Retry
مقایسه اسکوئراسپیس و وردپرس

در حالی که وردپرس با فاصله‌ای بسیار زیاد، محبوب‌ترین سامانه مدیریت محتوای جهان است، این به مفهوم تنها روش ساخت وب سایت نیست! سیستم‌های دیگری نیز برای تازه‌کاران جهت ساخت وب سایت وجود دارند.(سیستم‌هایی مثل Squarespace و Wix).
در این مقاله می‌خواهیم مقایسه‌ای بین Squarespace و وردپرس را انجام دهیم. وردپرس سیستم مدیریت محتوایی است که بیش از 28 درصد وب‌سایت های جهان را مدیریت می‌کند. این دو سیستم را با جزییات بیشتر بررسی خواهیم کرد و در انتها تلاش می‌کنیم برای انتخاب بین این دو، بسته به سایتی که می‌خواهید بسازید، شما را راهنمایی کنیم.

یک مرور سریع بر Squarespace و wordpress

قبل از اینکه بخواهیم با جزییات زیاد این دو سامانه را بررسی کنیم، می‌خواهیم روی ابزارها و امکانات هرکدام از این سامانه‌ها مروری سریع داشته باشیم. این مرور سریع چهارچوب بحث ما را مشخص می‌کند. این بررسی تا جای ممکن ساده شده و در تلاش است تا دو نیروی متضاد سامانه‌های مدیریت محتوا را که در زیر به شرح آن می‌پردازیم را به تعادل درآورد.

 • استفاده ی آسان و دسترسی برای تازه کاران
 • میزان انعطاف پذیری برای شخصی سازی و افزودن کاربرد های بیشتر

در عین حال که وردپرس، همچنان یکی از ساده‌ترین سامانه‌های مدیریت محتوا در مقایسه با دیگران است، با این‌حال به جهت حفظ کنترل بیشتر شما بر کارکرد و ظاهر وب سایت، بعضی از امکاناتی که می‌توانست برای تازه کاران کمک کننده باشد، حذف شده است. در سوی دیگر اسکوئر اسپیس تلاش کرده است تا همه چیز در ساده‌ترین حالت ممکن ساخته شود، البته به قیمت از دست رفتن انعطاف پذیری. تفاوت‌های معنایی دیگری نیز وجود دارند. مثل اینکه وردپرس متن باز (open source) است و اسکوئر اسپیس متن بسته و محدود است. برای بیشتر کاربران تعادل بین سادگی استفاده و انعطاف پذیری مهم‌ترین نکته است.

ساختن یک وب‌سایت با هر کدام از سامانه‌ها Squarespace و wordpress چقدر ساده است؟

مقایسه اسکوئر اسپیسو وردپرس

 

اگر به دنبال ساده‌ترین راه ممکن برای ساختن یک وب سایت ابتدایی هستید، اسکوئر اسپیس برنده خواهد بود. شاید منعطف نباشد اما هیچ کس نمی‌تواند منکر ساده‌ترین حالت ساخت یک وب سایت ابتدایی، بدون هیچ دردسری توسط اسکوئر اسپیس شود.

 Squarespace

با اسکوئر اسپیس، لازم نیست نگران هاست و دامین باشید. فقط کافی است در اسکوئر اسپیس ثبت نام کنید. سپس در چند ثانیه، شما در حال انتخاب قالبی خواهید بود که مایلید سایت شما شبیه آن باشد. پس از اینکه چند سوال ساده را پاسخ دهید، شما یک وب سایت در حال کار خواهید داشت. تنها چیزی که لازم است، شخصی سازی متن‌ها و عکس‌ها است. همه‌ فرایند به‌صورت عینی فقط چند دقیقه طول می‌کشد.

WordPress

برخلاف اسکوئر اسپیس، در وردپرس لازم است برای هاست و دامین ثبت نام کنید. پس از تهیه هاست باید نرم افزار وردپرس را روی آن نصب کنید. گرچه اندکی ترسناک به نظر می‌رسد، اما امروزه بیشتر هاست ها با یک کلیک اجازه‌ی نصب وردپرس را به شما می‌دهند. بعضی از هاست ها حتی به‌صورت پیش فرض وردپرس را نصب شده دارند. بااینکه وردپرس چند مرحله اضافه‌تر دارد، اما این چیزی است که همه‌ تازه کاران به‌سادگی از پس آن برمی‌آیند. تمام این کارها بین 5 تا 10 دقیقه به طول می‌انجامد. به‌محض نصب وردپرس، شما یک سایت ابتدایی در حال کار دارید. می‌توانید به‌سادگی ظاهر سایت را با نصب قالب و تنظیمات تغییر دهید.

آموزش کامل درباره راه اندازی سایت با وردپرس را اینجا بخوانید.

میزان کنترل شما روی کارکرد وب سایتتان چقدر خواهد بود؟

سایت وردپرس و اسکوئراسپیس

 

به لطف حضور تنوع بالایی از پلاگین ها و قالب‌ها در وردپرس، پاسخ به این سوال بسیار ساده است. اسکوئر اسپیس امکانات یکپارچه و بسیار محدودی دارد. در مقابل  وردپرس  باوجود حداکثر کنترل، کارآمدی و ده‌ها هزار افزونه که کاربردهای متنوعی را به سایت می‌افزایند، بهترین نتیجه را حاصل می‌کند.

می‌خواهید دکمه‌های اشتراک شبکه‌های اجتماعی داشته باشید؟ افزونه نصب کنید!
می‌خواهید تبلیغات را مدیریت کنید؟ افزونه نصب کنید!

به دلیل بزرگی جامعه‌ وردپرس، شما قادر هستید بر اساس نیازهای خود افزونه‌های مناسب را به‌سادگی پیدا کنید. هنگام تغییرات ظاهری در وب سایت، وردپرس هر آنچه اسکوئر اسپیس ارائه می‌کند را نیز دارد، به‌اضافه بسیاری مزایای دیگر. وردپرس ده‌ها هزار افزونه دارد که شما می‌توانید با اضافه کردن آن‌ها به سایت خود، کارآمدی را افزایش دهید

در اسکوئر اسپیس، تغییرات توسط یک صفحه رابط صورت می پذیرد. تغییراتی مانند:

 • تغییر محتوا
 • افزودن کد‌های CSS
 • راه اندازی بخش تحلیل سایت analytics
 • انتخاب دکمه‌های شبکه‌های اجتماعی
 • انجام بهینه سازی ابتدایی برای موتور‌های جستجوگر SEO

همچنین می‌توانید از یک صفحه تعاملی، برگه خود را با گرفتن و انداختن (drag & drop) طراحی نمایید.

تجارت الکترونیک

ووکامرس

 

 

ممکن است برای بسیاری، تجارت الکترونیک مسئله اصلی نباشد؛ اما برای شمایی که مایلید محصولات خود را در وب به فروش برسانید، وردپرس امکانات بسیاری را فراهم آورده است. افزونه‌های بسیار زیاد و متنوعی برای تبدیل سایت وردپرسی شما به یک سایت کامل فروشگاهی وجود دارد.

دو نمونه از محبوب‌ترین افزونه‌ها:

 •  WooCommerce ووکامرس برای فروش محصولات فیزیکی و همچنین محصولات مجازی
 • Easy Digital Downloads  برای فروش محصولات مجازی و دانلودی

در وردپرس علاوه بر افزونه‌های ابتدایی، شما می‌توانید هزاران افزونه با کارکردهای مختلف را به سایت خود اضافه کنید. در وردپرس شما هیچ‌گونه هزینه‌ای برای تراکنش‌های مالی نمی‌پردازید. درعین‌حال می‌توانید افزونه‌هایی برای چند فروشندگی یا همکاری در فروش را به سایت خود اضافه کنید.

اسکوئر اسپیس

اسکوئر اسپیس تجارت الکترونیک را پشتیبانی نمی‌کند. اما به صورت بسیار مختصری در مقایسه با وردپرس امکاناتی بسیار ساده ای ارائه می‌کند. سه روش پرداخت بیشتر وجود ندارد:

 • استریپ
 • پی پال
 • اپل پی

در مقایسه با درگاه های بسیار زیاد و روش های متنوع پرداخت در وردپرس، این لیست کوتاهی به نظر می‌رسد. در نهایت شما در نسخه برتر اسکوئر اسپیس که با پرداخت 30 دلار در ماه به آن دسترسی خواهید داشت، باید 2 تا 3 درصد از مبلغ تراکنش ها را علاوه بر هزینه‌های کارت های اعتباری برای اسکوئر اسپیس در نظر بگیرید. بنابراین اگر می خواهید این هزینه ها را جداگانه نپردازید، مجبورید سالانه 312 دلار به اسکوئر اسپیس پرداخت کنید.

شما مالک چه اطلاعات و دیتایی در وب سایت هستید؟

وبسایت محتوا

مفهوم ساده مالکیت یا کنترل در این مقاله، سادگی جابجایی محتوا است. شاید مایل باشید اطلاعات و محتوای خود را به قالب یا سامانه مدیریت محتوای دیگری انتقال دهید. وردپرس همه این فرایند را به سادگی پشتیبانی می‌کند. افزونه‌هایی مثل Duplictor با چند کلیک، همه ی محتوای سایت شما را می‌توانند به سرعت فشرده و فایلی قابل نصب بر روی هر دامنه ی دیگر، در اختیار شما قرار دهند. در وردپرس شما مالک قطعی همه محتوای خود هستید.

در اسکوئر اسپیس شما با محدودیت‌های بیشتری روبرو هستید. اسکوئر اسپیس امکان بیرون‌ریزی را برای یک فایل “.XML ” امکان‌پذیر می‌سازد. اما نه برای همه صفحه‌ها و محتوا‌های شما!

محتواهایی که در اسکوئر اسپیس می‌توانید جا‌به‌جا کنید به ترتیب زیر هستند:

 • صفحات معمولی
 • صفحه های گالری
 • یک صفحه ی بلاگ و پست های مربوط به آن
 • ناحیه های متنی
 • ناحیه های با محتوای تصویر
 • انتقال با حفظ حداقل ساختار بلوک های دیگر نوشتاری
 • دیدگاه‌ها

و متاسفانه بسیاری محتوای دیگر را نمی‌توانید انتقال دهید، مثل:

 • صفحه‌های محصولات
 • پوشه‌ها
 • برگه های ایندکس
 • برگه های رویدادها
 • برگه های گالری عکس
 • سربرگ های محتوا
 • بیش از یک صفحه بلاگ
 • ناحیه های حاوی محتوای صدا
 • ناحیه های حاوی محتوای ویدیو
 • ناحیه محصولات
 • پیشنویس‌ها
 • تغییرات ظاهری
 • کد های CSS

و از همه بدتر این‌که امکان گرفتن یک کپی از کل محتوای وب سایت وجود ندارد؛ اما در وردپرس شما بر تمام اجزای سایت خود، مالکیت و کنترل دارید. علاوه بر ابزارهای موجود در وردپرس برای بیرون ریزی و تهیه‌ فایل‌هایی که بتواند برای دیگر سامانه‌های مدیریت محتوا نیز قابل شناسایی باشد، شما به‌ سادگی می‌توانید یک کپی کامل از همه‌ اجزای سایت تهیه کنید. این کپی کاملا متعلق به شماست و هیچ‌کس دسترسی به آن ندارد.

فرایند اداره شدن این دو سامانه  مدیریت محتوا چگونه است؟

بررسی سایت و امارها

چون اسکوئر اسپیس  سامانه‌ای کاملا بسته است، بنابراین لازم نیست خیلی نگران نحوه اداره شدن وب سایت خود باشید. از سوی دیگر وردپرس متن باز است و به فعالیت بیشتر شما برای اداره کردن وب سایت نیاز دارد.

اسکوئر اسپیس

با اسکوئر اسپیس هیچ نگرانی از بابت اداره کردن وب سایت خود نخواهید داشت. اسکوئر اسپیس همه  این کار‌ها را برای شما مدیریت می‌کند. بنابراین استفاده از آن بسیار ساده است. به صورت خلاصه لازم نیست دست به سیاه و سفید بزنید. حتی لازم نیست برای گرفتن یک نسخه پشتیبان تلاش زیادی انجام دهید.

وردپرس

با وردپرس شرایط بسیار متفاوت است. شما مسئول انجام امور زیر هستید:

 • بروز رسانی (نرم افزار اصلی وردپرس ، افزونه‌ها و قالب‌ها)
 • پشتیبان گیری
 • امنیت

شاید این کارها کمی سخت به نظر بیاید، اما بسیار ساده و توسط افزونه ها قابل انجام است.

با وردپرس تنها هزینه ثبت دامین و اجاره‌ هاست با شماست. همچنین با قیمتی بالاتر می‌توانید از هاست‌های مخصوص وردپرس که البته خدمات و سرعت بیشتری دارند و برای وردپرس پیکر بندی شده‌اند، استفاده کنید. غیر از این‌ها، شاید مایل باشید برای طراحی یا استفاده از قالب‌های از پیش آماده شده مبلغی بپردازید.

در نهایت Squarespace و wordpress کدام یک برای شما مناسب است؟

اگر شما مایلید یک وب سایت ساده داشته باشید که کاربری ویژه‌ای ندارد، انعطاف پذیر هم نیست و خیلی هم مالکیت بر محتوای آن برایتان اهمیتی ندارد، اسکوئر اسپیس این امکان را فراهم می‌کند؛ مثلا یک سایت شخصی پورتفولیو برای یک عکاس و معرفی خدمات او اسکوئر اسپیس شاید انتخاب ساده و مناسبی باشد. خدمات اسکوئر اسپیس هزینه‌ای در حدود 312 دلار در سال روی دست شما می‌گذارد.

اما بین این دو تقریبا همه‌ی وب مسترها، وردپرس را ترجیح می‌دهند. گرچه خاصیت متن باز بودن وردپرس، نیازمند اندکی آموزش بیشتر است. همین‌طور تمرکز بیشتر بر امنیت، اداره کردن و مراقبت بیشتری را می‌طلبد. تیم هسته‌ی مرکزی وردپرس و جامعه‌ی متخصصین آن، گام‌های بسیار بزرگی برای ساده سازی استفاده از وردپرس برای تازه کاران برداشته اند. چون اسکوئر اسپیس ساده است، این به معنی نیست که وردپرس سخت است! با تمام این تفاسیر وقتی شما با وردپرس کار می‌کنید، کارایی، انعطاف پذیری و مالکیت بیشتری دارید. با وردپرس ممکن است هزینه‌های کمتری هم داشته باشید.

دیدگاه‌ها

Comments
امتیاز فراموش نشه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *