Retry
غلامحسین شافعی

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران در بیست و پنجمین جلسه هیئت نمایندگان این نهاد به آثار اقتصادی محدودیت‌های فضای ارتباطی در کشور پرداخت و گفت:

«یکی از مشکلاتی که صاحبان کسب‌وکار به‌ویژه کسب‌وکارهای کوچک در این دو ماه با آن دست‌به‌گریبان بوده‌اند، مشکل محدودیت اینترنت به‌عنوان یکی از اجزای مهم و انکارناپذیر فضای کسب‌وکار امروز است. آمارهای رسمی بانک مرکزی حاکی از آن است که 3.3 درصد تولید ناخالص ملی به‌صورت مستقیم به اقتصاد حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات گره خورده است. بر این اساس، محدودسازی اینترنت در چند ماه اخیر ضمن آنکه زیان جبران‌ناپذیری را بر بسیاری از شرکت‌ها به‌ویژه کسب‌وکارهای فعال در بخش خدمات تحمیل کرده، به کاهش سهم فناوری اطلاعات در تولید ناخالص ملی منجر شده است.»

او با اشاره به برآوردهای سازمان نظام صنفی رایانه‌ای اظهار داشت معیشت 9 میلیون نفر که برای عرضه محصولاتشان از شبکه‌های اجتماعی بین‌المللی استفاده می‌کنند، در معرض تهدید قرار دارد. به اعتقاد شافعی، اهمیت توجه به ادامه حیات کسب‌وکارهای اینترنتی از آنجا دوچندان می‌شود که بیش از 71 درصد از محصولات مبادله شده در صفحات اینستاگرام، کالای تولید ایران بوده است که عمدتاً زنان و جوانان صاحبان این کسب‌وکارها هستند.

وی همچنین به نظرسنجی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در مهر 1401 اشاره کرد و گفت: «این نظرسنجی با مشارکت 104 شرکت صورت گرفته که حدود 25 درصد پاسخ‌دهندگان عنوان کردند 50 تا 75 درصد فروششان کاهش‌یافته است. همچنین 33 درصد از مشارکت‌کنندگان میزان کاهش فروش را بین 75 تا 100 درصد عنوان کرده‌اند. برآورد میزان خسارت احتمالی در صورت تداوم محدودیت‌ها هم جالب توجه است. 25 درصد روزانه 50 میلیون تا 60 میلیون تومان خسارت برآورد کرده‌اند. 21 درصد بین 50 تا 100 میلیون تومان و 26 درصد بالای صد میلیون تومان تخمین زده‌اند. بیش از 400 هزار کسب‌وکار در این شرایط در معرض نابودی هستند. نوش داروی بعد از مرگ سهراب کارساز نیست.»

رئیس اتاق ایران با بیان اینکه این روزها در جلسات متعدد، مسئولان از آن‌ها سؤال می‌کنند که برای بهبود وضع اقتصادی کشور چه باید کرد، اعلام کرد پاسخشان در دو مورد اساسی خلاصه می‌شود:

«اول اینکه حل مشکل اقتصادی کشور و بهبود وضع اقتصادی مردم نیازمند سرمایه‌گذاری‌های عظیم و دسترسی به فناوری‌های بروز است. دوم حضور افراد دارای اهمیت حرفه‌ای در مناصب مهم اقتصادی کشور چاره‌ساز است. آنچه تاکنون اقتصاد ما در طول دهه‌های گذشته با آن روبرو بوده خالی از موارد فوق‌الذکر و حرکت در مسیری پر از اشتباه بوده که ما را به نقطه بحرانی در اقتصاد کشور هدایت می‌کند.»

گفتنی است نزدیک به دو ماه از فیلتر اینستاگرام و واتس‌اپ می‌گذرد، اما با وجود هشدارهای چندین باره کارشناسان هنوز رفع فیلتر آن‌ها در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

دیدگاه‌ها

Comments
امتیاز فراموش نشه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *