Retry
تمیز کردن وردپرس

تمیز کردن وردپرس به منظور حفظ سرعت وبسایت و افزایش سطح ایمنی از اهمیت ویژه‌ای برخورد دار است و باید در بازه‌های زمانی مرتب، کل وبسایت را بررسی کنید چون در گذر زمان یک‌سری فایل‌های اضافی مانند فایل‌های قدیمی هسته وردپرس، پست‌های پیش‌نویس یا منتظر بازبینی که قدیمی و بی‌استفاده هستند، دیدگاه‌های اسپم و… موجب اشغال فضا خواهند شد.
وردپرس نیز مانند یک خانه مسکونی است که باید به آن رسیدگی کرد و مرتب تمیز شود. مهم‌ترین دلایل تمیز کردن وردپرس به شرح زیر است:

  • حفظ سرعت وبسایت در حد مطلوب
  • افزایش امنیت از طریق بستن backdoorها و جلوگیری از هک شدن
  • افزایش سرعت در زمان پشتیبان‌گیری و سهولت کار (به دلیل عدم وجود فایل‌های اضافه روند پشتیبان‌گیری افزایش می‌یابد.)

تمیز کردن وردپرس

تمیز کردن وردپرس شامل سه مرحله به شرح کلی است:

  • گام اول: تمیز کردن افزونه و قالب‌های بلااستفاده و اضافه (به صورت دستی)
  • گام دوم: بهینه‌سازی پایگاه داده با استفاده از حذف موارد غیرضروری مثل پست‌های منتظر بازبینی و بلااستفاده، نظرات اسپم و…(خودکار)
  • گام سوم: حذف فایل‌های قدیمی هسته وردپرس (خودکار)

گام اول: مدیریت قالب و افزونه

یکی از روش‌های بسیار خوب برای تمیز کردن وردپرس حذف قالب و افزونه‌هایی است که استفاده نمی‌شوند. قبل از پاک کردن موارد بلااستفاده، از کل این پوشه یک نسخه پشتیبان تهیه و در فضای شخص ثالث ذخیره کنید تا در صورت نیاز به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

حذف قالب‌های وردپرسی بلااستفاده

در محیط وردپرس با رجوع به بخش نمایش و زیر منوی پوسته‌ها می‌توانید تمام قالب‌های موجب را مشاهده و موارد بلااستفاده را یک‌به‌یک حذف کنید. دقت کنید که قالب‌های پیش‌فرض را پاک نکنید زیر در صورت بروز مشکلاتی مانند تداخل و… از این قالب‌ها برای تشخیص مشکل کمک گرفته خواهد شد.

حذف افزونه‌های وردپرسی بلااستفاده

افزونه‌ها راه‌حلی سریع و عالی برای اضافه کردن ویژگی‌های جدید و گسترش قابلیت‌های وبسایت هستند اما باید به‌درستی آن‌ها را مدیریت کرد، در غیر این صورت ممکن است موجب کاهش سرعت وبسایت شوند. افزونه‌هایی که به صورت ضعیف کد نویسی شده‌اند، می‌توانند به‌عنوان یک ضعف امنیتی مورد سوءاستفاده قرار بگیرند؛ بنابراین بهتر است که از موارد بلااستفاده صرف‌نظر و آن‌ها را حذف کنید تا دچار هیچ‌گونه مشکلی نشوید.

در محیط وردپرس به مسیر افزونه‌ها رجوع و لیست تمام افزونه‌های نصب شده را بررسی کنید. اولین گام این است که لیست را ارزیابی و افزونه‌هایی که ضروری هستند را انتخاب کنید. گاهی اوقات بین قابلیت‌های جدید، سرعت و امنیت تنها باید یکی را انتخاب کرد!

افزونه‌های غیر ضروری را غیرفعال و در نهایت موارد غیر ضروری و بلااستفاده را حذف کنید به این صورت در جهت امنیت و افزایش سرعت سایت گام بزرگی برمی‌دارید. می‌توان با انتخاب افزونه‌های مورد نظر و به وسیله کشوی کارهای دسته جمعی، همه موارد را به صورت یک‌جا حذف کرد.

تمیز کردن وردپرس -delete plugins

گام دوم: بهینه‌سازی پایگاه داده وردپرس

به مرور زمان همان‌طور که پست‌های بیشتری را منتشر می‌کنید تعداد دیدگاه‌های ثبت شده نیز افزایش خواهند یافت و فضای پایگاه داده وردپرس توسط موارد متعدد و غیرضروری مانند پست‌های منتظر بازبینی، پیش‌نویس‌های خودکار، نظرات اسپم و… اشغال می‌شود.

افزونه‌های متعددی برای بهینه‌سازی پایگاه داده وجود دارند. برای این منظور می‌توانید از افزونه wp optimize db کمک بگیرید که پس از نصب و فعال‌سازی آن می‌توانید به کنترل و بهینه‌سازی دیتابیس بپردازید.

به این صورت به‌راحتی می‌توان به مدیریت تمام موارد بلااستفاده و ناخواسته که موجب اشغال فضای پایگاه داده می‌شوند، پرداخت.

در انتهای کار بعد از انجام روند تمییز کردن وردپرس گزارش کاملی از پروسه بهینه‌سازی پایگاه داده مشاهده خواهید کرد.

گام سوم: مدیریت فایل‌های قدیمی وردپرس

هر زمان که اقدام به به‌روزرسانی کنید و وردپرس خود را ارتقا دهید، برخی از فایل‌های هسته قدیمی به صورت خودکار حذف نمی‌شوند. این فایل‌های اصلی قدیمی ممکن است توسط هکرها به‌عنوان یک back door یا اصطلاحاً درب پشتی مورد استفاده قرار بگیرند.

تمیز کردن وردپرس -Old Core Files

برای مدیریت و حذف فایل‌های قدیمی هسته وردپرس می‌توانید از افزونه Old Core Files کمک بگیرید. بعد از نصب و فعال‌سازی افزونه به منوی تنظیمات و زیرمنوی Old Core files رجوع کنید. افزونه به صورت کاملاً خودکار تمام فایل‌های بلااستفاده و قدیمی را برای شما نمایش می‌دهد و می‌توانید آن‌ها را حذف کنید. در صورت عدم وجود فایلی جهت تمیز کردن وردپرس و پاک‌سازی هسته با پیغامی مشابه تصویر زیر مواجه خواهید شد.

جمع‌بندی نهایی

تمیز کردن وردپرس یکی از وظایف مدیران وبسایت‌ها است که حتماً باید به صورت دوره‌ای انجام شود. انجام عملیات پاک‌سازی وردپرس شامل سه فاز زیر است:

  1. حذف موارد بلااستفاده
  2. بهینه‌سازی پایگاه داده
  3. حذف فایل‌های قدیمی هسته وردپرس

انجام توصیه‌های ذکر شده موجب حفظ سرعت در حد مطلوب و افزایش سطح ایمنی وبسایت در برابر تهدیدات احتمالی خواهند شد.

دسته بندی: وب , وردپرس

دیدگاه‌ها

Comments
امتیاز فراموش نشه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *