Retry
Shapark new announcement There is no requirement to remove the com domain
شاپرک با انتشار نامه‌ای از پرداخت‌یار‌ها خواسته بود تا دامنه خود را در سریع‌ترین زمان ممکن از com. به ir. انتقال دهند. اما حالا در اطلاعیه‌ای جدید گفته الزامی به حذف دامنه com. وجود ندارد. شاپرک در پی واکنش‌های گسترده روز گذشته پرداخت‌یار‌ها به تصمیم انتقال دامنه، این انتقال را راهکاری برای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی عنوان کرده است.شاپرک این‌بار با ادبیاتی متفاوت این انتقال را «توصیه» دانست و اعلام کرد: «توصیه به شرکت‌های پرداخت‌یاری برای انتقال دامنه com. خود به ir. در راستای صیانت از کسب‌وکار‌های مبتنی بر اینترنت و کاهش ریسک فعالیت‌های اقتصادی در فضای مجازی است.درخواست این شرکت از پرداخت‌یاران برای استفاده از دامنه ir. در راستای مقابله با تهدیدات بالقوه ناشی از محدودیت‌های احتمالی تحریم‌های بین‌المللی است.

شاپرک در این اطلاعیه تکمیلی، نگرانی گروهی که نامه شاپرک را به قطعی کامل اینترنت یا از دسترس خارج کردن دامنه com. توسط حاکمیت ارتباط می‌دهند، رد و تأکید کرده است که الزامی به حذف دامنه com. وجود ندارد و شرکت‌ها باید پیش‌بینی‌های لازم را برای انتقال فوری به دامنه ir. در صورت بروز مشکلات احتمالی داشته باشند.

صبح روز یکشنبه، ۲۷ آذرماه، شاپرک در نامه‌ای به شرکت‌های پرداخت‌یار اعلام کرد که با توجه به احتمال مسدود‌شدن دامنه‌های com. پرداخت‌یار‌ها تا ۳ دی فرصت دارند سایت خود را به دامنه ir. منتقل کرده و نتیجه را به شاپرک اعلام کنند.

این نامه ناگهانی منجر به شوک پرداخت‌یار‌ها شد و در واکنش به آن اعلام کردند به‌دلیل مجموعه‌ای از مسائل، از جمله مسائل فنی و نبود چنین رویه‌ای در اصول رگولاتوری حاضر به اجرای این تصمیم ناگهانی نیستند. پرداخت‌یار‌ها همچنین در واکنش‌های خود اعلام کردند که این نوع دخالت دیگر به جریان فنی مربوط نیست و به بدیهی‌ترین انتخاب‌های یک کسب‌و‌کار برمی‌گردد. این حق اولیه کسب‌و‌کار است که نام، بیزینس مدل و دامنه خود را انتخاب کند.

در ادامه این واکنش‌ها انجمن صنفی کسب‌و‌کار‌های اینترنتی هم نسبت به ضرب‌العجل تعیین‌شده از سوی شاپرک واکنش نشان داد. این نهاد بخش خصوصی با ابراز نگرانی از ورود رگولاتوری در این لایه‌های فعالیت بخش خصوصی تأکید کرد که باید حدود اختیارات و وظایف شاپرک شفاف‌سازی شود.

کنار نیامدن پرداخت‌یار‌ها با این انتقال، واکنش به تصمیمات شاپرک و پرسش‌هایی که درباره چگونگی عملکرد رگولاتوری طرح شده بود، مجموعه کاملی را تشکیل داد که بر‌اساس آن شاپرک ناگزیر به شفاف‌سازی بیشتر در مورد این تصمیم ناگهانی شود که خود آن را فقط یک «توصیه» می‌داند.

0/5 (0 نظر)
دسته بندی: اخبار , اخبار اینترنت

دیدگاه‌ها

Comments
امتیاز فراموش نشه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *