Retry
LMS چیست

با همه گیری ویروس کورونا و مجازی شدن مدارس و آموزشگاه ها، استفاده از نرم افزارها و برنامه های آموزش مجازی بیش از پیش رواج و محبوبیت پیدا کرد. در این میان عده ای از نرم افزارهای آموزش مجازی آماده خریداری و استفاده کردند و عده ای نیز با کمک شرکت های توسعه دهنده، ال ام اس سفارشی خود را تهیه کردند. در واقع ال ام اس، یا همان سیستم مدیریت آموزش، نرم افزاری است که شرکت ها برای تهیه، ارائه و پیگیری آموزش کارمندان، دانش آموزان و مشتریان خود استفاده می کنند. دیگر مدتهاست که مفهوم آموزش از شکل سنتی و حضوری به مجازی و اینترنتی تغییر پیدا کرده است.

این روزها که همه ما به گونه ای برای دریافت آموزش های مربوط به خود یا فرزندانمان نیازمند این برنامه ها هستیم، لازم است با مفهوم lms، ویژگی ها و نحوه استفاده از آن آشنا شویم. در این مطلب از ژاکت شما را با سامانه آموزش مجازی و کاربرد آن بیشتر آشنا می کنیم و روشی اسان به دارندگان سایت وردپرسی برای نصب ال ام اس پیشنهاد می دهیم. تا پایان با ما همراه باشید.

LMS چیست ؟

LMS  مخفف عبارت Learning Management System و یک پلت فرم برای یادگیری به صورت مجازی است. ویژگی های اصلی آن را می توانید در اختصار کلمه های آن پیدا کنید.

L-یادگیری (learning):  با داشتن ال ام اس (LMS) می توانید یک منبع کامل از دوره های الکترونیکی و موارد آموزشی ایجاد کنید. با بارگذاری تمام دانسته های خود در یک جا شما به تمام آنها دسترسی پیدا خواهید کرد، به طوری که می توانید دانش  خود را حفظ کرده و افزایش دهید.

M- مدیریت (management): بر خلاف خدمات اشتراک فایل ، LMS فقط یک سیستم بارگذاری فایل نیست، بلکه یک سیستم سازمان یافته برای مدیریت فرایند های آموزش است.شما می توانید دوره ها و هنر آموزان را مدیریت کرده و حتی کارایی خود را نیز بهبود بخشید.

با استفاده از ویژگی هایی مانند تقویم ، شما قادر خواهید بود علاوه بر آموزش های آنلاین، جلساتی را به صورت کلاس تشکیل دهید  و آن ها را مدیریت کنید. به این ترتیب ، LMS می تواند نوعی برنامه تدریس برای دانشجویان باشد.

S – سیستم(System): یکی از سخت ترین کار ها در زمینه آموزش، مدیریت محتوا ها و همچنین آمار است. سیستم ال ام اس خسته کننده ترین کار ها مانند رتبه بندی ، پردازش آمار و تهیه گزارش را به صورت خودکار انجام می دهد. به علاوه ، شما می توانید کارمندان خود را به صورت مجازی ، آموزش دهید و تمام مراحل را از طریق حساب کار خود مدیریت کنید.

به عبارت دیگر ، یک سیستم LMS مانند دانشگاه آنلاین شما است. ویژگی های LMS به شما امکان می دهد دوره های آموزش الکترونیکی را ایجاد و ذخیره کنید، و همچنین  به فراگیران امکان دسترسی به مطالب را می دهد و به شما در ارزیابی نتایج کمک می کند.

ویژگی های LMS چیست ؟

در مورد اینکه ویژگی های LMS چیست هیچ توافق جهانی وجود ندارد ، اما به طور کلی می توانید تمام الزامات LMS را به ویژگی های اساسی و پیشرفته تقسیم کنید:

مدیریت کاربران – این ویژگی به شما امکان می دهد کاربران را اضافه و ویرایش کنید ، نقش ها را به آنها اختصاص دهید و هنر آموزان را در گروه های مختلف طبقه بندی کنید.

مدیریت دوره  ها – هر گونه امکاناتی که در خصوص محتوا و مدیریت آن ها است.

ردیابی پیشرفت – این ویژگی عملکرد زبان آموزان را ارزیابی می کند. می توانید پیشرفت آنها را در فواصل زمانی مختلف یا بعد از اتمام دوره اندازه گیری کنید.

ویژگی های پیشرفته LMS چیست ؟

حال که دیدیم ویژگی های LMS چیست بیایید نگاهی به ویزگی های پیشرفته ال ام اس بیندازیم.

تولید محتوا. برخی از سیستم عامل های یادگیری دارای ویرایشگر داخلی هستند که به شما امکان می دهد آزمون ها و دوره های ساده ای ایجاد کنید.

کلاس درس ILT. اگر یادگیری ترکیبی ارائه دهید ، LMS شما باید از ابتکار های یادگیری مبتنی بر کلاس پشتیبانی کند (به عنوان مثال ، مدیریت برنامه های کلاس ، نظارت بر حضور و عملکرد و غیره).

یادگیری با موبایل به هنر آموزان اجازه می دهند که در هر زمان و هر مکان فایل های آموزش را بتوانند مشاهده کنند. برخی از آنها برنامه مخصوص تلفن همراه دارند که کاربران می توانند دوره ها را حتی به صورت آفلاین نیز مشاهده کنند.

یادگیری اجتماعی. اگر می خواهید زبان آموزان خود را برای به اشتراک گذاشتن دانش خود ترغیب کنید ، به ابزارهای اجتماعی مانند LMS نیاز دارید. آنها مانند رسانه های اجتماعی به شما امکان می دهند مقالاتی را منتشر کنید ، در مورد پست های همکاران بحث کنید و مطالبی را که دوست دارید  به اشتراک بگذارید.

با استفاده از عناصر بازی سازی (امتیاز ، جوایز ، رتبه بندی ، مدالها و موارد دیگر) می توانید تعامل و انگیزه فراگیران را برای مطالعه سخت تر بهبود بخشید.

برخی از سیستم عامل ها پس از اتمام دوره و یا یک آزمون ، امکان صدور گواهینامه را برای کاربران دارند. این امر به ویژه برای شرکت هایی که مرتباً گواهینامه های حرفه ای صادر می کنند، بسیار کاربردی است.

تجارت الکترونیک. ال ام اس با گزینه تجارت الکترونیک به شما امکان می دهد دوره های خود را بفروشید و کسب درآمد کنید.

کتابخانه دوره ها . سیستم عامل های یادگیری دارای یک کتابخانه داخلی هستند که شامل دوره های آفلاین است که کاربران می توانند به آن ها دسترسی داشته باشند.

LMS به شما قدرت می دهد تا بر جنبه های یادگیری نظارت داشته باشید. و با جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها می توانید مطمئن شوید که مخاطبان شما از مطالب آموزشی بیشترین بهره را می برند و آیا کیفیت محتوای شما به اندازه کافی بالا است یا خیر.

میزان پیشرفت هنر آموز

این معیارها نشان می دهد که هنر آموزان شما چه مقدار پیشرفت داشته اند و یا در کدام بخش ها نیاز به تلاش بیشتری دارند

نتایج ارزیابی آموزش الکترونیکی

یک LMS خوب این امکان را به شما می دهد با تجزیه و تحلیل نمرات آزمون ها کیفیت دوره ها و نحوه تدریس  را بررسی کنید

امیدواریم شما با خواندن این مطلب فهمیده باشید LMS چیست و اطلاعات کافی در مورد ال ام اس ها کسب کرده باشید.

چند نوع LMS وجود دارد؟

LMS

اکنون که می دانید LMS چیست ، زمان آن رسیده تا  بفهمید چند نوع سیستم عامل های یادگیری ال ام اس وجود دارند و چه تفاوتی با هم دارند.

انواع مختلف LMS ها عبارتند از: ال ام اس شرکتی و ال ام اس دانشگاهی.

تفاوت انواع LMS ها

حال که میدانید انواع LMS جیست باید بدانید که در هر دو LMS شرکتی و دانشگاهی آموزش ها  به صورت آنلاین و به صورت خودکار انجام می شود. هنرجویان به فرآیندهای مختلف آموزش دسترسی دارند ، اما تفاوت هایی نیز با یک دیگر دارند.

اهداف یادگیری

در دانشگاه ها هدف از آموزش تربیت دانشجویانی است که در زمینه علمی موضوعاتی را فرا می گیرند و به آن ها تسلط کافی پیدا می کنند.

ولی در سیستم آموزشی شرکتی هدف یاد گیری نحوه صحیح انجام کار های عملی در آن شرکت است.

جدول زمانی دوره

برای یادگیری دوره های اجباری ، زمان یادگیری محدود تر است ، بنابراین LMS شرکت باید انعطاف پذیر باشد تا متناسب با کلیه بازه های زمانی و نیازهای تجاری بتواند تغییر کند.

و همچنین در آموزش دانشگاه ها باید ترم ها و امتحانات میان ترم و پایان تر در چهارچوب زمانی آموزشگاه ها تغییر پیدا کند. همچنین باید توانایی مدیریت زمان کلاس ها تعطیلات رسمی و همچنین زمان امتحانات را داشته باشد.

گواهینامه ها در مقابل نمرات

پس از پایان یادگیری یک دوره در شرکت  یک گواهینامه رسمی از شرکت به شما ارائه می شود. اما در سیستم آموزشی دانشگاه تمام اطلاعات دانشجویان به صورت نموداری ذخیره و بررسی می شود تا پیشرفت و یا پس رفت یک دانشجو را مورد بررسی قرار دهند.

ابزاری برای یادگیری اجتماعی

از دیگر ویژگی های که یک بستر یادگیری ال ام اس برای  دانشگاه ها  ارائه می دهد ، امکاناتی نظیر ایجاد گروه های دانشجویی برای پروژه های کلاسی و جلسات استراحت، و همچنین مکانی برای بحث و گفتگو و ابزاری برای کنفرانس های شرکتی و ارائه مطالب است.

به روزرسانی های محتوا

محتوای آموزشی دانش آموزان بر پایه  علوم مهندسی  و علوم انسانی است؛ به همین دلیل LMS های دانشگاهی نیازی به بروزرسانی منظم ندارد. ولی از آنجا که نیازهای بازار بسیار سریع تغییر می کند ، ال ام اس شرکتی باید توانایی به روز کردن سریع و آسان دوره ها را داشته باشد.

رایگان در مقابل تجاری

این معمولاً یکی از اولین چالش هایی است که شرکت ها هنگام انتخاب ال ام اس و جواب به سوال LMS چیست با آن روبرو می شوند.

تصمیم گیری بین سیستم های آموزش اپن سورس یا تجاری چیزی است که فکر اکثر افراد را درگیر می کند. در حقیقت ، یک تصور غلط بین مردم  وجود دارد که کلیه LMS های اپن سورس رایگان هستند. ممکن است هزینه ای برای صدور مجوز نداشته باشد ، اما این بدان معنی نیست که هیچ هزینه ای وجود ندارد. شما با انتخاب هر کدام از انواع رایگان مجبور هستید هزینه هایی را برای سرور و هاستی که سایت تان را در آن قرار می دهید پرداخت کنید. همچنین اگه شما با نحوه نصب و فعال سازی آن ها آشنایی نداشته باشید نیاز دارید تا با یک شرکت برای نصب و فعال سازی LMS خود قرار داد ببندید.

برای افرادی که هیچ پیش زمینه ای درباره علوم کامپیوتر ندارند نسخه تجاری انتخاب بهتری است زیرا استفاده از آن راحت تر است و شما هر سوالی داشتید می توانید با تیم پشتیبانی در ارتباط باشید.

مزایای LMS چیست ؟

LMS هم برای مشاغل و هم برای دانشجویان دارای مزیت های زیاد است از جمله:

برای مشاغل برای دانشجویان
هزینه های آموزش را کاهش میدهد دسترسی نامحدود به یادگیری مطالب در هر زمان و هر مکان
زمان آموزش را کاهش میدهد مرور بر دوره هایی که نیاز دارند
استاندارد های لازم برای کار را دارد افزایش یادگیری از طریق همفکری و مشارکت
اندازه گیری اثربخشی آموزش را میسر می سازد بهبود عملکرد و کارایی

چه کسانی از LMS استفاده می کنند؟

برایتان سوال پیش آمده است که کاربرد LMS چیست ؟ خب تقریبا همه کسب و کار ها می توانند از ال ام اس استفاده کنند مثل:

شرکتهای بزرگ

شرکت های بزرگ باید به طور مداوم صدها و حتی هزاران کارمند را از شرکت های وابسته مختلف آموزش دهند. و با افراد زیادی کار می کنند.

مشاغل کوچک و متوسط ​​(SMB)

آیا فکر می کنید که LMS فقط برای شرکت های بزرگ باشد؟ اکنون ، حتی یک شرکت کوچک می تواند آموزش الکترونیکی را برای آموزش کارمندان و توسعه مهارت های خود با کمترین نیروی انسانی و هزینه های آموزش ایجاد کند. آنها با توانمند سازی کارمندان خود با فناوری ، باعث رونق کسب و کار خود می شوند.

سایر کاربران LMS می توانند  سازمان های غیرانتفاعی ، سازمان های دولتی و مؤسسات آموزشی نیز باشند.

وظایف LMS چیست ؟

LMS وظایفی را به طور خودکار انجام میدهد که عبارتند از:

دسترسی راحت

با استفاده از ال ام اس ، می توانید دوره ها را برای همه کارمندان یک جا تعریف کنید. فقط کافی است یک بار یک برنامه آموزشی ایجاد کنید و سپس آن را به همه تازه واردان اختصاص دهید.

به روز بودن آموزش

ال ام اس می تواند به شما در به روز نگه داشتن کارمندان با مقررات مربوطه کمک کند. با داشتن یک پلتفرم یادگیری ، با قالب های آموزشی،  به راحتی می توانید برنامه های آموزشی خود را به روز کنید  همچنین می توانید در  چند دقیقه دوره آنلاین جدیدی اضافه کنید. و از آن برای ارزیابی کارکنان استفاده کنید

آموزش کار با محصولات

با داشتن LMS ، می توانید در مورد محصولات یا خدمات شرکت خود به فروشندگان و سایر متخصصان آموزش دهید. این سیستم به شما امکان می دهد دقیقاً پس از انتشار محصولات جدید ، آموزش محصولات را بموقع به فروشندگان ارائه دهید.

افزایش فروش

یک ال ام اس می تواند به شما در فروش محصولات در دفاتر و شهر های مختلف کمک کند. شما می توانید مهارت های فروش و ارتباطات خود را با کمک شبیه ساز های  گفتگو و دوره های SCORM توسعه دهید  و دانش خود را با آزمون های آنلاین ارزیابی کنید.

افزایش فروشندگان

LMS به شما این امکان را می دهد تا با استفاده از آن هزاران فروشنده را در سراسر جهان شناسایی کنید و با آن ها همکاری کنید.

مرکز آموزش

تمام محتوای یادگیری در یک مکان ذخیره می شود. حتی اگر کارمندان نتوانند در دوره ها شرکت کنند  ، می توانند به راحتی اطلاعات مورد نیاز خود را در مرکز آموزش  پیدا کنند. این امر به ویژه برای شرکت هایی که نیاز به ارائه آموزش برای فروشندگان در طیف گسترده ای از محصولات دارند مناسب است.

حال که با ال ام اس، ویژگی ها و مزایای آن آشنا شدید، لازم است شما را با سازوکار نصب lms آشنا کنیم. خبر خوب این است که اگر سایت وردپرسی داشته باشید، دیگر نیازی به خریداری نرم افزار ال ام اس نیست، بلکه تنها با تهیه قالب و افزونه ال ام اس می توانید به راحتی سامانه آموزش مجازی را در سایت خود فعال کنید. وردپرس امکانات بسیاری در اختیار شما قرار داده و قالب و افزونه های زیادی در اختیار شما قرار داده است. شما می توانید همه افزونه های lms وردپرس را در ژاکت ببینید. اما اینجا نحوه راه اندازی lms با افزونه لرن دش را آموزش می دهیم.

راه اندازی lms با افزونه سیستم آموزشی لرن دش

افزونه لرن دش یک دوره ساز درگ و دراپی است که می توانید تنها با کشیدن و رها کردن بخش های مختلف دوره خود را بسازید. بدین صورت شما می توانید دوره های چند بخشی و چند جلسه ای بسازید. از طرف دیگر در این افزونه امکان آزمون ساز را در اختیار دارید که می توانید انواع سوالات را طراحی کرده و آزمون آنلاین بسازید.

یک قابلیت جذاب لرن دش، ارائه محتوای تدریجی است که این امکان را می دهد دروس به صورت زمانبندی شده به دانشجویان ارائه شود. یعنی جلسات آینده قفل هستند و تنها در زمان خودشان باز می شوند. از طرفی جلسات و دوره های جدید با ایمیل به دانشجویان اعلان می شود. ویژگی ها و امکانات بسیار بیشتری نیز می توان برای این افزونه برشمرد، از جمله ارائه کارنامه، الزام پاس کردن پیش نیازها، بایگانی و لیست نمرات، انجمن پرسش و پاسخ، هماهنگی با همه صفحه سازها، واکنش گرا و … . که شما همه این اطلاعات را می توانید در صفحه افزونه لرن دش در ژاکت مطالعه کنید.

 

دیدگاه‌ها

Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *