Retry
گوگل ترندز چیست

ما در این مقاله به آموزش گوگل ترندز می پردازیم و به شما می گوییم گوگل ترندز چیست و چگونه می توانید با استفاده از آن پیش بینی های بازار را انجام دهید و از آن به سود فروشگاه اینترنتی خود استفاده کنید.

شما با استفاده از گوگل ترندز می توانید متوجه شوید که

 • در طی چند ماه آینده کدام محصولات تقاضای بیشتری خواهند داشت.
 • ایده ای که در سر دارید امکان عملی شدن دارد یا خیر.
 • چه مطالبی را باید زود تر از دیگران در وبلاگ تان بنویسید.

گوگل ترندز ابزار بسیار قدرتمندی است که به شما این امکان را می دهد تا با اطمینان بیشتری تصمیمات استراتژیک و تأثیرگذار را برای تجارت و کسب و کار خود بگیرید و آن را بهینه سازی کنید و حتی به کسب درامد دلاری برسید.

گوگل ترندز چیست و چه نوع اطلاعاتی را می تواند ارائه کند؟

گوگل ترندز یکی از ابزارهای رایگان شرکت گوگل است که  می توانید از آن برای تجزیه و تحلیل روندهای جستجوی یک کلمه کلیدی یا موضوع های مشخص در طول یک بازه ی زمانی استفاده کنید. ابتدا با چند مثال بررسی می کنیم گوگل ترندز چیست و سپس به آموزش گوگل ترندز میپردازیم.

به عنوان مثال به نمودار زیر در گوگل ترندز دقت کنید:

گوگل ترندز

این نموداری که مشاهده می کنید تعداد جست و جوی کلمه سایت نیست بلکه تعداد کلمات جست و جو شده ای است که با این کلمه مرتبط است مانند : آموزش طراحی سایت با وردپرس

این اطلاعات می تواند برای فروشندگان بسیار با ارزش باشد.

گوگل ترندز چگونه می تواند برای فروشگاه آنلاین ما مفید باشد؟

حال که می دانید گوگل ترندز چیست باید بدانید که چه کمکی به شما میکند. گوگل ترندز به شما کمک می کند تا بتوانید بازار را بررسی کنید و با اطمینان خاطر بیشتری استراتژی سئو فروشگاه آنلاین خود را تعریف کنید.

در این مقاله آموزش گوگل ترندز چند روش برای استفاده از آن در کسب و کار آورده شده است:

1.یافتن بهترین محصولات برای سرمایه گذاری

اگر شما یک فروشگاه دارید و قصد خرید یک محصول برای عرضه کردن را دارید گوگل ترندز به شما کمک می کند تا بازار را بررسی کنید و ببینید که با خرید آن محصول و یا عرضه کردن آن در بازار سود خواهید کرد یا ضرر.

به عنوان مثال شما در نمودار زیر می توانید تعداد جست و جو های عبارت “طراحی وب” را مشاهده کنید.

آموزش گوگل ترندز

 

 

علیرغم فراز و نشیب ها ،  در 5 سال گذشته جستجو حول این عبارت کاهش یافته است.

2 . پیدا کردن بهترین زمان برای فروش

برخی از محصولات در ماه های خاص سال طرف داران زیادی دارد. با استفاده از گوگل ترندز می توانید آن ها را پیدا کنید. به عنوان مثال:

گوگل ترندز

میزان جست و جوی افراد برای گیاهان خانگی در ماه های مهر و فروردین میزان بیشتری داشته است.

در نتیجه شما می توانید:

 • برای این ماه ها برنامه ریزی دقیقی انجام دهید.
 • میزان خرید وسایل اولیه برای کسب و کار خود را بیشتر کنید.
 • تبلیغات خود را در فضای مجازی در زمان های اوج شروع کنید.
 • در ماه هایی که فروش به شدت کم می شود مانند اوایل آذر و اسفند، شما هم میزان خرید محصولات اولیه را کاهش دهید تا ضرر نکنید.

3 . استراتژی خود را مدیریت کنید

اگر محصولات شما مخاطبان خاصی دارد می توانید بررسی کنید که این افراد به چه محصولات دیگری علاقه دارند و آن ها را بررسی کنید و در لیست فروش خود قرار دهید.

به عنوان مثال اگر شما برای رستوران ها و مراکز تولیدی غذا مواد اولیه تهیه می کنید می توانید با استفاده از نمودار های گوگل ترندز  متوجه شوید که نیاز به لبنیات به خصوص ماست رو به افزایش است و شما می توانید این محصول را به محصولات فروشگاه خود اضافه کنید.

آموزش گوگل ترندز : چگونه می توان از آن برای بهینه سازی استراتژی فروشگاه الکترونیکی استفاده کرد؟

گوگل ترندز به طور کاملا صحیح و بدون اشتباه پیش بینی نمی کند بلکه احتمالاتی که درصد بالایی دارند را به شما نشان می دهد.

شما می توانید با تغییرات گزینه هایی که در اختیار شما قرار می دهد این احتمالات را بیشتر کنید.

ابتدا نیاز است که شما وارد سایت گوگل ترندز شوید.

سپس در قسمت افزودن عبارت جست و جو می توانید نام محصول یا خدمات خود را وارد کنید مانند گیاهان خانگی.

گوگل این اطلاعات را بر اساس جست و جو ی کلمه گیاهان خانگی به دست نمی آورد بلکه با جست و جو عبارت هایی که به این واژه ختم می شود به دست می آورد به عنوان مثال تزئین خانه با گیاهان خانگی.

در قسمت بعدی شما فیلتر ها را مشاهده می کنید که با آن ها می توانید نتایج جست و جو را فیلتر کنید.

فیلتر های گوگل ترندز

 • در قسمت کشور شما می توانید نتایج جست و جو را محدود به یک کشور خاص مانند ایران مشاهده کنید.
 • همچنین در قسمت بازه زمانی شما می توانید مشخص کنید که نتایج از 1 ساعت تا 5 سال گذشته یا یک زمان مشخص نشان داده شود.
 • در قسمت دسته بندی می توانید مشخص کنید که نتایج کدام قسمت از دسته بندی ها گوگل به شما نشان داده شود. مانند دسته بندی هنری یا تکنولوژی.
 • در قسمت جست و جوی وب می توانید مشخص کنید که نتایج کدام قسمت از گوگل اعم از تصاویر ویدئو ها و غیره به شما نشان داده شود.

پس شما با استفاده از فیلتر ها می توانید میزان جست و جو ها را به صورت دقیق تر بررسی کنید و احتمالات را به درستی مشاهده کنید.

آموزش گوگل ترندز در مقایسه محصولات

فرض کنید شما فروشنده موبایل هستید و نمی دانید کدام برند را به لیست محصولات خود اضافه کنید.

به عنوان مثال در نمودار زیر می توانید مقایسه گوشی سامسونگ و شیائومی را مشاهده کنید.

مقایسه محصولات در گوگل ترندز

و با توجه به نمودار گوگل ترندز متوجه می شوید که میزان جست و جو افراد برای گوشی سامسونگ بیشتر بوده و شما با اطمینان می توانید این محصول را به فروشگاه خود اضافه کنید

همان طور که در نمودار زیر مشاهده می کنید می توانید همزمان تا 5 عدد جست و جو را با هم مقایسه کنید.

همچنین در هنگام وارد کردن یک عبارت می توانید مطالب مشابهی که افراد جست و جو کرده اند را مشاهده کنید و از آن ها در مقایسه خود استفاده کنید.

و در پایین نمودار موضوع های مرتبط و همچنین عبارت های جست و جو مرتبط به شما نشان داده خواهد شد.

آموزش استفاده از گوگل ترندز
حتی می توانید میزان جست و جو ها را به تفکیک شهر مشخص کنید:

google trends

چگونگی تفسیر نمودارهای نشان داده شده در گوگل ترندز

بعد از آنکه متوجه شدید گوگل ترندز چیست ، تصور کنید که آموزش گوگل ترندز را یاد گرفته اید و در گوگل ترندز جستجو می کنید و متوجه می شید که علاقه به یک محصول خاص در چند ماه گذشته به طور ناگهانی افزایش پیدا کرده است.

این سؤال در ذهن شما ایجاد می شود که آیا ارزش  دارد که روی آن محصول سرمایه گذاری کنم یا اینکه فقط یک حباب است که از بین خواهد رفت؟

راهی برای پیدا کردن جواب قطعی از روی نمودار ها وجود ندارد. اما اگر دستورالعمل هایی که ما در آموزش گوگل ترندز به شما خواهیم گفت  را به درستی رعایت کنید، می توانید تصمیم گیری های خود را عقلانی تر انجام دهید.

1 . شکل نمودار:

نمودار ها را می توان به چهار شکل اصلی تقسیم بندی کرد:

دسته اول: Fad

این دسته با ورودشان به بازار به طور ناگهانی علاقه زیادی بین مردم ایجاد می کنند و پس از زمانی کوتاه این علاقه از بین می رود.

مانند اسباب بازی اسیپینر که با توجه به این نمودار در تیر ماه سال 96 بیشترین جست و جو را داشته است. و بعد از آن به طور ناگهانی میزان جست و جو کاهش پیدا کرده است.

جستجو در گوگل ترندز
سرمایه گذاری بر روی این محصولات خطرناک است زیرا ممکن است در هر لحظه ارزش خود را از دست بدهد و مردم علاقه ای به خرید آن ها نداشته باشند.

دسته دوم: Trend

در این دسته تقریبا نمودار روال ثابتی دارد و ممکن است در طول چند سال افزایش یا کاهش پیدا کند. مانند میزان جستجوی کلمه ماشین.

در مورد این محصولات اگر شیب به سمت بالا باشد ارزش سرمایه گذاری بیشتر است ولی اگر شیب نزولی باشد امکان ناپدید شدن در بازار وجود دارد.

دسته سوم: stable

این دسته برخلاف دسته قبلی روال کلی و ثابت خود را حفظ کرده اند و تغییری در آن ایجاد نشده.

به عنوان مثال:


در این نمودار میزان جست و جو در بازه طولانی مدت در یک رنج است به این خاطر که برنج نیاز اصلی مردم است  که تنوع این گونه محصولات به شدت زیاد است و فروش آن ها سود زیادی دارد اما رقابت در بازار این نوع محصولات نسبت به سایر محصولات کمی دشوار تر است.

دسته چهارم: increasing

یا به اصطلاح در حال افزایش. اگر نمودار شما با یک شیب کامل ملایم در بلند مدت در حال افزایش باشد می تواند انتخاب خوبی برای سرمایه گذاری باشد اما اگر نمودار شما با شیب زیادی در حال افزایش است امکان دارد مانند دسته اول بعد از مدتی محبوبیت خود را از دست بدهد.

در نمودار شکل زیر که مربوط به خانه است تعداد جست و جو ها در بلند مدت با یک شیب ملایم  در حال افزایش است.

2 . داده های جستجوی وب سایت شما

همانطور که گفتیم گوگل ترندز چیست مشاهده کردید گوگل ترندز ابزاری بسیار قدرتمند است. اما یک نکته در آموزش گوگل ترندز وجود دارد. گوگل ترندز روند جستجو کلمات را در فروشگاه آنلاین شما نمی گوید بلکه در موتور جست و جوی خود می گوید.

و این بخش از اطلاعات نیز بسیار مهم است زیرا می تواند داده های بسیار خاص تر و دقیق تری  به شما بدهد که می تواند به شما بگوید مخاطبان شما به کالای خاصی علاقمند هستند یا خیر.

بهترین راه برای به دست آوردن این اطلاعات ، تجزیه و تحلیل تحولات جستجوهای انجام شده توسط کاربران در وب سایت شما است.

همان طور که در نمودار مقایسه گوشی سامسونگ و شیائومی مشاهده کردید نمودار آن ها روند صعودی دارد و مردم خواهان این محصولات هستند و اگر شما بر روی این محصولات سرمایه گذاری کنید سودی خوبی به دست خواهید آورد.

امیدواریم شما با استفاده از این آموزش گوگل ترندز دریافته باشید گوگل ترندز چیست و بتوانید با نکات و تکنیک های کاربردی سئو  تجارت خود را رونق دهید.

 

 

 

 

دیدگاه‌ها

Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *