Retry
The helpful content rating system now supports Persian language

سیستم رتبه بندی محتوای مفید – Helpful Content بر روی تمام زبان ها از جمله زبان فارسی منتشر شد

روز سه شنبه 15 آذر 1401، بروزرسانی سیستمی محتوای مفید بر روی تمام زبان ها و ریجن ها منتشر شد. این آپدیت که تا پیش از این انتظار نمیرفت برای زبان فارسی تا مدت ها در دسترس باشد، حالا و بعد از قدرت گرفتن فیچر اسنیپت با سیستم رتبه بندی MUM برای زبان فارسی ، بر روی کلیه زبان ها در سرتاسر دنیا منتشر شده است.

سیستم رتبه بندی محتوای مفید – Helpful Content جزو سیستم های فعال در پس زمینه تمام سیستم های رتبه بندی جستجوی گوگل است و بطور دائمی به پایش و ارزیابی کیفیت صفحات وب می پردازد.

لازم به ذکر است که صفحات وب و محتوای بی ارزش و کم کیفیت که توسط این الگوریتم جریمه می شوند، تا ماه ها هرگز دیگر به نتایج باز نمی گردند و هیچ راه مستقیم و روش بهبودی هم برای سرعت بخشیدن به آن وجود ندارد.

الگوریتم محتوای مفید یک سیستم رتبه بندی است و بصورت سایت واید فعالیت می کند. بدین ترتیب در صورتیکه وزن صفحات بی کیفیت بیشتر از صفحات با ارزش باشد، کل صفحات سایت تحت تاثیر قرار گرفته و کاهش رتبه بندی را شاهد خواهند بود.

به‌روزرسانی محتوای مفید گوگل محتوایی را هدف قرار می‌دهد که به نظر می‌رسد در درجه اول برای رتبه‌بندی خوب در موتورهای جستجو ایجاد شده است تا کمک یا اطلاع‌رسانی به مردم. درواقع این ایده که باید برای موتور جستجو نوشت و برای کاربر بهینه کرد که یک دیدگاه بسیار اشتباه هم بود، اکنون کاملاً شناسایی و باعث افت رتبه‌بندی در نتایج جستجو می‌شود.

هدف از این به‌روزرسانی کمک به جستجوگران برای یافتن محتوای بسیار باکیفیت است. در واقع گوگل می‌خواهد به محتوای بهتر و مفیدتری که برای کاربر انسانی نوشته شده و به آنها کمک می‌کند پاداش دهد. در مقابل محتوایی که باهدف رتبه‌بندی در موتورهای جستجو نوشته شده دیگر به‌عنوان محتوای خوب ارزیابی نخواهد شد. نکته بسیار مهم این است که گوگل می‌داند سایت‌های زیادی هستند که در نتایج رتبه خوبی دارند اما کاربران همیشه ناامید می‌شوند، این همان سایت‌هایی هستند که به هر ترتیب رتبه گرفته‌اند و فقط توجه شان به رتبه‌بندی بوده است.

گوگل از الگوریتم یادگیری ماشینی استفاده می‌کند که قادر به ارزیابی و شناسایی محتوای غیرمفید بوده و در نوع خود فناوری جدید به‌حساب می‌آید. به‌روزرسانی محتوای مفید به سیگنال‌های مختلفی در صفحه و سایت برای تعیین رتبه نگاه می‌کند. نکته جالب‌توجه این است که فاکتورهای helpful content توسط ارزیاب‌های گوگل نیز موردتوجه قرار گرفته و در یادگیری ماشین استفاده خواهد شد.

حالا و با روی کار آمدن این سیستم رتبه بندی وقت آن رسیده واژه های زیر را نیز به عبارات تخصصی مان اضافه کنیم:

 •  اصطلاح people-first content – تولید محتوا برای کاربر
 • اصطلاح search engine-first – محتوای نوشته شده برای ماشین که در این سیستم باید کاملا کنار گذاشته شود
 • اصطلاح first-hand expertise – محتوای نوشته شده بر مبنی تخصص و تجربه
 • اصطلاح depth of knowledge یا in-depth knowledge محتوای عمیق، دانش بروز

صفحاتی که توسط این الگوریتم جریمه می شوند را اصطلاحا classified شده می نامند. در این شرایط صفحات باید بهبود مستمر داشته باشند تا این سیستم ارزیابی خوبی از صفحه classified شده داشته باشند.

helpful content update

دسته بندی: اخبار , اخبار اینترنت

دیدگاه‌ها

Comments
 • امیرحسین

  من سایتم فیلم وسریال و متن خاصی نداره بازدیداش یک دهم شده تو این یک هفته پس دلیلش این بوده

  • علیرضا ناجی

   سایت های فیلم سریال معمولا یک مشکل بسیار بزرگ دارند و اون اینه که تیترهای فیلم هایی را میزنن برای دانلود که هنوز اون فیلم یا سریال در دسترس نیست و کاربر برای دانلود یک کوئری میاد داخل سایت اما چیزی که به دنبالش هست را پیدا نمی کنه. سیستم محتوای مفید میگه صفحات باید محتوای بسیار ارزشمند و حقیقی داشته باشند و نباید برای موتور جستجو آنها را تولید کرد. به عنوان مثال یک فیلم که هنوز کیفیت پرده هست را در یک صفحه تیتر می زنید “دانلود فیلم فلان با کیفیت 720 و زیرنویس فارسی” در حالیکه نه کیفیت خوب اون هست و نه اصلا زیرنویس وجود داره. این میشه فریب کاربر و جدای از این سیستم رتبه بندی به عنوان اسپم هم افت می کنید.

امتیاز فراموش نشه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *