Retry
صفحه سفید در وردپرس

وردپرس به صورت عمومی یک سیستم مدیریت محتوای قابل اعتماد است و به همین دلیل مورد استفاده بسیاری از طراحان و وبمستران قرار می‌گیرد. گرچه هزاران توسعه‌دهنده‌ی وب در سراسر جهان هر روز برای بهبود فرایند عملکرد وردپرس در تلاش هستند اما همواره احتمال بروز خطا ممکن است. وردپرس هم دارای خطاهای مختلفی است که عملکرد شما را دچار مشکل می‌کند اما نگران نباشید زیرا برای هر دردی دوایی وجود دارد.
بنابراین قصد داریم مهم‌ترین آن‌ها را در ژاکت مورد بررس قرار دهیم تا کاربران عزیز پس از خرید محصولات و نصب آن در وردپرس توانایی حل مشکلات احتمالی را داشته باشند.
در مقاله امروز به بررسی خطای صفحه سفید در وردپرس میپردازیم و می گوییم صفحه سفید وردپرس چیست و چرا به وجود می آید.

صفحه سفید در وردپرس چیست

خطای صفحه سفید در وردپرس برای بسیاری از کاربران وردپرس آشناست. دیدن این صفحه برای اولین بار برای کاربران تازه‌کار دلهره‌آور است. اما خبر خوب اینجاست که مانند بسیاری از خطاهای دیگر وردپرس، می‌توان آن را رفع کرد.

بعد از آنکه دریافتید صفحه سفید در وردپرس چیست باید بدانید دلایل به وجود آمدن صفحه سفید در وردپرس چیست .دلایل زیادی می‌توانند باعث دیده شدن صفحه سفید در وردپرس شوند. برخی از این دلایل مثل اختلال در عملکرد یک افزونه، مشکل در کدنویسی PHP ، همچنین خطاهای پایگاه داده از این دست هستند. اگر وردپرس درست کار نکند باید اشکال‌های کوچکی را رفع کنید تا به سرعت همه چیز به حالت عادی برگردد.

اگر می‌توانید با بخش FTP هاست خود کار کنید، در محل نصب وردپرس، فایل wp-config.php را ویرایش کرده و به دنبال WP_DEBUG بگردید. WP_DEBUG یک متغیر ثابت در کدهای پی اچ پی است که پس از به کار بردن آن در وردپرس حالت debug فعال می‌شود.
با تغییر مقدار این متغیر از false به true می توانید آن را فعال کنید. پیام‌های خطایی دریافت می‌کنید که در واقع دلایل عملکرد نادرست وبسایت است. از این پیام‌ها می‌توانید به عنوان راهنمای رفع اشکال استفاده کنید. اما مشکل اینجاست که همه کاربران، عملکرد WP_DEBUG در وردپرس  را بلد نیستند، پس تکلیف چیست؟!

1- افزونه ها

plugins-صفحه سفید در وردپرس

برای بررسی این صفحه سفید در وردپرس از افزونه‌ها  شروع می‌کنیم. افزونه‌ها در عین حال که بسیار کاربردی هستند، اما در مواقعی سر ناسازگاری با یکدیگر می‌گذارند و مشکلاتی از قبیل موارد زیر را به‌وجود می‌آورند:

 • ممکن است افزونه‌ای با کارکرد نادرست را فعال کرده باشید.
 • ممکن است تنظیمات یک افزونه را تغییر داده باشید.
 • ممکن است کدنویسی یک افزونه را تغییر داده باشید.
 • ممکن است افزونه‌ی جدیدی که نصب کرده‌اید با دیگر افزونه‌ها سازگاری نداشته باشد.

برطرف کردن مشکل صفحه سفید در وردپرس

افزونه‌ها را می‌توانید به نوبت غیرفعال کنید و نتیجه هر کدام را ببینید. شاید به همین سادگی مشکل را پیدا و حل کنید!
اگر کدهای برنامه‌نویسی شده یک افزونه را تغییر داده‌اید، ابتدا آن را غیرفعال و سپس از فهرست افزونه‌های خود در وردپرس حذف کنید. باید نمونه خام افزونه را از فایل اصلی افزونه در وردپرس دوباره بارگذاری و نتیجه را امتحان کنید.
در بعضی موارد شما به پیشخوان وردپرس دسترسی ندارید. بنابراین نمی‌توانید به دستور بالا عمل کنید. برای حذف و اضافه کردن افزونه‌ها، چاره کار، استفاده از بخش FTP  سرور است. یاد گرفتن کار با  FTP  ساده است. اینجا ارزش خدمات هاستی که انتخاب کرده‌اید نیز اهمیت می‌یابد. سرویس‌های هاست، خدمات کوچک این چنینی را از طریق تیکت به رایگان انجام می‌دهند. اما اگر سختی اندک یادگیری کار با  FTP را تحمل کنید، کار بسیار ساده خواهد شد و در زمان کمتری می توانید مشکل را پیدا و رفع کنید.

عملکرد FTP برای رفع صفحه سفید در وردپرس

روند کار برای بررسی خطای صفحه سفید در وردپرس به این شکل است:

 1. به public_html بروید و تمام فایل‌های وردپرس را مشاهده کنید.
 2. WP-content را انتخاب کنید.
 3. پوشه Plugins را باز کنید و نام آخرین افزونه‌ای که پیش از سفید شدن صفحه نصب کرده‌اید، جستجو کنید.
 4. افزونه مورد نظر را حذف کنید. در مربع روبروی افزونه تیک بزنید و با دکمه مربوطه آن را حذف کنید. اگر مایل نیستید افزونه را حذف کنید می‌توانید نام آن را تغییر دهید که به نوعی به مفهوم غیرفعال شدن افزونه است.
 5. به مرورگر خود برگردید و صفحه را دوباره فراخوانی کنید. به احتمال زیاد مشکل رفع شده است.

همواره به یاد داشته باشید، افزونه‌هایی را نصب کنید که دارای پشتیبانی معتبر از توسعه‌دهندگان حرفه‌ای و شناخته شده در ژاکت باشد. افزونه‌ها باید با آخرین نسخه وردپرس همخوانی داشته باشند. احتمال مشکل ساز شدن افزونه‌هایی که تاریخ آن‌ها برای گذشته است و بروزرسانی نشده‌اند، بسیار زیاد است.

2- خطای کد نویسی

code-صفحه سفید در وردپرس

خطای رایج صفحه سفید در وردپرس می‌تواند به دلیل خطای کدنویسی نیز باشد. اگر راه‌حل مشکل در افزونه‌هایی که نصب کردید نباشد، بررسی فایل‌های PHP  به خصوص function.php  و همچنین فایل های PHP مربوط به شخصی‌سازی و تدوین قالب وردپرس ضروری است.

در نهایت شما با خطای زیر روبرو خواهید شد:

Parse error: Syntax error, unexpected $ end in /home/name/public_html/wordpress/wp-content/themes/your_theme/functions.php on line 231

این خطا به معنای وجود اشکالی در کدنویسی وبسایت شما است. دلیل بروز این اشکال این است که قالب و جزییات گرافیکی صفحه به صورت صحیح برای نمایش فراخوانی و اجرا نمی‌شود. برای این منظور لازم است نسخه اصلی قالب را دوباره راه‌اندازی کنید.
اما مشکل دیگری نیز وجود دارد! چون در این حالت صفحه نمایش شما سفید است؛ بنایراین شما به پیشخوان وردپرس دسترسی ندارید. پس لازم است از بخش FTP  در تنظیمات هاست به ترتیب زیر عمل کنید:

 1. فایلی که وردپرس را در آن ذخیره کرده‌اید باز کنید. (Public_html یا شاخه اصلی هاست)
 2. wp-content را باز کنید.
 3. پوشه  themes را پیدا کنید.
 4. پوشه‌ی قالب خود را جستجو کنید.
 5. پوشه قالب را بررسی کنید، مطمئن شوید که فایل php در پوشه قالبی که نصب کرده اید، وجود داشته باشد.
 6. حالا فایل php را حذف و از نسخه اصلی قالب، این فایل را دوباره کپی و در همین آدرس بارگذاری نمایید.
 7. اگر نمی‌خواهید فرایند مرحله قبل را اجرا کنید، باید نام پوشه php را تغییر دهید. با تغییر نام فایل، عملا آن را غیر فعال می‌سازید. با انجام این فرایند، تغییر کد‌های اشتباه در حالی که قالب غیرفعال باشد، امکان‌پذیر است.
 8. در صورتی که تصمیم گرفتید فایل جدید را روی فایل قبلی بازنویسی کنید، اگر با پیام “you want to overwrite functions ” روبرو شدید، پاسخ ” بله ” را انتخاب نمایید.
 9. حالا دوباره صفحه‌ی سایت خود را در مرورگر رفرش کنید. صفحه سفید را نمی‌بینید و با صفحه ورود دوباره می‌توانید به پیشخوان وبسایت دسترسی داشته باشید.
 10. اگر نمی‌خواهید یا نمی‌توانید کدها را تغییر دهید راه ساده دیگری هم وجود دارد. قالب خود را تغییر دهید !
 11. همواره به یاد داشته باشید قبل از تغییراتی این چنینی یک نسخه پشتیبان از وبسایت خود تهیه کنید. این کار به شما اطمینان می‌دهد که حتی اگر به تمام روش‌های بالا، مشکل حل نشد، یک کپی از وبسایت را دارید.

3- خطاهای ناشناخته

error-صفحه سفید در وردپرس

بررسی صفحه سفید در وردپرس می‌تواند خطاهای ناشناخته را نیز شامل گردد. بعضی اوقات مشاهده صفحه سفید دلیلی فراتر از اشکالات بالا دارد. شاید شما افزونه جدیدی نصب نکرده باشید یا حتی تغییرات خاصی روی قالب اعمال نکرده باشید. در شرایطی مثل این، افزونه WP_DEBUG به کمک شما می‌آید. اخطارهای این افزونه می‌تواند به عنوان راهکاری برای رفع مشکلات احتمالی استفاده شوند. این خطاها می‌تواند راهنمای شما برای حذف، تغییر یا بازنویسی فایل‌ها برای رفع مشکل باشد.

بعضی اوقات یک افزونه از تاریخ گذشته یا یک افزونه جدید ناسازگار با نسخه فعلی وردپرس مشکل‌ساز می‌شود. در اینصورت می‌توانید همه افزونه‌ها را غیرفعال و دوباره فعال کنید. در مواردی این کار باعث رفع مشکل می‌شود. در عین حال انجام این فرایند و تست عملکرد وبسایت ممکن است باعث تشخیص افزونه مشکل‌ساز گردد.

در مواردی مشکل از فایل قالب‌ها است. مانند فرایند قبل در پوشه themes، قالب‌ها را یک به یک غیرفعال و دوباره فعال کنید. وبسایت را تست کنید تا به فایل قالب مشکل‌ساز برسید.

مشکلات دیگری هم وجود دارند که باعث به وجود آمدن صفحه سفید در وردپرس می شوند.

Caching: پیشنهاد می‌کنیم از یک افزونه caching برای بهبود سرعت بالا آمدن وبسایت استفاده کنید.
Damaged files: فایل‌های آسیب‌دیده نیز می‌توانند دردسرساز باشند. ممکن است هنگام انتقال یا بارگذاری به دلایل مختلف بخشی از فایل‌ها از بین بروند. همچنین بدافزارها نیز می‌توانند آسیب‌زا باشند. پیشنهاد ما استفاده از افزونه‌های امنیتی در ژاکت است.
Server Down: گاهی اوقات هم مشکل از خدمات هاستی است که سایت شما را میزبانی می‌کند. با آن‌ها تماس بگیرید و مشکل را پیگیری کنید.

دیدگاه‌ها

Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *