از اغراق و غیرطبیعی جلوه دادن محتوا پرهیز می کند؟
 7. آیا صفحه ای که درباره اش صحبت کنید، آنقدر خوب هست که دیگران آن را به هم توصیه و یا برای مطالعه ذخیره کنند؟
 8. آیا محتوایی که نوشته اید در سطحی هست که انتظار داشته باشید در یک مجله، کتاب یا رفرنس معتبر منتشر شود؟
 9. در مقایسه با سایر صفحات رتبه بندی شده نتایج جستجو، آیا صفحه شما ارزش قابل توجه بالاتری را به کاربران ارایه می کند؟
 10. در مقایسه با سایر صفحات وب و رقبایی که در نتایج هستند، چرا باید صفحه یا صفحات شما در نتایج نمایش داده شوند، آنهم در حالیکه سایرین همان محتوا را به جستجوگر می دهند؟

ارزیابی های تخصصی

 1. آیا محتوای صفحه حاوی اطلاعاتی است که مخاطبین بتوانند به آن اعتماد کنند؟ مانند وجود منابع، شواهد مربوط به وجود تخصص، پیشینه نویسنده یا اطلاعاتی در خصوص سایت منتشر کننده داده ها مانند لینک به صفحه درباره ما و صفحه نویسنده.
 2. اگر شخصی در مورد سایت شما تحقیق کند، آیا می تواند تصور کند که با یک سایت قابل اعتماد سروکار دارد؟ آیا سایت شما را به عنوان یک رفرنس یا منبع قابل اعتماد خواهد شناخت؟
 3. آیا این محتوا توسط یک فرد متخصص نوشته شده یا شخصی که بخوبی به آن موضوع علاقه و تسلط دارد؟
 4. آیا اشتباهات داخل محتوا طوری هست که براحتی توسط انسان قابل تشخیص باشد؟ ( پرهیز از محتوای ماشینی )

اصطلاح mass-produced content به محتوایی گفته می شود که به دفعات در سایت های مختلف و توسط نویسندگان متعدد منتشر شده است.

ارزیابی نگارشی و ساختاری محتوا

 1. آیا محتوا را از نظر املا و سبک آن بررسی کرده اید؟
 2. آیا برای تولید محتوا وقت گذاشته اید یا صرفا خواسته اید چیزی را عجولانه بنویسید؟
 3. آیا محتوای صفحه توسط عده زیادی از نویسندگان در سایت های مختلف تولید شده است به نوعی که باعث شده به سایر صفحات توجه کافی نشود؟
 4. آیا محتوای صفحه دارای تبلیغاتی است که مزاحم مطالعه یا باعث حواس پرتی مخاطب می شود؟
 5. آیا محتوا بخوبی در تلفن همراه نمایش داده می شود؟

تمرکز بر روی محتوای کاربر پسند – Focus on people-first content

محتوای People-first content به محتوایی گفته می شود که برای کاربر نوشته شده نه برای موتور جستجو. سایت های زیادی هستند که در تولید محتوا تلاش می کنند تا به هرشکلی رتبه بیشتری را در موتور های جستجو بدست آورند. اما فهمیدن اینکه آیا محتوای صفحات شما واقعا برای کاربر نوشته شده یا سرچ انجین، با پاسخ مثبت به سوالات زیر قابل تشخیص است:

 1. آیا مخاطبین کسب و کار و یا کاربران وب سایت شما در صورتیکه به صفحات محتوا مراجعه کنند، آنچه را که مطالعه می کنند را مفید و مثمر ثمر خواهند یافت؟ هر تجارتی جامعه مخاطبین خودش را دارد که در صورت مراجعه مستقیم به سایت، باید صفحات محتوا را بسیار ارزشمند بیابند.
 2. آیا محتوا توسط فرد متخصص با تکیه بر تجربه شخصی و عمق دانش نوشته شده است؟ مانند تجربه استفاده از یک وسیله یا بازدید از مکانی که نویسنده درباره اش می نویسد.
 3. آیا وب سایت شما بر روی هدف بخصوصی تمرکز کرده است؟
 4. کاربری که محتوای صفحه را مطالعه می کند، آیا به اندازه کافی اطلاعات مورد نیاز اش را کسب کرده و به هدف اش از جستجو کمک شده است؟
 5. آیا مطالعه صفحات محتوای وب سایت شما تجربه رضایت بخشی برای مخاطب دارند؟

پرهیز از محتوای سرچ انجین – Avoid creating search engine-first content

برای موفقیت در نتایج جستجو باید بجای تولید محتوا برای سرچ انجین، بر روی کاربر تمرکز کنید. تولید محتوایی که با هدف کسب رتبه در نتایج جستجو نوشته شده باشد زنگ هشداری است که به شما می گوید در نحوه تولید محتوا ارزیابی هایی داشته باشید. در ادامه به بررسی نکاتی خواهید پرداخت که هدف آن پرهیز از تولید محتوای ماشینی است:

 1. آیا محتوا در درجه اول برای جذب ترافیک از طریق موتور جستجو تولید شده است؟
 2. آیا حجم وسیعی از انواع محتوا با موضوعات مختلف تولید می کنید به این امید که بتوانید از هرکدام که شد رتبه ای بدست آورید؟
 3. آیا در تولید محتوا از روش های خودکار با موضوعات مختلف بهره می برید؟
 4. آیا صرفا گفته های دیگران را خلاصه نویسی می کنید، فارق از هرگونه ارزش افزوده دیگر؟
 5. آیا عمداتا درباره چیزهایی می نویسید که فکر می کنید جالب توجه هستند، بدون در نظر گرفته نیاز واقعی جامعه مخاطبین؟
 6. آیا محتوای صفحه به کاربر این حس را می دهد که باید برای نتایج بهتر مجدد جستجو کند؟
 7. آیا برای نوشتن محتوا از تعداد کلمات مشخصی استفاده می کنید؟ ( تعداد کلمات محتوا هیچ تاثیری برای گوگل ندارد )
 8. آیا بدون تخصص موضوعی وارد حوزه ای شده اید که تصور می کنید با تولید محتوا می توانید برای آن ترافیک جذب کنید؟
 9. آیا محتوای صفحه درباره موضوعی است که هنوز وجود ندارد؟ به عنوان مثال ساخت صفحه ای درباره یک فیلم در حالیکه هنوز تولید آن فیلم تایید هم نشده است. ( مثال دیگر سایت هایی که موضوع صفحه ای دانلود یک فیلم است ولی آن فیلم هنوز اکران نشده است )

آیا سئو جزو شیوه های search engine-first بحساب می آیند؟

گوگل می گوید: سئو زمانی می تواند یک فعالیت مفید باشد که بجای موتور جستجو، برای کاربران انجام شود.

شاخص های E-E-A-T و دستورالعمل های ارزیابی کیفیت

سیستم های گوگل بگونه ای طراحی شده اند که از عوامل مختلفی برای رتبه بندی صفحات وب استفاده کنند. وقتی کاربری یک عبارت را جستجو می کند، محتوای مرتبط با عبارت جستجو شده شناسایی شده و مواردی که مفیدتر به نظر می رسند اولویت بندی می شوند.

عوامل مختلفی وجود دارد که تعیین کننده تخصص، اعتبار و قابل اعتماد بودن محتوا است. هرچند شاخص های E-E-A-T عامل رتبه بندی مستقل نیستند، اما صفحاتی که E-E-A-T پایینی دارند به عنوان محتوای کیفیت پایین شناخته می شوند.

سیستم های گوگل به صفحات YMYL که بطور قابل توجه بر سلامت، مسایل مالی، ایمنی افراد و رفاه جامعه تاثیر می گذارد اهمیت بیشتری می دهند. این دسته از صفحات وب باید E-A-T قوی داشته باشند تا بتوانند کیفیت بالاتری را تجربه کنند.

آگاهی از دستورالعمل های E-A-T به شما کمک کند تا عملکرد محتوای سایت را ارزیابی و بهبودهایی را در نظر بگیرید تا صفحات وب از نظر مفهومی با سیگنال های مختلفی که برای رتبه بندی محتوا استفاده می شود، هماهنگ شوند.

نکته: شاخص های E-E-A-T فقط در صفحات وب YMYL ارزیابی نمی شوند، بلکه تمام صفحات و کلیه سایت ها با هر موضوعی از نظر اعتبار، اعتماد و تخصص تحت بررسی قرار میگیرند.

در نتایج جستجو زمانی که محتوای مرتبط و مورد نیاز کاربر شناسایی می شود، مواردی که مفیدتر هستند اولویت بندی می شوند. برای این منظور، گوگل سیگنال هایی را شناسایی می کند که به نشان دهنده شاخص های E-E-A-T است صفحات است.

به عنوان مثال، یکی از عواملی به تعیین شاخص اعتبار و اعتماد کمک می کند، این است که آیا سایر وب سایت های شناخته شده به آن صفحه لینک منبع ارجاع داده اند یا خیر. بازخورد جمعاوری شده از فرآیند ارزیابی کیفیت جستجو برای اصلاح نحوه تشخیص شاخص های کیفی در سیستم های رتبه بندی مورد استفاده قرار میگیرد.

موتور جستجوی گوگل به صفحات وب که E-E-A-T قوی دارند وزن بیشتری در نظر میگیرد. این “وزن بیشتر” که بشدت بر روی رتبه بندی صفحات سایت تاثیر گذار است، با سیستم رتبه بندی helpful content که وزن بیشتر صفحات یک سایت را بر دیگر غالب می کند در ارتباط است. البته بحث در همین جا تمام نمی شود بلکه صفحات وب YMYL از حساسیت و اهمیت بیشتری هم برخوردار هستند، انواع محتوا که می تواند به طور قابل توجهی بر سلامت، مسایل مالی، ایمنی افراد یا رفاه جامعه تأثیر بگذارد.

صفحاتی که شاخص های E-E-A-T آنها ضعیف است بطور کامل Low-quality هستند و کیفیت آنها پایین ارزیابی می شود.

گوگل می گوید: عملکرد صفحات خود را به کمک شاخص های E-E-A-T ارزیابی کنید. این کار به شما کمک می کند تا شیوه های بهبودی را در نظر بگیرید که با سیگنال های مختلف رتبه بندی محتوا همسو باشد و کمک کد آنها را از نظر مفهومی با سیستم های رتبه بندی هماهنگ کنید.

شاخص های E-E-A-T بدنبال این هستند که ببینند یک وب سایت تا چه حد به افرادی که وارد آن می شوند، آنچه را که به دنبال آن هستند می دهد. بدین ترتیب کیفیت نتایج بر اساس تخصص، اعتبار و اعتماد مورد ارزیابی قرار میگیرد.

جستجو با گوگل در طول سال ها تغییرات بسیاری کرده است تا نیازها و انتظارات در حال رشد افرادی را که از آن استفاده می کنند برآورده سازد. نوآوری های مانند گراف دانش و بروزرسانی های سیستمی که نمایش بهترین و مرتبط ترین محتوا را تضمین می کند زیرا هدف این سرچ انجین بهبود نتایج جستجوی سودمند است.

گوگل تمام تغییرات ممکن را از طریق یک فرآیند ارزیابی دقیق، برای تجزیه و تحلیل معیارها و تصمیم گیری برای اجرای یک تغییر پیشنهادی را در جستجو انجام می دهد. این یعنی در صورتیکه پای یک تغییر پیشنهادی وسط باشد، این موتور جستجو تمام تغییراتی که می تواند وجود داشته باشد را به جستجو می آورد و برای این منظور ارزیابی دقیقی را نیز برای تجزیه تحلیل معیارها انجام می دهد.

سپس داده های حاصل از این آزمایش ها توسط مهندسان با تجربه، تحلیل گران جستجو و کارشناسان حقوقی و حریم خصوص نیز مورد بررسی کامل قرار میگیرند. در نهایت این افراد تعیین می کنند که آیا تغییرات پیشنهادی برای پیوستن به سیستم جستجو قابل تایید هست یا نه. تنها طی یک سال بیش از 700.000 آزمایش در نتایج جستجو انجام شد که به بیش از 4000 بهبود در آن انجامید.

گوگل آزمایش های ترافیکی زنده ای را انجام می دهد تا تعامل افراد واقعی با یک ویژگی را ارزیابی کند. این بررسی ها فقط برای عده ی کمی در دسترس است و تجربه ای که بدست می آورند با نتایج عادی مقایسه می شود و در نهایت معیارهای مختلفی بدست می آید.

برای مشخص شدن مثبت بودن تعامل کاربران با یک ویژگی، موارد زیر مورد ارزیابی قرار میگیرند:

 • فیچرهایی که افراد روی آنها کلیک می کنند
 • کوئری های جستجو شده و کوئری های رها شده
 • مدت زمانی که طول می کشد افراد روی یک نتیجه کلیک کنند

بدین ترتیب می توان اطمینان حاصل کرد تغییراتی که ایجاد می شود، باعث افزایش سودمندی نتایج جستجو است.

هوش مصنوعی و شکل گیری نتایج جستجوی بسیار با کیفیت

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که گوگل چگونه می تواند آنچه را که به دنبال آن هستید بفهمد؟ پاسخ به این سوال ساده نیست اما چیزهای زیادی وجود دارد که می تواند به نتایج جستجوی مفیدی منجر شود. در این میان، درک زبان یکی از مهم ترین مهارت های ممکن بشمار می رود که به لطف پیشرفت های خیره کننده در هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، سیستم های جستجو توانسته اند بهتر از هر وقت دیگری زبان انسان را درک کنند.

به پشت صحنه می رویم، جایی که در آن می خواهیم ببینیم چطور جستجوها به نتایج مرتبط تبدیل می شوند. در روزهای اولی که افراد به جستجو می پرداختند، درست قبل از اینکه هوش مصنوعی پیشرفته ای وجود داشته باشید، سیستم های گوگل فقط ارتباط بین یک کلمه با یک صفحه را ملاک قرار می دادند و این تمام ماجرا بود.

به عنوان مثال اگر عبارت “pziza” را جستجو کرده باشید، از آنجاییکه چنین چیزی وجود ندارد پس هیچ نتیجه ای را هم نمی توانستید ببینید. بدین ترتیب باید غلط املایی را تصحیح می کردید و سپس پیتزای شما در نتایج بود. اما کار جایی سخت میشد که نام یک غذا با نام یک برند یا محصول یا هرچیزی مشابه بود، پس نتیجه ای که شما بدنبال اش هستید کجاست؟

اینجا بود که گوگل یادگرفت چگونه الگوها را بیابد و با کدنویسی کلاس ها به داستان الگوریتم ها برسد. بدین ترتیب به مرحله ای رسید که میان یک غلط املایی رایج و یا احتمالی قادر شد عبارات را با احتمالا بسیار شناسایی کند. امروز اینجا هستیم و به لطف فناوری یادگیری ماشین بسیار پیشرفته، سیستم های گوگل می توانند بطور شهودی تری متوجه شوند که یک کلمه آیا درست به نظر می رسد و در صورت نیاز آن را اصلاح کند.

بدین ترتیب با دستیابی به این سطح از پیشرفت در هوش مصنوعی که سیستم های جستجو از آنها بهره می برند، گوگل در درک آنچه کاربران به دنبال آن هستند بهتر و بهتر می شود.

وسعت کنجکاوی جستجوگران انتها ندارد و جهان آنها دائما در حال تغییر است. 15 درصد از جستجوهایی که هر روز می بینید کاملا جدید هستند که به لطف هوش مصنوعی، نتایج مفیدی به مخاطبین نمایش داده می شود. این چیزی است که تا لبه تخیل شما گسترده شده است.

گوگل صدها الگوریتم را در طول سال ها توسعه داده تا به ارایه نتایج جستجوی مرتبط کمک کند. اما نکته جالب توجه این است که وقتی سیستم های هوش مصنوعی جدیدی توسعه داده می شود، الگوریتم های قدیمی هرگز کنار گذاشته نمی شوند. برای بهبود سیستم های جدید، باید الگوریتم های قدیمی و جدید بتوانند بخوبی با هم همگام شوند، کاری که با اجرای جستجو بر روی صدها نوع از این الگوریتم ها صورت می پذیرد.

هر الگوریتمی یک نقش مخصوص بخود دارد که در زمان های مختلف و با ترکیب های متمایز فعالیت کرده و طوری تنظیم شده اند تا بتوانند مفیدترین نتایج جستجو را تولید کنند. در این میان برخی از سیستم ها که پیشرفته تر هستند، نقش برجسته تری را نسبت به سایر الگوریتم ها بر عهده دارند.

چرا بعد از بروزرسانی گوگل، سایت افت رتبه پیدا می کند؟

هیچ مشکلی در مورد صفحاتی که ممکن است طی بروز رسانی اصلی رتبه بندی کمتری داشته باشند وجود ندارد. هیچ چیزی در یک بروز رسانی هسته اصلی وجود ندارد که صفحات یا سایت های خاصی را هدف قرار دهد بلکه کیفیت سیستم ها افزایش پیدا کرده است.

آیا شاخص های E-E-A-T در کیفیت و رتبه بندی صفحات تاثیر گذار است؟

بله، شاخص های E-E-A-T بدنبال این هستند که ببینند یک وب سایت تا چه حد به افرادی که وارد آن می شوند، آنچه را که به دنبال آن هستند می دهد. بدین ترتیب کیفیت نتایج بر اساس تخصص، اعتبار و اعتماد مورد ارزیابی قرار میگیرد.

منظور از محتوای people-first content چیست؟

سیستم های رتبه بندی گوگل بگونه ای طراحی شده اند که اطلاعات مفید و قابل اعتماد نوشته شده برای کاربر را شناسایی می کنند، نه محتوایی که برای کسب رتبه بهتر در نتایج جستجو تولید شده است.

الگوریتم helpful content چه کاری انجام می دهد؟

سیستم محتوای مفید طراحی و راه اندازی شده تا اطمینان حاصل شود، جستجوگران محتوایی مفید و معتبر را مطالعه می کنند که توسط افراد متخصص برای کاربران نوشته شده است.

0/5 (0 نظر)

دیدگاه‌ها

Comments
امتیاز فراموش نشه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *