Retry
ابزار بررسی بازدید سایت

اگر کسب و کار آنلاینی داشته باشید، حتماً می دانید که تعداد بازدیدکنندگانی که از وب سایت شما بازدید می کنند، برابر با تعداد فرصت هایی هستند که می توانند شما را به هدفی که دارید، نزدیک تر کنند. این هدف می تواند افزایش نرخ تبدیل کسب و کار آنلاین، دستیابی به یک لیست مفصل تر از ایمیل های کاربران، فروش محصولات بیشتر و … باشد. بنابراین آگاهی از تعداد بازدیدکنندگان سایت شاخصه بسیار مهمی است که اطلاع از آن به طور ویژه در طراحی استراتژی های بهتر کمکتان خواهد کرد. برای مشاهده  آمار بازدید سایت روش های گوناگونی وجود دارد. ما نیز در این مطلب از ژاکت سعی کرده ایم که بهترین و در عین حال راحت ترین روش ها را پوشش دهیم. به همین جهت در ادامه نحوه نمایش آمار بازدید سایت وردپرس را با استفاده از افزونه و همینطور بدون افزونه بررسی خواهیم کرد.

اهمیت بررسی میزان بازدید سایت

وقتی یک کسب و کار آنلاین را شروع می کنیم، مقدار مشخصی پول، زمان و تخصص را به عنوان سرمایه های کار خود تعیین می کنیم. همینطور اگر برنامه دقیق تری برای آینده کاری خود داشته باشیم، احتمالاً اعدادی نیز برای تعداد بازدیدکنندگان یا مشتریان خود در نظر خواهیم داشت. بنابراین این عدد مثل یک چراغ راهنما عمل خواهد کرد که هر چه به آن نزدیک تر شویم، در می یابیم که استراتژی های درستی را در پیش گرفته ایم و باید همین مسیر را با قدرت ادامه دهیم.

در واقع اگر به دنبال افزایش تعداد بازدیدکنندگان سایت خود باشیم، باید این عدد را دائماً مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم تا موقعیت خود را نسبت به وضعیت ایده ال بسنجیم. بنابراین قطعاً می توانیم کلیات و حتی جزئیات استراتژی های خود را مؤثرتر طراحی کنیم.

نحوه نمایش آمار بازدید سایت وردپرس

اما سؤال مهم این است که چطور می توانیم تعداد بازدیدکنندگان سایت خود را ردیابی کنیم؟ در ادامه دو روش کلی را برای انجام این کار بررسی خواهیم کرد. روش اول، استفاده از افزونه های وردپرس است. روش دوم نیز اضافه کردن کدهایی به فایل های اصلی سایت، بدون نیاز به نصب هیچ افزونه ای است. . پس اگر مشتاقید که از این به بعد از آمار بازدید سایت خود خبردار باشید، روش های زیر را دنبال کنید.

روش اول: با استفاده از افزونه های وردپرس

بالاتر به اهمیت ردیابی تعداد بازدیدکنندگان سایت اشاره کردیم. پس با توجه به نقشی که افزونه ها در سایت های وردپرسی دارند، می توان به راحتی حدس زد که قطعاً برای این منظور نیز افزونه هایی طراحی شده اند. اما افزونه MonsterInsights یکی از بهترین و کارامدترین گزینه ها به شمار می رود.

به منظور این که با مشاهده آمار بازدید سایت از طریق افزونه به طور کامل آشنا شوید، در ادامه نحوه انجام این کار را به کمک افزونه WPForms بررسی می کنیم.

نمایش آمار بازدید سایت وردپرس با افزونه WPForms

شاید نام افزونه WPForms را پیش از این به عنوان یکی از قدرتمندترین افزونه های فرم ساز شنیده باشید. اما جالب است بدانید که کاربردهای این افزونه به ساخت فرم خلاصه نمی شود و در نمایش آمار بازدید سایت وردپرس همراه با جزئیاتی بسیار مفید نیز عملکرد فوق العاده ای دارد.

برای مشاهده آمار بازدید سایت به کمک افزونه WPForms کافیست مراحل زیر را طی کنید:

مرحله اول: نصب و فعالسازی

به عنوان اولین قدم، باید افزونه WPForms را دانلود، نصب و بعد روی وردپرس خود فعال کنید. لازم است اشاره کنیم که افزونه WPForms را می توانید به صورت اورجینال و همراه با 6 ماه پشتیبانی، از مارکت ژاکت تهیه فرمایید. ضمناً اگر در نصب افزونه نیاز به راهنما دارید، می توانید آموزش گام به گام نصب افزونه در وردپرس را در بلاگ ژاکت مشاهده فرمایید.

بنر wp forms ژاکت

مرحله دوم: فعالسازی User Journey Addon

بعد از این که افزونه WPForms را در وردپرس خود نصب کردید، باید یکی از Addonهای WPForms یعنی User Journey را برای این افزونه فعال کنید. برای فعال کردن این Addon روی گزینه “WPForms” در منوی اصلی وردپرس خود بروید و بعد گزینه “افزودنی ها” را انتخاب کنید. حالا در این صفحه عبارت ” User Journey” را در نوار جست و جو وارد کرده و بعد روی “نصب افزودنی” کلیک کنید تا فعال شود.

صفحه پیشخوان wp forms

توجه: چنانچه افزونه WPForms را از ژاکت تهیه کرده باشید، نیازی به نصب این Addon نیست؛ چرا که در پکیج افزونه موجود است و فقط کافیست آن را به صورت دستی فعال کنید.

مرحله سوم: مشاهده جزئیات آمار بازدید سایت

حالا که افزونه WPForms و همینطور User Journey را روی وردپرس خود دارید، پس از این که مدت زمانی بگذرد و کاربران شروع به پر کردن فرم های شما کنند، می توانید از آنها برای نمایش آمار بازدید سایت وردپرس استفاده کنید. برای مشاهده این اطلاعات به مسیر WPForms> همه فرم ها بروید. حالا در قسمت جلوی هر فرم، می توانید تعداد ورودی های آن فرم را مشاهده کنید.

نمایش ورودی ها در wp forms

حالا اگر روی عدد ورودی کلیک کنید، جزئیاتی کامل تر از این ورودها را مشاهده خواهید کرد. در این صفحه اسکرول کنید تا قسمت “User Journey” را ببینید.

نمایش user journey در wpforms

اگر متوجه شدید که فقط بعضی از اطلاعات در دسترس است، احتمالاً به این دلیل است که سایت شما دارای گواهی SSL (پروتکل Https) است و کاربری با سایت غیر SSL وارد شده است. یا شاید بعضی از کاربران اکستنشن ها یا تنظیمات حریم خصوصی خاصی دارند که اطلاعاتشان نمایش داده نمی شود.

اما در هر صورت در این صفحه هر گامی که کاربر هنگام حضور در سایت برداشته و همینطور صفحه ای که از آن به سایت شما ارجاع داده شده، نشان داده می شود. همچنین می توانید تاریخ، مدت زمان صرف شده در هر صفحه از وب سایت را نیز مشاهده کنید.

نکته: اگر روی آیکون Info برای هریک از اطلاعات کلیک کنید، پارامترهای URL مانند عبارات خاص جست و جو شده را می بینید.

امار زمان بازدید سایت در wp-forms

روش دوم: نمایش آمار بازدید سایت وردپرس بدون نیاز به افزونه

هر چند که افزونه ها از ابزارهای اساسی کار در سایت های وردپرسی هستند؛ اما این نکته را نیز باید در نظر گرفت که نصب بیش از حد افزونه ها می تواند آسیب های زیادی به سایت بزند (از جمله کاهش چشمگیر سرعت سایت).

پس در صورتی که پیش از این افزونه های زیادی را در وردپرس خود نصب کرده اید، بهتر است برای نمایش آمار بازدید سایت وردپرس از روش دوم، یعنی بدون نیاز به افزونه استفاده کنید. در این روش به جای این که در خود فضای وردپرس کاری انجام دهید، به سراغ فایل های اصلی سایت می روید و قطعه کدهایی را به آنها اضافه می کنید.

نمایش آمار بازدید سایت وردپرس با افزودن کد

برای این که کدهای لازم را به فایل های سایت خود اضافه کنید و در نهایت اطلاعات آماری بازدید سایت خود راببینید، کافیست مراحل زیر را پیش بگیرید.

مرحله اول: تغییر فایل functions.php

بسیاری از قالب های وردپرس، فایل functions.php را در فایل های خود دارند. این فایل شامل انواع توابع سایت است. مسیر دسترسی به این فایل معمولاً به این ترتیب است: functions.php <  your theme< themes<wp-content < public_html.

پس در گام اول، فایل functions.php سایت خود را باز کنید. سپس کدهای زیر را در آن Paste کنید:

نکته: اگر به هر دلیلی این فایل را نداشتید، خودتان به صورت دستی این فایل را ایجاد کرده و بعد کدهای زیر را وارد آن کنید.

{

    $count_key = 'post_views_count';

    $count = get_post_meta($postID, $count_key, true);

    if($count==''){

        $count = 0;

        // delete old 'post_views_count' value.

        delete_post_meta( $postID, $count_key );

        // add new 'post_views_count' value.

        add_post_meta( $postID, $count_key, '0' );

    } else {

        $count++;

        // update old 'post_views_count' value.

        update_post_meta( $postID, $count_key, $count );

    }

}

 

function get_post_views( $postID )

{

    $count_key = 'post_views_count';

    $count = get_post_meta( $postID, $count_key, true );

    if($count=='') {

        // delete old 'post_views_count' value.

        delete_post_meta( $postID, $count_key );

        // add new 'post_views_count' value.

        add_post_meta( $postID, $count_key, '0' );

 

        return "0 بازدید";

    }

 

    return $count.' بازدید';

}

مسئولیت توابعی که در کدهای بالا وارد سایت خود می کنید، این است که می توانند بازدیدکنندگان را شمارش کنند.

مرحله دوم: تغییر فایل Single.php

حالا لازم است که توابعی که درفایل بالا وارد کردیم را فراخوانی کنیم تا اطلاعات لازم را نمایش دهد. برای این کار ابتدا به فایل single.php بروید. سپس کدهای زیر را در حلقه مطالب وردپرس (یا هر جای دیگری که مد نظر دارید) وارد این فایل کنید:

&lt;?php set_post_views (get_the_ID()); ?&gt;

&lt;?php echo get_post_views (get_the_ID()); ?&gt;

حالا می توانید اطلاعات آماری بازدید سایت خود را در فایل هایی مانند index، Archive و … سایت خود مشاهده کنید.

سخن پایانی

اکنون که با روش های نمایش آمار بازدید سایت وردپرس آشنا شده اید، ابتدا به کمک آنها وضعیت سایت خود را بررسی کنید. سپس به خصوص اگر احساس می کنید باید تلاشی جدی برای افزایش بازدید و ترافیک سایت داشته باشید، بهترین کار این است که برای ارتقای سئو سایت خود برنامه ریزی کنید. با ارتقای سئو، در واقع سایت خود را بیش از پیش در معرض دید عموم قرار می دهید. تا جایی که حتی اگر اصول سئو را به درستی طی کنید، می توانید سایتتان را به رتبه اول در صفحه نتایج جست و جوی گوگل برسانید. لازم به ذکر است که چنانچه در این مسیر نیاز به راهنما دارید، می توانید از آموزش جامع سئو تراپی در ژاکت استفاده کنید.

0/5 (0 نظر)

دیدگاه‌ها

Comments
  • علی جسیمی

    یکسری سایت ها هستند که از طریق افزونه یا یک قطعه کد در درون سایت امار بازدیدکننده ها رو‌توی سایت‌خودشون‌نشون میدن
    ایا اون سایت ها رو‌پیشنهاد میکنید براس استفاده بازدید امار بدون نصب افزونه ؟

    • صبا پلاشانی

      سلام. پیشنهاد اول ما در بررسی آمار بازدید سایت، استفاده از گوگل آنالیتیکس است.

امتیاز فراموش نشه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *