Retry
گوگل ترندز چیست

استراتژی و برنامه ریزی برای انجام هرکاری از ارکان موفقیت و بهبود مستمر است. اما قبل از آن باید از مسیری که می خواهیم طی کنیم اطلاعات کافی داشته باشیم تا بهترین تصمیم و نتیجه را بدست آوریم. بدین ترتیب با تحقیق و بررسی در موضوعات قادر هستیم شناخت صحیحی از آنچه که دانش محتوایی است داشته باشیم.

در کسب و کارهای آنلاین و دنیای دیجیتال مارکتینگ، روش های اصولی زیادی وجود دارد که به افراد کمک می کند تا قبل از شروع پروژه بتوانند حوزه فعالیت شان را کامل بشناسند و به درک صحیحی از نیاز مشتریان و مخاطبین برسند. این موارد جایی مهم می شود که سخن از هزینه و بودجه به میان می آید، زیرا هیچگاه نمی توان بدون آگاهی از راهی که می خواهیم پا به آن بگذاریم از موفقیت یا شکست مطمئن شد.

باید به این باور دست یافته باشیم که هرچقدر بینش وسیع تر و چشم انداز دقیق تری داشته باشیم، نه تنها تصمیم گیری آسان تری خواهیم داشت، بلکه بر مبنای آمار و داده های واقعی خواهیم توانست مقصدمان را در عرصه موفقیت توسعه بخشیم.

مشتری و کاربر یکی از ستون های اصلی این ساز و کار هستند که رفتار شناسی و نیاز سنجی شان در درجه اول قرار دارد. اینکه بدانیم بازار هدف ما مورد توجه چه بخشی از خواسته های کاربران قرار دارد و آنها بیشتر در جستجوی چه چیزهایی هستند، منجر به تدوین برنامه ای هدفمند با سرمایه مدیریت شده در سویه های اثر بخش خواهد بود.

بدون مشورت با یک کارشناس و بهره گیری از ابزار مرتبط، فاکتور مهمی به نام “زمان” را از دست می دهیم که به هیچ وجه نمی توان فقدانش را جبران کرد. گذر زمان می تواند ارزش منابع مان را کاهش و با روند فرسایشی قادر است ایده های ارزشمند را نابود سازد. در نتیجه، این اپلیکیشن ها و برنامه های کاربردی هستند که راه را هموار و شاخص سرعت عمل را به ما هدیه می کنند.

یکی از مهم ترین ابزارهای پایش خواسته و نیاز مشتری، گوگل تردز نام دارد و به ما می گوید که مردم در جستجوی چه چیزی هستند. ما از این داده ها می توانیم برای تشخیص میزان علاقه مندی جستجوگران برای موضوعات خاص در زمان و مکان مشخص استفاده کنیم. در این مقاله به بررسی و کنکاش در این ابزار قدرتمند پرداخته و به صورت اصولی با برنامه ریزی اجرایی آشنا خواهیم شد.

همانطور که می دانید طراحی استراتژی سئو از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به طوری که در حال حاضر ابزارهای بسیاری برای کمک به این فرآیند طراحی شده اند. یکی از کاربردی ترین این ابزارها، گوگل ترندز است. قدرت و اهمیت گوگل ترندز به اندازه ای است که می تواند جزو ابزارهای همیشگی بازاریابان در انواع کسب و کارها باشد.ما در این مقاله به آموزش گوگل ترندز می پردازیم و به شما می گوییم گوگل ترندز چیست و چگونه می توانید با استفاده از آن پیش بینی های بازار را انجام دهید و از آن به سود فروشگاه اینترنتی خود استفاده کنید.

شما با استفاده از گوگل ترندز می توانید متوجه شوید که

 • در طی چند ماه آینده کدام محصولات تقاضای بیشتری خواهند داشت.
 • ایده ای که در سر دارید امکان عملی شدن دارد یا خیر.
 • چه مطالبی را باید زود تر از دیگران در وبلاگ تان بنویسید.

گوگل ترندز ابزار بسیار قدرتمندی است که به شما این امکان را می دهد تا با اطمینان بیشتری تصمیمات استراتژیک و تأثیرگذار را برای تجارت و کسب و کار خود بگیرید و آن را بهینه سازی کنید و حتی به کسب درامد دلاری برسید.

گوگل ترندز چیست و چه نوع اطلاعاتی را می تواند ارائه کند؟

از آنجا که محتوای آنلاین به عنوان منبع اصلی اطلاعات توسط بسیاری از مردم مورد توجه قرار دارد، دانستن اینکه چه کلمه کلیدی را انتخاب و در کجا قرار دهید، بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد. اگر یک وب سایت تجاری یا رسانه ای اجتماعی را مدیریت می کنید، لازم است قبل از انتشار و تولید هر مطلبی، در مورد کلمات کلیدی تحقیق کنید. ترندز یکی از ابزارهای رایگان گوگل است که از آن برای تجزیه و تحلیل و سنجش میزان جستجوی یک کلمه کلیدی یا موضوعات مشخص در بازه های زمانی استفاده می شود.

تحقیق کلمات کلیدی باعث می شود موضوعات و کلماتی را بشناسیم که توسط مخاطبین مورد توجه قرار می گیرد و باعث کلیک بر روی لینک های داخلی و رتبه بندی بهتر می شود. گوگل ترندز داده های مربوط به جستجوهای گوگل را جمع آوری و به کاربران اجازه می دهد تا واژه های جستجو شده را در مقایسه با سایر کلمات کلیدی مشابه و بر اساس مناطق مختلف جغرافیایی با زبان های متنوع مقایسه کنند.

داده های گوگل ترندز را می توان در لحظه یا طی هفت روز گذشته و یا بر اساس محدوده خاصی مثلا از سال 2004 تا 36 ساعت قبل طبقه بندی کرد. این ابزار قادر است نوع علاقه مندی کاربران را در موضوعات مختلف جمع آوری کند که منجر به سنجش واکنش های عمومی به رویدادها می شود و در نهایت محبوب ترین عناوین و همینطور پرکاربرد ترین واژه ها را در سطح دنیا و یا منطقه محلی عرضه می کند.

قبل از این که به آموزش نحوه کار با گوگل ترندز بپردازیم، بهتر است با فضای کلی این ابزار آشنا شوید. وقتی وارد صفحه اصلی گوگل ترندز می شوید، با چنین فضایی رو به رو می شوید.

فضای کلی کلی گوگل ترندز

حالا اگر در همین صفحه اسکرول کنید، قابلیت‌ های گوناگونی را که این ابزار در اختیارمان قرار داده را می بینید. در حالت پیش فرض و وقتی هیچ کلمه کلیدی را وارد نکرده باشید، گوگل ترندز به خودی خود موضوع های ترند شده روز را در سرتاسر دنیا نمایش می دهد. همینطور می گوید که این موضوعات، در کدام قاره ها و کشورها محبوبیت بیشتری داشته اند.

اگر روی هر از این بخش ها (که اطلاعات یک موضوع خاص را گزارش داده اند) کلیک کنید، وارد صفحه ای می شوید که اطلاعات بیشتری پیرامون آن موضوع ارائه می دهد. برای مثال در حال حاضر یکی از عناوینی که جزو ترندهای روز است، کرونا ویروس است که در صفحه اول گوگل ترندز نیز دیده می شود.

ترند های گوگل ترندز

اگر روی این قسمت کلیک کنید، وارد صفحه ای می شوید که توضیحات بیشتری درباره کرونا ویروس می بینیم. به علاوه در قسمت پایین تر، بیشترین سؤالاتی که اخیراً درباره این موضوع مطرح شده را هم مشاهده می کنیم.

به عنوان مثال به نمودار زیر در گوگل ترندز دقت کنید:

گوگل ترندز

این نموداری که مشاهده می کنید تعداد جست و جوی کلمه سایت نیست بلکه تعداد کلمات جست و جو شده ای است که با این کلمه مرتبط است مانند : آموزش طراحی سایت با وردپرس

این اطلاعات می تواند برای فروشندگان بسیار با ارزش باشد.

گوگل ترندز چگونه می تواند برای فروشگاه آنلاین ما مفید باشد؟

از ترندز می توان برای هر هدف تحقیقاتی استفاده کرد. دانستن اینکه در یک بازه زمانی چه محصولاتی بیشتر از هر وقت دیگری محبوب بوده است یا در بلک فرایدی سال گذشته کدام واژه های مرتبط با زمینه فعالیت شما، پر تقاضا ترین بین مردم بود و همچنین در رویدادی که هفته پیش شاهد آن بودید چه چیزهایی توسط مردم یک کشور یا حتی شهر بیشتر جستجو شد، تنها بخشی از دستاوردهایی است که می توان با این ابزار همه کاره بدست آورد.

مدیران رسانه های اجتماعی می توانند موفقیت یا محبوبیت ورزشکاران، هنرمندان و سایر چهره های تاثیر گذار را بررسی نمایند. تبلیغات موثر نیز نیاز به استفاده از ترندز دارند، زیرا با مطالعه آمار حوزه فعالیت شان قادر هستند از تاثیر پذیری اهدافی که دنبال می کنند آگاه شوند و بر روی بهترین و محبوب ترین آیتم ها هدف گذاری داشته باشند.

به عنوان مثال وقتی یک خواننده در کنسرت خود ترانه ای را اجرا می کند، به وسیله ابزار ترندز می تواند به میزان محبوبیت خود و آلبوم اش پی ببرد. هنرمندان زیادی هستند که با ترندز گوگل، پی به مشهور بودن شان برده و ابتدا در صفحه این ابزار شگفته زده شده اند.

در گوگل ترندز می توانید داده ها را بر اساس دسته، نوع، منطقه جغرافیایی و زمان مرتب کنید. در واقع ابزار ترندز به شما بینشی برای پیش بینی امکان ثمر بخش بودن یا احتمال به نتیجه رسیدن می دهد.

با تجزیه و تحلیل حجم جستجو در یک دوره زمانی برای واژه هایی که مد نظر دارید، قادر خواهید بود موضوعات را به صورت فصلی تجزیه و تحلیل کنید که به شما و کسب و کارتان در برنامه ریزی از پیش تعریف شده برای دوره بعدی کمک می کند. در واقع تنظیم یک تقویم محتوایی یا فروش، چیزی است که با ابزار ترندز امکان پذیر است.

اکنون می دانیم گوگل ترندز چیست و با فضای آن نیز آشنا شدیم. حالا سؤال مهم این است که اگر بخواهیم اطلاعاتی را پیرامون کلمه کلیدی های مشخصی که مرتبط با کسب و کار خودمان است دریافت کنیم باید چه کنیم؟ در ادامه نحوه کار با گوگل ترندز و مهمترین قابلیت های کاربردی این ابزار را بررسی می کنیم.

گوگل ترندز به شما کمک می کند تا بتوانید بازار را بررسی کنید و با اطمینان خاطر بیشتری استراتژی سئو فروشگاه آنلاین خود را تعریف کنید.

در این مقاله آموزش گوگل ترندز چند روش برای استفاده از آن در کسب و کار آورده شده است:

1.یافتن بهترین محصولات برای سرمایه گذاری

اولین و مهمترین کاربرد گوگل ترندز، تحقیق پیرامون یک موضوع یا یک کلمه کلیدی خاص است. برای این کار کافیست عبارت مد نظر خود را در همان کادر بالای صفحه وارد کرده و Enter را بزنید. به عنوان مثال ما کلمه “طراحی وب” را در کادر بالای صفحه وارد کردیم. همانطور که می بینید، گوگل ترندز صفحه جدیدی را به ما نشان می دهد که به طور اختصاصی به آنالیز این کلمه کلیدی پرداخته است.

حال شما می توانید ببینید که با ارائه خدماتی چون طراحی وب در بازار سود خواهید کرد یا ضرر.

به عنوان مثال شما در نمودار زیر می توانید تعداد جست و جو های عبارت “طراحی وب” را مشاهده کنید.

با بررسی یکی از نمودارها می توانید تعداد جست و جو های عبارت “طراحی وب” را مشاهده کنید. این آمار به شما در تحلیل سودآوری ارایه خدمات طراحی وب یاری رسانده و چشم انداز بسیار روشنی را در اختیارتان می گذارد.

آموزش گوگل ترندز

علیرغم فراز و نشیب ها ،  در 5 سال گذشته جستجو حول این عبارت کاهش یافته است.

2 . شناسایی ترند های فصلی

اکثر افرادی که در زمینه بازاریابی محتوایی فعال هستند، می باید تقویم موضوعی را از قبل برنامه ریزی و در جریان محبوبیت واژه ها و عبارات پرطرفدار باشند. ترندز می تواند در مورد زمان و میزان جستجوی یک کلمه کلیدی، در مقایسه با تعداد دفعاتی که معمولاً در زمان های دیگر سال جستجو می شود، اطلاعات خوبی را ارائه دهد. اینکه بتوانید بازه های زمانی را که دارای بیشترین ترافیک طبیعی هستند در اولویت قرار دهید، به معنی این است که اشتباهات بازاریابی کمتری در انتظارتان است.

یکی دیگر از نکات قابل توجه، پرهیز از کلمات پرطرفدار لحظه ای است. گوگل ترندز می تواند به شما کمک کند تا بتوانید واژه هایی که محبوبیت مستمر دارند را از موضوعاتی که به یکباره داغ می شوند، تشخیص دهید. این بسیار مهم است که بدانیم بر روی چه چیزی می خواهیم تکیه کنیم، زیرا برنامه ریزی بر روی یک عبارت که ناگهان در صدر جستجوها قرار گرفته نمی تواند عامل قابل اعتمادی باشد.

3 . پیدا کردن بهترین زمان برای فروش

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، با تکیه بر استراتژی فروش فصلی، با استفاده از گوگل ترندز می توانید محصولاتی که در ماه های بخصوصی از سال طرفداران زیادی دارد را پیدا کرده و بررسی نمایید.

برخی از محصولات در ماه های خاص سال طرف داران زیادی دارد. با استفاده از گوگل ترندز می توانید آن ها را پیدا کنید. به عنوان مثال:

گوگل ترندز

به تصویر بالا دقت کنید، میزان جستجو برای گیاهان خانگی در ماه های مهر و فروردین بیشتر از هر ماه دیگری در سال بوده است. این داده ها به ما اجازه می دهد تا به نتایج اثر بخشی دست پیدا کنیم که در برنامه ریزی های از پیش تعیین شده کمک زیادی می کند.

پیش بینی فصلی، مزیت های زیادی دارد از جمله:

 • برای این ماه ها برنامه ریزی دقیقی انجام دهید.
 • میزان خرید مواد و تجهیزات اولیه را بدست می آورید.
 • تبلیغات در شبکه های اجتماعی را زودتر آغاز و در شلوغی افزایش می دهید.
 • در ماه هایی که فروش و تقاضا افت دارد، می توانید از خرید و سرمایه گذاری بیهوده پرهیز و در منابع تان صرفه جویی نمایید.

4 . استراتژی خود را مدیریت کنید

اگر محصولات شما مشتریان خاصی خودش را دارد، با بررسی اینکه آنها به چه محصولات دیگری علاقه مند هستند، می توانید سبد کالای فروشگاه تان را بر مبنای نیاز مرتبط شان توسعه دهید.

ایجاد استراتژی در گوگل ترندز

به عنوان مثال اگر شما برای رستوران ها و مراکز تولیدی غذا مواد اولیه تهیه می کنید می توانید با استفاده از نمودار های گوگل ترندز  متوجه شوید که نیاز به لبنیات به خصوص ماست رو به افزایش است و شما می توانید این محصول را به محصولات فروشگاه خود اضافه کنید.

5. بررسی حجم جستجو

حجم جستجوی کلمات کلیدی، به تعداد دفعات جستجوی یک عبارت در یک بازه زمانی مشخص اشاره دارد. این برای فروشگاه های آنلاین و کارشناسان سئو، امری حیاتی است زیرا تحلیل میزان آن باعث تدوین استراتژی می شود که به ایجاد ترافیک در هر سایتی کمک می کند. ترندز به شما این امکان را می دهد تا با وارد کردن هر عبارت کلیدی، تصویر واضحی از نحوه افزایش یا کاهش علاقه مردم را در طول هر بازه زمانی مشاهده کنید.

در کنار نمودارها و آماری که بر مبنای زمان بدست می آورید، ترندز به شما این امکان را می دهد تا بتوانید مکان هایی را که در آنها بیشترین یا کمترین احتمال جستجو وجود دارد، بشناسید. یک فرد باهوش برای تحقیق کلمه کلیدی، یافته هایی مانند منطقه و مکان را در یک گزارش اختصاصی قرار می دهد تا استراتژی غنی و قدرتمندی داشته باشد.

6. بهینه سازی استراتژی فروشگاه های اینترنتی

یکی از کارآمد ترین ویژگی های ترندز، فیلترهای آن است که شما را به عمیق ترین نتایج ممکن سوق می دهد. مخصوصا اینکه سیستم فیلتر گوگل ترندز با محدود شدن به فاکتورهای متنوع، اطلاعات ارزشمند تری در اختیارتان قرار می دهد. بیایید با هم نگاهی به فیلترهای ترندز بیاندازیم:

 • فیلتر کشورها: در قسمت کشور شما می توانید نتایج جست و جو را محدود به یک کشور خاص مانند ایران نمایید.
 • فیلتر زمان: بازه زمانی آمار بدست آمده را از 1 ساعت تا 5 سال و همینطور از سال 2004 به شما نمایش می دهد.
 • فیلتر دسته بندی: با این فیلتر می توانید مشخص کنید که نتایج کدام یک از دسته بندی های گوگل به شما نشان داده شود.
 • فیلتر نوع جستجو: که به عنوان مهم ترین فیلتر شناخته می شود، نتایج را بر اساس وب، تصویر، ویدئو و غیره نشان می دهد. .در قسمت جست و جوی وب می توانید مشخص کنید که نتایج کدام قسمت از گوگل اعم از تصاویر، ویدئو ها و غیره به شما نشان داده شود.

پس شما با استفاده از فیلتر ها می توانید میزان جست و جو ها را به صورت دقیق تر بررسی کنید و احتمالات را به درستی مشاهده کنید.

7. اولویت بندی محصولات برای عرضه

به عنوان یک فروشنده لازم است بدانید کدام برند یا محصول را زودتر برای فروش برنامه ریزی کرده و به جشنواره بیاورید، یا اینکه با چه شرکت پرطرفداری کار کنید. در تصویر زیر مقایسه ترند گوشی سامسونگ و شیائومی را می بینید که بر روی نمودار، به ما در عرضه مناسب آنها کمک می کند.

اولویت بندی محصولات برای عرضه

در هنگام بررسی یک عبارت که می تواند محصول یا موضوع محتوای شما باشد، خواهید توانست مطالب مشابهی که افراد جست و جو کرده اند را مشاهده و از آن ها در مقایسه خود استفاده کنید.

یکی از مشخصه های متمایز و برجسته دیگر این است که ترندز می تواند کلمات کلیدی مرتبط با واژه ای که بررسی می کنیم را معرفی کند و به ما در پیدا کردن کلمات کلیدی مرتبط و مناسب یک موضوع خاص یاری رساند.

 

آموزش گوگل ترندز : چگونه می توان از آن برای بهینه سازی استراتژی فروشگاه الکترونیکی استفاده کرد؟

گوگل ترندز به طور کاملا صحیح و بدون اشتباه پیش بینی نمی کند بلکه احتمالاتی که درصد بالایی دارند را به شما نشان می دهد.

شما می توانید با تغییرات گزینه هایی که در اختیار شما قرار می دهد این احتمالات را بیشتر کنید.

ابتدا نیاز است که شما وارد سایت گوگل ترندز شوید.

سپس در قسمت افزودن عبارت جست و جو می توانید نام محصول یا خدمات خود را وارد کنید مانند گیاهان خانگی.

گوگل این اطلاعات را بر اساس جست و جو ی کلمه گیاهان خانگی به دست نمی آورد بلکه با جست و جو عبارت هایی که به این واژه ختم می شود به دست می آورد به عنوان مثال تزئین خانه با گیاهان خانگی.

در قسمت بعدی شما فیلتر ها را مشاهده می کنید که با آن ها می توانید نتایج جست و جو را فیلتر کنید.

فیلتر های گوگل ترندز

 • در قسمت کشور شما می توانید نتایج جست و جو را محدود به یک کشور خاص مانند ایران مشاهده کنید.
 • همچنین در قسمت بازه زمانی شما می توانید مشخص کنید که نتایج از 1 ساعت تا 5 سال گذشته یا یک زمان مشخص نشان داده شود.
 • در قسمت دسته بندی می توانید مشخص کنید که نتایج کدام قسمت از دسته بندی ها گوگل به شما نشان داده شود. مانند دسته بندی هنری یا تکنولوژی.
 • در قسمت جست و جوی وب می توانید مشخص کنید که نتایج کدام قسمت از گوگل اعم از تصاویر ویدئو ها و غیره به شما نشان داده شود.

پس شما با استفاده از فیلتر ها می توانید میزان جست و جو ها را به صورت دقیق تر بررسی کنید و احتمالات را به درستی مشاهده کنید.

آموزش گوگل ترندز در مقایسه محصولات

فرض کنید شما فروشنده موبایل هستید و نمی دانید کدام برند را به لیست محصولات خود اضافه کنید.

به عنوان مثال در نمودار زیر می توانید مقایسه گوشی سامسونگ و شیائومی را مشاهده کنید.

مقایسه محصولات در گوگل ترندز

و با توجه به نمودار گوگل ترندز متوجه می شوید که میزان جست و جو افراد برای گوشی سامسونگ بیشتر بوده و شما با اطمینان می توانید این محصول را به فروشگاه خود اضافه کنید

همان طور که در نمودار زیر مشاهده می کنید می توانید همزمان تا 5 عدد جست و جو را با هم مقایسه کنید.

آموزش گوگل ترندز در مقایسه محصولات

همچنین در هنگام وارد کردن یک عبارت می توانید مطالب مشابهی که افراد جست و جو کرده اند را مشاهده کنید و از آن ها در مقایسه خود استفاده کنید.

مشخصه ای که گوگل ترندز را متمایز و برجسته می کند این است که می تواند کلمات کلیدی مرتبط با چیزی که وارد می کنیم را معرفی کند. به کمک این ویژگی که روز به روز نزد کاربران این ابزار محبوب تر می شود، می توانیم کلمات کلیدی مرتبط و مناسب تری را پیرامون یک موضوع خاص پیدا کنیم.

به عنوان مثال با بررسی کلمه کلیدی “وردپرس” در ترندز، قسمت “Related queries” سایر کلمات کلیدی مرتبط با وردپرس را نشان می دهد که همزمان محبوب هستند.

از دیگر داده های بسیار خوب، درصد افزایش جست و جوی کلمات کلیدی است که گاهی به جای درصد افزایش، از کلمه “Breakout” استفاده شده است که به معنی افزایش محبوبیت کلمات کلیدی بیش از 5000% است.

گاهی اوقات کاربران از موضوعات حاشیه ای به وبسایت شما راه پیدا می کنند. برای مثال اگر یک وب سایت آموزشی با موضوع آموزش وردپرس دارید، می توانید کاربران را با جست و جوی عبارت “وردپرس چه امکاناتی دارد” به دوره های خود هدایت کنید؛ نه فقط با کلمه کلیدی “آموزش وردپرس”. این واژه ها از طریق موضوعات مرتبط بدست می آیند.

بعضی موضوعات در یک بازه زمانی خاص محبوبیت بیشتری دارند. اما در صورتیکه وضعیت آنها را در چند ماه اخیر ببینید، شاید اصلاً محبوب نباشند. با بررسی این نتایج طی چند سال اخیر، مشاهده می کنید که به طور متناوب ترند شان کم شده و دوباره به اوج رسیده است. بنابراین توصیه می کنیم که در آنالیز یک کلمه کلیدی، بازه زمانی بیشتری را انتخاب، تا مطمئن شوید که در چه زمان هایی محبوبیت ثابتی دارند.

بررسی کلمات مترادف در گوگل ترندز

فراموش نکنید که گاهی اوقات کاربران از موضوعات حاشیه ای به وب سایت شما راه پیدا می کنند که می توانید این موضوعات حاشیه ای را در این قسمت پیدا کنید. برای مثال اگر یک وب سایت آموزشی با موضوع آموزش وردپرس دارید، می توانید کاربران را با جست و جوی عبارت “وردپرس چه امکاناتی دارد” به دوره های خود هدایت کنید؛ نه فقط با کلمه کلیدی “آموزش وردپرس”.

نکته: می توانید روی آیکون دانلود بالای هر یک از این باکس ها کلیک کنید، تا لیست این کلمات کلیدی معرفی شده را در قالب یک فایل اکسل دانلود کنید.

نکته: بعضی از موضوعات در جست و جوهای فصلی کاربران در یک بازه زمانی خاص محبوبیت بیشتری دارند. به این معنی که اگر محبوبیت آن موضوع را در چند ماه اخیر ببینید، شاید اصلاً محبوب نبوده باشند. اما اگر آنها را در چندین سال اخیر بررسی کنید، مشاهده می کنید که به طور متناوب از محبوبیتشان کم شده و دوباره به اوج رسیده اند. بنابراین توصیه می کنیم که در آنالیز یک کلمه کلیدی، بازه زمانی بیشتری را انتخاب کنید تا مطمئن شوید که این موضوع در چه مناسبت هایی یا در چه ماه هایی از سال ترند می شود.

حتی می توانید میزان جست و جو ها را به تفکیک شهر مشخص کنید:

google trends

آنالیز کلمه کلیدی در یک منطقه جغرافیایی خاص

یکی از بهترین امکانات گوگل ترندز که در قالب یک فیلتر در این ابزار طراحی شده، بررسی کلمه کلیدی مورد نظرمان بر اساس منطقه های مختلف و شهرهای گوناگون است.

به عنوان مثال، در جستجوی آمار برای کلمه کلیدی “وردپرس”، کشور ایران را انتخاب می کنیم تا ببینیم چه شهرهایی درباره “وردپرس” بیشتر جست و جو داشته اند.

تفسیر نمودارهای گوگل ترندز

تصور کنید که یک محصول خاص در چند ماه گذشته به طور ناگهانی افزایش محبوبیت پیدا کرده است. این سؤال در ذهن شما ایجاد می شود که آیا ارزش  دارد روی آن سرمایه گذاری کنم یا حبابی است که ارزش چندانی ندارد. با بررسی و شناخت ترندز به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

جستجو در گوگل ترندز

1 . شکل نمودار:

نمودار ها را می توان به چهار شکل اصلی تقسیم بندی کرد:

دسته اول: Fad

این دسته با ورودشان به بازار به طور ناگهانی علاقه زیادی بین مردم ایجاد می کنند و پس از زمانی کوتاهی از بین می رود. مانند اسباب بازی که با توجه به این نمودار، در تیر ماه سال 96 بیشترین جست و جو را داشته است و بعد از آن به طور ناگهانی میزان جست و جو کاهش پیدا کرده است. سرمایه گذاری بر روی این محصولات خطرناک است، زیرا ممکن است در هر لحظه ارزش خود را از دست داده و مردم علاقه ای به آن ها نداشته باشند.

دسته دوم: Trend

در این دسته تقریبا نمودار روال ثابتی دارد و ممکن است در طول چند سال افزایش یا کاهش پیدا کند. مانند میزان جستجوی کلمه ماشین.

در مورد این محصولات اگر شیب به سمت بالا باشد ارزش سرمایه گذاری بیشتر است ولی اگر شیب نزولی باشد امکان ناپدید شدن در بازار وجود دارد.

دسته سوم: stable

در این دسته، نمودار روال ثابتی دارد و ممکن است در طول چند سال افزایش یا کاهش پیدا کند. مانند میزان جستجوی کلمه ماشین. در مورد این محصولات اگر شیب به سمت بالا باشد، ارزش سرمایه گذاری بیشتر است، ولی اگر شیب نزولی باشد، امکان ناپدید شدن در بازار وجود دارد.

به عنوان مثال:

در این نمودار میزان جست و جو در بازه طولانی مدت در یک رنج است به این خاطر که برنج نیاز اصلی مردم است  که تنوع این گونه محصولات به شدت زیاد است و فروش آن ها سود زیادی دارد اما رقابت در بازار این نوع محصولات نسبت به سایر محصولات کمی دشوار تر است.

دسته چهارم: increasing

increasing یا به اصطلاح در حال افزایش. اگر نمودار شما با یک شیب کامل ملایم و در بلند مدت در حال افزایش باشد، می تواند انتخاب خوبی برای سرمایه گذاری تان در نظر گرفته شود. اما اگر نمودار شما با شیب زیادی در حال افزایش است، امکان دارد مانند دسته اول بعد از مدتی محبوبیت خود را از دست بدهد. در نمودار شکل بالا که مربوط به ترند “خانه” است، تعداد جست و جو ها در بلند مدت با یک شیب ملایم  در حال افزایش خواهد بود.

نحوه کار با گوگل ترندز در مراحل پیشرفته تر

استفاده از گزینه هایی که بالاتر اشاره کردیم، می توانند فرآیند طراحی استراتژی بازاریابی را تا حد بسیار زیادی بهبود ببخشد و مسیر درست تجارت پایدار را به شما نشان دهد. اما علاوه بر آنها، امکانات و نکات جانبی دیگری هم هستند که می توانند تاثیر زیادی در تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی داشته باشند. در ادامه به 3 تکنیک برای استفاده هر چه بهتر و هوشمندانه تر از گوگل ترندز اشاره می کنیم.

1- مقایسه کلمات کلیدی

یکی از قابلیت‌ های گوگل ترندز، آنالیز و مقایسه کلمات کلیدی است. برای این کار کافیست روی آیکون مثبت بالا و سمت راست صفحه که کنار کلمه “Compare” است، کلیک کنید. با وارد کردن کلمه کلیدی دیگر، مشاهده می کنید که فضای این صفحه تغییر کرده و تمام اطلاعات، به صورت مقایسه ای ارایه می شوند.

مقایسه کلمات کلیدی

در تصویر بالا، رنگ قرمز نماینده کلمه کلیدی “وردپرس” و رنگ آبی نماینده کلمه کلیدی “سئو” است. همانطور که می بینید، هر دو کلمه کلیدی دچار افت و خیزهایی بوده اند؛ اما وردپرس به طور میانگین، محبوب تر از سئو بوده است. با استفاده از این قابلیت می توانید اولویت های خود را در استفاده از کلمات کلیدی گوناگون مشخص کنید.

2- استفاده از فیلترها

قابلیت کاربردی دیگر، استفاده از فیلترهایی است که بالاتر به آنها اشاره کردیم. بسیاری از کاربران گوگل ترندز از اهمیت این گزینه بی خبرند و آن را نادیده می گیرند. اما این فیلترها از کاربردی ترین امکانات گوگل ترندز به شمار می روند. برای مثال می توانید از فیلتر مربوط به فضای جست و جوی کاربر استفاده کنید. فیلترهای این بخش در واقع اطلاعات را بر اساس فضای جست و جوی کاربر نمایش می دهد. این قسمت شامل 5 گزینه می شود:

 • Web search (حالت پیش فرض که به فضای وب اشاره دارد)
 • Image Search (جست و جو در بخش Image گوگل)
 • News Search (جست و جو در بخش News گوگل)
 • Google Shopping (جست و جو در بخش Shopping گوگل)
 • YouTube Search (جست و جو در یوتیوب)

در واقع هر یک از این فضاهای جست و جو می توانند یک نقطه قوت بالقوه برای کسب و کار شما باشند. بنابراین بهتر است هر یک از این فیلترها را روی اطلاعات اعمال کنید تا از وضعیت کلمه کلیدی مد نظرتان در سایر فضاها (غیر از فضای وب) نیز مطلع شوید.

علاوه بر این اگر برای مثال در یوتیوب نیز فعالیت دارید، استفاده از فیلتر “YouTube Search” می تواند راهنمای بزرگی باشد. با این فیلتر می توانید محبوبیت موضوعی که برای ویدئوهای یوتیوب انتخاب کرده اید را آنالیز کنید. مهم تر از آن، می توانید سایر موضوعات و کلمه کلیدی های مرتبط با آن موضوع را که در یوتیوب محبوب بوده اند، پیدا کنید.

نکته: وقتی هر یک از این فیلترها را انتخاب می کنید، در قسمت “Related topics” و “Related queries”  نیز موضوعات و کلمه کلیدی های جدید را می بینید که در آن فضای جست و جو (مثلاً یوتیوب) محبوب تر بوده اند.

3- استفاده از Long tailها

هر چند که همه ما معمولاً کلمات کلیدی کوتاه تر را برای سئوی سایت خود استفاده می کنیم؛ اما گاهی اوقات Long tailها می توانند بسیار مؤثرتر عمل کنند.

فرض کنید یک سایت موسیقی دارید که می خواهید پیرامون یک رویداد پیش رو، مثل جوایز گرمی، محتوا تولید کنید. در این صورت طبیعتاً اولین کلمات کلیدی که به ذهنتان می رسد: جوایز گرمی، تاریخ برگزاری گرمی، برندگان و غیره است. اما نکته مهم اینجاست که همه رقبای شما هم قطعا از همین کلمه کلیدی ها استفاده می کنند که باعث می شود وقتی کاربری یکی از این کلمات را سرچ کند، با تعداد زیادی از منابع روبرو شود.

با استفاده از Long tail ها رقبای کمتری خواهید داشت. برای مثال برای لانگ تیل های پرسشی شانس شما در کسب نتایج اثر بخش بسیار زیاد خواهد بود.

گوگل ترندز ابزاری است که در عین راحتی استفاده، اطلاعاتی طلایی را به کاربران ارایه می دهد، اما فراموش نکنید که این سیستم پرکاربرد با همه امکانات فوق العاده اش در دسترس همه رقبا هم قرار دارد. پس برای این که بتوانید از آنها پیشی بگیرید، باید سعی کنید یک قدم جلوتر بوده و دید وسیع تری داشته باشید.

سخن پایانی درباره گوگل ترندز

گوگل ترندز ابزاری است که در عین راحتی استفاده، اطلاعاتی طلایی را به کاربران ارائه می دهد. اما فراموش نکنید که این ابزار با همه امکانات فوق العاده خود، در دسترس همه رقبا هم قرار دارد. پس برای این که بتوانید از رقبای خود پیشی بگیرید و رتبه سئوی خود را ارتقا دهید، باید سعی کنید از باقی کاربران یک قدم جلوتر باشید و دید وسیع تری داشته باشید.

در این مطلب سعی کردیم علاوه بر آموزش نحوه کار با گوگل ترندز، به نکاتی که می توانند شما را همواره یک قدم جلوتر از سایرین نگه دارند هم اشاره کنیم. امیدواریم به کمک ابزار قدرتمند گوگل ترندز و راهنمایی های این مطلب، بتوانید بهترین و کامل ترین استراتژی را برای بازاریابی کسب و کار خود طراحی کنید.

همانطور که گفتیم گوگل ترندز چیست مشاهده کردید گوگل ترندز ابزاری بسیار قدرتمند است. اما یک نکته در آموزش گوگل ترندز وجود دارد. گوگل ترندز روند جستجو کلمات را در فروشگاه آنلاین شما نمی گوید بلکه در موتور جست و جوی خود می گوید.

و این بخش از اطلاعات نیز بسیار مهم است زیرا می تواند داده های بسیار خاص تر و دقیق تری  به شما بدهد که می تواند به شما بگوید مخاطبان شما به کالای خاصی علاقمند هستند یا خیر.

بهترین راه برای به دست آوردن این اطلاعات ، تجزیه و تحلیل تحولات جستجوهای انجام شده توسط کاربران در وب سایت شما است.

همان طور که در نمودار مقایسه گوشی سامسونگ و شیائومی مشاهده کردید نمودار آن ها روند صعودی دارد و مردم خواهان این محصولات هستند و اگر شما بر روی این محصولات سرمایه گذاری کنید سودی خوبی به دست خواهید آورد.

امیدواریم شما با استفاده از این آموزش گوگل ترندز دریافته باشید گوگل ترندز چیست و بتوانید با نکات و تکنیک های کاربردی سئو  تجارت خود را رونق دهید.

دیدگاه‌ها

Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *