Retry
LMS چیست

آیا تا به حال درباره ال ام اس چیزی شنیده اید؟ بار ها از ما پرسیده اند LMS چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ به همین دلیل بر آن شدیم تا در مقاله ای به طور کامل به این سوال پاسخ دهیم. پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

LMS چیست ؟

LMS  مخفف عبارت Learning Management System و یک پلت فرم برای یادگیری به صورت مجازی است. ویژگی های اصلی آن را می توانید در اختصار کلمه های آن پیدا کنید.

L-یادگیری (learning):  با داشتن ال ام اس (LMS) می توانید یک منبع کامل از دوره های الکترونیکی و موارد آموزشی ایجاد کنید. با بارگزاری تمام دانسته های خود در یک جا شما به تمام آنها دسترسی پیدا خواهید کرد، به طوری که می توانید دانش  خود را حفظ کرده و افزایش دهید.

M- مدیریت (management): بر خلاف خدمات اشتراک فایل ، LMS فقط یک سیستم بارگزاری فایل نیست بلکه یک سیستم سازمان یافته برای مدیریت فرایند های آموزش است.شما می توانید دوره ها و هنر آموزان را مدیریت کرده و حتی کارایی خود را نیز بهبود بخشید.

با استفاده از ویژگی هایی مانند تقویم ، شما قادر خواهید بود علاوه بر آموزش های آنلاین جلساتی را به صورت کلاس تشکیل دهید  و آن ها را مدیریت کنید. به این ترتیب ، LMS می تواند نوعی برنامه تدریس برای دانشجویان باشد.

S – سیستم(System): یکی از سخت ترین کار ها در زمینه آموزش، مدیریت محتوا ها و همچنین آمار است. سیستم ال ام اس خسته کننده ترین کار ها مانند رتبه بندی ، پردازش آمار و تهیه گزارش را به صورت خودکار انجام می دهد. به علاوه ، شما می توانید کارمندان خود را به صورت مجازی ، آموزش دهید و تمام مراحل را از طریق حساب کار خود مدیریت کنید.

به عبارت دیگر ، یک سیستم LMS مانند دانشگاه آنلاین شما است. ویژگی های LMS به شما امکان می دهد دوره های آموزش الکترونیکی را ایجاد و ذخیره کنید، و همچنین  به فراگیران امکان دسترسی به مطالب را می دهد و به شما در ارزیابی نتایج کمک می کند.

چند نوع LMS وجود دارد؟

LMS

اکنون که می دانید LMS چیست ، زمان آن رسیده تا  بفهمید چند نوع سیستم عامل های یادگیری ال ام اس وجود دارند و چه تفاوتی با هم دارند.

انواع مختلف LMS ها عبارتند از: ال ام اس شرکتی و ال ام اس دانشگاهی.

تفاوت انواع LMS ها

حال که میدانید انواع LMS جیست باید بدانید که در هر دو LMS شرکتی و دانشگاهی آموزش ها  به صورت آنلاین و به صورت خودکار انجام می شود. هنرجویان به فرآیندهای مختلف آموزش دسترسی دارند ، اما تفاوت هایی نیز با یک دیگر دارند.

اهداف یادگیری

در دانشگاه ها هدف از آموزش تربیت دانشجویانی است که در زمینه علمی موضوعاتی را فرا می گیرند و به آن ها تسلط کافی پیدا می کنند.

ولی در سیستم آموزشی شرکتی هدف یاد گیری نحوه صحیح انجام کار های عملی در آن شرکت است.

جدول زمانی دوره

برای یادگیری دوره های اجباری ، زمان یادگیری محدود تر است ، بنابراین LMS شرکت باید انعطاف پذیر باشد تا متناسب با کلیه بازه های زمانی و نیازهای تجاری بتواند تغییر کند.

و همچنین در آموزش دانشگاه ها باید ترم ها و امتحانات میان ترم و پایان تر در چهارچوب زمانی آموزشگاه ها تغییر پیدا کند. همچنین باید توانایی مدیریت زمان کلاس ها تعطیلات رسمی و همچنین زمان امتحانات را داشته باشد.

گواهینامه ها در مقابل نمرات

پس از پایان یادگیری یک دوره در شرکت  یک گواهینامه رسمی از شرکت به شما ارائه می شود. اما در سیستم آموزشی دانشگاه تمام اطلاعات دانشجویان به صورت نموداری ذخیره و بررسی می شود تا پیشرفت و یا پس رفت یک دانشجو را مورد بررسی قرار دهند.

ابزاری برای یادگیری اجتماعی

از دیگر ویژگی های که یک بستر یادگیری ال ام اس برای  دانشگاه ها  ارائه می دهد ، امکاناتی نظیر ایجاد گروه های دانشجویی برای پروژه های کلاسی و جلسات استراحت، و همچنین مکانی برای بحث و گفتگو و ابزاری برای کنفرانس های شرکتی و ارائه مطالب است.

به روزرسانی های محتوا

محتوای آموزشی دانش آموزان بر پایه  علوم مهندسی  و علوم انسانی است؛ به همین دلیل LMS های دانشگاهی نیازی به بروزرسانی منظم ندارد. ولی از آنجا که نیازهای بازار بسیار سریع تغییر می کند ، ال ام اس شرکتی باید توانایی به روز کردن سریع و آسان دوره ها را داشته باشد.

رایگان در مقابل تجاری

این معمولاً یکی از اولین چالش هایی است که شرکت ها هنگام انتخاب ال ام اس و جواب به سوال LMS چیست با آن روبرو می شوند.

تصمیم گیری بین سیستم های آموزش اپن سورس یا تجاری چیزی است که فکر اکثر افراد را درگیر می کند. در حقیقت ، یک تصور غلط بین مردم  وجود دارد که کلیه LMS های اپن سورس رایگان هستند. ممکن است هزینه ای برای صدور مجوز نداشته باشد ، اما این بدان معنی نیست که هیچ هزینه ای وجود ندارد. شما با انتخاب هر کدام از انواع رایگان مجبور هستید هزینه هایی را برای سرور و هاستی که سایت تان را در آن قرار می دهید پرداخت کنید. همچنین اگه شما با نحوه نصب و فعال سازی آن ها آشنایی نداشته باشید نیاز دارید تا با یک شرکت برای نصب و فعال سازی LMS خود قرار داد ببندید.

برای افرادی که هیچ پیش زمینه ای درباره علوم کامپیوتر ندارند نسخه تجاری انتخاب بهتری است زیرا استفاده از آن راحت تر است و شما هر سوالی داشتید می توانید با تیم پشتیبانی در ارتباط باشید.

انواع روش ذخیره سازی LMS بر روی هاست

شما می توانید LMS SaaS (نرم افزار به عنوان سرویس) را انتخاب کنید یا داده ها را در سرورهای خود شرکت ذخیره کنید. اگر شما تصمیم دارید که نرم افزار LMS را بر سرور شخصی خود نصب کنید ، باید بدانید که مسئولیت نصب LMS چیست . مسئولیت تمام مشخصات سرور ، بروزرسانی و امنیت به عهده شما خواهد بود.

اگر یک سیستم SaaS را انتخاب کنید ، شرکت فروشنده ال ام اس شما وظیفه ی پشتیبانی از سرور ، پشتیبان گیری و سایر موارد مربوط به ذخیره سازی اطلاعات آموزشی شما را به عهده خواهد گرفت. اگر شما افرادی که به علوم کامپیوتر مسلط باشند را ندارید این گزینه برای شما بهترین است زیرا نیاز نیست که کار های مربوط به مدیریت LMS را خودتان انجام دهید.

برخی از شرکت ها به دلیل نگرانی در مورد امنیت داده از LMS های مبتنی بر ذخیره سازی به صورت ابری استفاده نمی کنند. آنها بر این باورند که ممکن است اطلاعات آنها که در یک سرور ذخیره شده، توسط سایر افراد مورد سرقت قرار بگیرد. با این حال ، روش های مختلفی برای محافظت از داده های شما وجود دارد. به عنوان مثال ، اطمینان حاصل کنید که فروشنده ال ام اس دارای پروتکل های رمز گذاری قوی ای است و از اطلاعات شما نسخه پشتیبان تهیه می کند.

سیستم ها آموزشی بدون کلاس و سیستم های آموزشی کلاسی

اگر بخواهیم دقیق تر به سوال LMS چیست جواب دهیم، باید بگوییم ال ام اس (سیستم مدیریت یادگیری) ابزاری است که به شما امکان می دهد به سادگی محتوای آماده را توزیع کنید. و سیستمی که فراتر از این ، قابلیت ایجاد دوره ها را دارد ،که LCMS (سیستم آموزشی کلاس محور) نامیده می شود.

رقابت دشواری بین این دوم سیستم ها وجود دارد. LCMS از قابلیت های بیشتری برای ایجاد و مدیریت محتوای eLearning برخوردار است ، در حالی که LMS بر مدیریت کاربر متمرکز است و طیف گسترده تری از تجربیات یادگیری را ارائه می دهد. به عنوان مثال ، این امکان را به شما می دهد تا اشکالات یادگیری هنر آموزان را مدیریت کنید.

اگر شما نیاز دارید که علاوه بر دوره های آموزشی در سیستم خود کلاس های آنلاین هم برگزار کنید می توانید LCMS  را خریداری کنید یا LMS را به همراه یک افزونه برای نوشتن خریداری کنید.

با این حال ، شما با دو مشکل روبرو شوید:

ویرایشگر های داخلی معمولاً دارای محدودیتهای عملکردی هستند ، بنابراین شما قادر خواهید بود فقط دوره ها یا آزمون های ساده ایجاد کنید.

همه LMS ها با ابزارهای نویسندگی کاملاً سازگار نیستند. به عنوان مثال ، ممکن است هنگام بارگیری دوره ها در سیستم یا کنترل پیشرفت دانش جویان، برای شما مشکلاتی ایجاد شود.

اگر می خواهید از مشکلات سازگاری دوری کنید و دوره های زیبایی ایجاد کنید ، LMS را با یک ابزار نویسندگی همراه انتخاب کنید . به عنوان مثال ، iSpring Learn LMS کاملاً با iSpring Suite هماهنگ است. این ادغام به شما امکان می دهد دوره های الکترونیکی حرفه ای را ایجاد کنید، و آنها را به راحتی در سیستم بارگذاری کنید و از قابلیت گزارش گیری پیشرفته بهره مند شوید.

مزایای LMS چیست ؟

LMS هم برای مشاغل و هم برای دانشجویان دارای مزیت های زیاد است از جمله:

برای مشاغل:

 • هزینه های آموزش را کاهش میدهد
 • زمان آموزش را کاهش میدهد
 • استاندارد های لازم برای کار را دارد
 • اندازه گیری اثربخشی آموزش را میسر می سازد

برای دانشجویان:

 • دسترسی نامحدود به یادگیری مطالب در هر زمان و هر مکان
 • مرور بر دوره هایی که نیاز دارند
 • افزایش یادگیری از طریق همفکری و مشارکت
 • بهبود عملکرد و کارایی
 • حفظ دانش

چه کسانی از LMS استفاده می کنند؟

برایتان سوال پیش آمده است که کاربرد LMS چیست ؟ خب تقریبا همه کسب و کار ها می توانند از ال ام اس استفاده کنند مثل:

شرکتهای بزرگ

شرکت های بزرگ باید به طور مداوم صدها و حتی هزاران کارمند را از شرکت های وابسته مختلف آموزش دهند. و با افراد زیادی کار می کنند.

مشاغل کوچک و متوسط ​​(SMB)

آیا فکر می کنید که LMS فقط برای شرکت های بزرگ باشد؟ اکنون ، حتی یک شرکت کوچک می تواند آموزش الکترونیکی را برای آموزش کارمندان و توسعه مهارت های خود با کمترین نیروی انسانی و هزینه های آموزش ایجاد کند. آنها با توانمند سازی کارمندان خود با فناوری ، باعث رونق کسب و کار خود می شوند.

سایر کاربران LMS می توانند  سازمان های غیرانتفاعی ، سازمان های دولتی و مؤسسات آموزشی نیز باشند.

می توانید قالب های LMS را از سایت ژاکت تهیه کنید.

وظایف LMS چیست ؟

LMS وظایفی را به طور خودکار انجام میدهد که عبارتند از:

 1. دسترسی راحت

با استفاده از ال ام اس ، می توانید دوره ها را برای همه کارمندان یک جا تعریف کنید. فقط کافی است یک بار یک برنامه آموزشی ایجاد کنید و سپس آن را به همه تازه واردان اختصاص دهید.

 1. به روز بودن آموزش

ال ام اس می تواند به شما در به روز نگه داشتن کارمندان با مقررات مربوطه کمک کند. با داشتن یک پلتفرم یادگیری ، با قالب های آموزشی،  به راحتی می توانید برنامه های آموزشی خود را به روز کنید  همچنین می توانید در  چند دقیقه دوره آنلاین جدیدی اضافه کنید. و از آن برای ارزیابی کارکنان استفاده کنید

 1. آموزش کار با محصولات

با داشتن LMS ، می توانید در مورد محصولات یا خدمات شرکت خود به فروشندگان و سایر متخصصان آموزش دهید. این سیستم به شما امکان می دهد دقیقاً پس از انتشار محصولات جدید ، آموزش محصولات را بموقع به فروشندگان ارائه دهید.

4. افزایش فروش

یک ال ام اس می تواند به شما در فروش محصولات در دفاتر و شهر های مختلف کمک کند. شما می توانید مهارت های فروش و ارتباطات خود را با کمک شبیه ساز های  گفتگو و دوره های SCORM توسعه دهید  و دانش خود را با آزمون های آنلاین ارزیابی کنید.

 1. افزایش فروشندگان

LMS به شما این امکان را می دهد تا با استفاده از آن هزاران فروشنده را در سراسر جهان شناسایی کنید و با آن ها همکاری کنید.

 1. مرکز آموزش

تمام محتوای یادگیری در یک مکان ذخیره می شود. حتی اگر کارمندان نتوانند در دوره ها شرکت کنند  ، می توانند به راحتی اطلاعات مورد نیاز خود را در مرکز آموزش  پیدا کنند. این امر به ویژه برای شرکت هایی که نیاز به ارائه آموزش برای فروشندگان در طیف گسترده ای از محصولات دارند مناسب است.

نحوه سازماندهی و مدیریت آموزش ها با LMS چیست ؟

iSpring Learn یک سرویس مبتنی بر ذخیره سازی ابری است. این بدان معناست که نیازی به بارگیری ، نصب و پیکربندی نرم افزار ندارید. تمام آنچه لازم است یک اتصال اینترنتی و یک ایمیل برای ثبت حساب است.

مرحله 1: دوره ها را بارگذاری کنید

برای شروع آموزش ، باید مواد را به ال ام اس اضافه کنید. روند بارگذاری محتوا در iSpring Learn مانند کار با سرویس های اشتراک فایل مانند Google Drive یا Dropbox است. بر روی دکمه “بارگذاری پرونده” کلیک کنید و پرونده ها را از رایانه انتخاب کنید.

LMS چیست

شما می توانید فایل های پاورپوینت،  صوت، تصویر یا فایل های متنی را اضافه کنید.

اگر دوره های زیادی در یک موضوع دارید می توانید دوره ها را طبقه بندی کنید

همچنین شما می توانید ترتیب دروس و معیارهای ارزیابی را در هنگام نمایش سفارش سازی کنید

مرحله 2: کاربران را اضافه کنید

یکی از ویژگی های مفید یک LMS ، نقش های مختلف کاربر است.

در هر ال ام اس، 3 نوع کاربر اصلی وجود دارد:

کاربر یاد گیرنده. این رایج ترین نقش است. کاربران می توانند در دوره های آموزشی ثبت نام کنند و در آن ها شرکت کنند.

کاربر نویسنده. کاربر نویسنده می تواند محتوای یادگیری را مدیریت کند: دوره ها را اضافه و حذف کرده و دوره هایی را به هنر  آموزان اختصاص دهد.

مدیر کل ، یک مدیر می تواند کاربران را اضافه و حذف کند ، آن ها را گروه بندی کند  و نقش های آن ها را تغییر دهد.

در شرکت های کوچک یک فرد می تواند هم نقش مدیر و نویسنده را اجرا کند.

در یک LMS قوی مدیران نیازی به انجام کار هایی مانند اضافه کردن کاربران ندارند زیرا سیستم به صورت خودکار برای کاربران جدید لینک دعوت را از طریق ایمیل های ثبت شده در یک فایل اکسل می فرستد.

ال ام اس چیست

 

درست مانند یادگیری به روش های قدیمی ، فراگیران را می توان به گروه های مختلف تقسیم کرد. به عنوان مثال ، شما می توانید “تازه واردان” را از دانشجویان قدیمی  جدا کنید.

مرحله 3: ارائه فایل های آموزشی

پس از بارگذاری محتوای و تعیین نقش های کاربران، شما می توانید دوره هایی را به زبان آموزان خود ارائه دهید.

شما می توانید  به همه کاربران دسترسی داشته باشید یا تعدادی از آنها را از طریق ایمیل دعوت کنید.

همچنین امکان فروش دوره ها در LMS نیز وجود دارد.

مرحله 4: نتایج را ارزیابی کنید

توانایی ارزیابی مهارت ها یکی از اصلی ترین دلایلی است که بیشتر شرکت ها با LMS ها شروع به کار می کنند. مهم نیست که چند کارمند داشته باشید ، می توانید پیشرفت آنها زیر نظر بگیرید.

ویژگی های LMS چیست ؟

در مورد اینکه ویژگی های LMS چیست هیچ توافق جهانی وجود ندارد ، اما به طور کلی می توانید تمام الزامات LMS را به ویژگی های اساسی و پیشرفته تقسیم کنید:

مدیریت کاربران – این ویژگی به شما امکان می دهد کاربران را اضافه و ویرایش کنید ، نقش ها را به آنها اختصاص دهید و هنر آموزان را در گروه های مختلف طبقه بندی کنید.

مدیریت دوره  ها – هر گونه امکاناتی که در خصوص محتوا و مدیریت آن ها است.

ردیابی پیشرفت – این ویژگی عملکرد زبان آموزان را ارزیابی می کند. می توانید پیشرفت آنها را در فواصل زمانی مختلف یا بعد از اتمام دوره اندازه گیری کنید.

ویژگی های پیشرفته LMS چیست ؟

حال که دیدیم ویژگی های LMS چیست بیایید نگاهی به ویزگی های پیشرفته ال ام اس بیندازیم.

تولید محتوا. برخی از سیستم عامل های یادگیری دارای ویرایشگر داخلی هستند که به شما امکان می دهد آزمون ها و دوره های ساده ای ایجاد کنید.

کلاس درس ILT. اگر یادگیری ترکیبی ارائه دهید ، LMS شما باید از ابتکار های یادگیری مبتنی بر کلاس پشتیبانی کند (به عنوان مثال ، مدیریت برنامه های کلاس ، نظارت بر حضور و عملکرد و غیره).

یادگیری با موبایل به هنر آموزان اجازه می دهند که در هر زمان و هر مکان فایل های آموزش را بتوانند مشاهده کنند. برخی از آنها برنامه مخصوص تلفن همراه دارند که کاربران می توانند دوره ها را حتی به صورت آفلاین نیز مشاهده کنند.

یادگیری اجتماعی. اگر می خواهید زبان آموزان خود را برای به اشتراک گذاشتن دانش خود ترغیب کنید ، به ابزارهای اجتماعی مانند LMS نیاز دارید. آنها مانند رسانه های اجتماعی به شما امکان می دهند مقالاتی را منتشر کنید ، در مورد پست های همکاران بحث کنید و مطالبی را که دوست دارید  به اشتراک بگذارید.

با استفاده از عناصر بازی سازی (امتیاز ، جوایز ، رتبه بندی ، مدالها و موارد دیگر) می توانید تعامل و انگیزه فراگیران را برای مطالعه سخت تر بهبود بخشید.

برخی از سیستم عامل ها پس از اتمام دوره و یا یک آزمون ، امکان صدور گواهینامه را برای کاربران دارند. این امر به ویژه برای شرکت هایی که مرتباً گواهینامه های حرفه ای صادر می کنند، بسیار کاربردی است.

تجارت الکترونیک. ال ام اس با گزینه تجارت الکترونیک به شما امکان می دهد دوره های خود را بفروشید و کسب درآمد کنید.

کتابخانه دوره ها . سیستم عامل های یادگیری دارای یک کتابخانه داخلی هستند که شامل دوره های آفلاین است که کاربران می توانند به آن ها دسترسی داشته باشند.

LMS به شما قدرت می دهد تا بر جنبه های یادگیری نظارت داشته باشید. و با جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها می توانید مطمئن شوید که مخاطبان شما از مطالب آموزشی بیشترین بهره را می برند و آیا کیفیت محتوای شما به اندازه کافی بالا است یا خیر.

میزان پیشرفت هنر آموز

این معیارها نشان می دهد که هنر آموزان شما چه مقدار پیشرفت داشته اند و یا در کدام بخش ها نیاز به تلاش بیشتری دارند

نتایج ارزیابی آموزش الکترونیکی

یک LMS خوب این امکان را به شما می دهد با تجزیه و تحلیل نمرات آزمون ها کیفیت دوره ها و نحوه تدریس  را بررسی کنید

امیدواریم شما با خواندن این مطلب فهمیده باشید LMS چیست و اطلاعات کافی در مورد ال ام اس ها کسب کرده باشید.

دیدگاه‌ها

Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *