Retry

بعد از راه‌اندازی یک‌وب‌سایت، می‌توان ازسرویس‌های هاستینگ‌ مختلفی استفاده کرد. در مقاله معرفی سرور و انواع سرورها به طور کامل با سرورها آشنا شدیم. یکی از سرویس‌های هاستینگ، سرور مجازی یا وی‌پی‌اس (VPS) است که در این‌روش میزبانی، هر سرور مجازی، از سرور کامل از نظر فیزیکی جزء به‌ جزء شده و هر کدام از آن جزءها، برای برآورده کردن نیازهای یک‌مشتری خاص کاربرد دارد؛ البته عملکرد یک‌بخش روی کارایی و سرعت سایر بخش‌ها هیچ‌گونه اثری ندارد. بهای خرید وی‌پی‌اس، نسبت به سرور اختصاصی، ارزان‌تر و کمتر است و استفاده از آن باعث ارتقای عملکرد وب‌سایت می‌شود. در این‌جا درباره چیستی این نوع سرور، ویژگی‌ها مزایا، معایب و کاربرد آن ‌توضیحات کامل و مفیدی را در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهیم. ما را تا انتهای این‌مطالب همراهی کنید.

 

سرور مجازی یا VPS چیست؟

سرور مجازی یا وی‌پی‌اس (VPS ) مخفف کلمه virtual private server به معنی یک‌سرور مجازی خصوصی است که کلمه‌ خصوصی، در کلام محاوره استعمال نمی‌شود و کاربران این‌عبارت را به‌صورت «سرور مجازی» استفاده می‌کنند. این‌سرور به‌عنوان یکی از پرفروش‌ترین سرور شناخته می‌شود که منابعی را در اختیار مشتریان قرار می‌دهد و به ازای خدمات ارائه دهنده خود هزینه‌ای دریافت می‌کند.

عملکرد سرور مجازی یا وی‌پی‌اس (VPS ) بدین‌صورت است که یک‌سرور فیزیکی قوی، به کمک یک‌نرم‌افزار مجازی‌ساز مانند KVM و VMwareیا با بهره‌مندی از سخت‌افزارهای پرقدرت به چند سرور مجازی تقسیم‌بندی می‌شود. هر سرور مجازی یا وی‌پی‌اس، امکاناتی از منابع سرور را مانند سی‌پی‌یو، حجم رم، فضای هارد دیسک را با پهنای باند نامحدود از طریق اینترنت پر سرعت به‌صورت کاملاَ مستقل و مجزا در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

 

ویژگی‌های سرور مجازی

سایر ویژگی‌های VPS که به آن‌ها در متن زیر اشاره می‌کنیم:

سرور مجازی دارای 10 خاصیت است که یکی ازآن ها مدیریت اختصاصی سرورهاست

 • امکان میزبانی تعداد زیادی وب‌سایت بدون وجود هیچ‌گونه محدودیتی، در صورت مناسب و کافی بودن منبع‌ها
 • امکان عیب‌یابی فوری و انتقال دادن اطلاعات به یک‌ ماشین مجازی دیگر
 • مدیریت اختصاصی سرور مجازی حتی از راه دور
 • بالابردن منابع وی پی اس در زمانی کوتاه
 • امنیت بسیار بالا و قابلیت مقیاس‌پذیری آن

 

سرور مجازی چه کاربردی دارد؟

از سرور مجازی یا وی‌پی‌اس (VPS) در موقعیت‌های مختلفی می‌توان استفاده کرد که آن‌ها را در این‌جا معرفی می‌کنیم:

 • جهت میزبانی وب‌سایت‌های با مصارف زیاد یا متوسط
 • برای وب سرویس‌هایی نظیر دیتابیس سرور
 • برای کنترل کردن یا ارتقا بخشیدن عملکرد سیستم‌ها
 • استفاده از آن در سایت‌هایی که مورد تحریم واقع شدن
 • برای اجرا کردن کارهایی ملزم به اینترنت پرسرعت همراه با ترافیک بالا
 • به‌عنوان یک‌سرور مناسب برای فرستادن تعداد بی‌شمار ایمیل

 

 

مزایای VPS

بزرگ‌ترین مزیت استفاده از سرور مجازی یا وی‌پی‌اس (VPS) این‌است که به پهنای باند بالاتری در قیاس با سرورهای معمولی دسترسی دارید. در متن زیر به سایر مزایای آن می‌پردازیم:

داشتن سرورهای مجازی مزایای بسیاری دارد که دسترسی به پهنای باند بیشتر یکی از مزایای آن است

 • حجم ترافیک بالا
 • امکان انتخاب سیستم عامل و نصب نرم‌افزارهای دلخواه
 • داشتن یک‌فضای مجزا بدون تأثیرپذیری از سایر مشترکین سرور
 • امکان دسترسی سوپریوزر یا root جهت پیکربندی
 • دسترسی راحت و آسان به رم، cpu و فضای ذخیره‌سازی اطلاعات

 

معایب VPS

بزرگ‌ترین عیب استفاده از وی‌پی‌اس (VPS) این‌است که برای دسترسی به همه امکانات آن،‌ باید کانفیگ و پیکربندی منحصربه‌فردی روی آن پیاده‌سازی کنید. در متن زیر به سایر معایب آن می‌پردازیم:

 • داشتن قیمت بالا در قیاس با هاست اشتراکی
 • نیاز داشتن به دانش فنی برای مدیریت کارآمد VPS
 • برای افزایش سرور مجازی ملزم بودن به ایجاد تنظیمات بیشتر

 

از VPS در چه مواردی باید استفاده کرد؟

 • استفاده از وی پی اس، برای برنامه نویسان با هدف ایجاد مکانی برای تست کردن کدهایشان کاربرد دارد.
 • همه معامله‌گرانی که در بازارهای جهانی در حال سرمایه‌گذاری هستند از سرور مجازی، جهت مخفی نگه داشتن آی‌پی ایران استفاده می‌کنند.
 • این‌سرورها این‌امکان را فراهم می‌کنند که به‌صورت شبانه‌روزی برنامه‌تان را فعال نگه دارید و آن را از راه دور مدیریت کنید.
 • سرورهای مجازی، به‌دلیل مجهز بودن به منبع‌های اختصاصی و قیمت مناسب‌شان، برای سایت‌های بزرگ و پربازدید انتخاب بسیار خوب و مناسبی هستند و شما نگرانی‌ای بابت سرعت و امنیت سایت‌تان‌ به خصوص امنیت وردپرس، نخواهید داشت.

 

از VPS درچه مواردی نباید استفاده کرد؟

 • کسب و کارهای کوچک پرسود، با بودجه بسیار کم بهتر است به جای سرور مجازی از هاست اشتراکی استفاده کنند.
 • آن‌دسته از مشاغلی که به دانش فنی نیاز ندارند و به دنبال خرید یک‌سرور مجازی مدیریت‌ شده نیستند؛ همچنین قصد استخدام نیروهای متخصص را ندارند استفاده از VPS برای آن‌ها یک‌عمل اشتباه خواهد بود.
 • آن‌دسته از مشاغلی که به توانایی و عملکرد کامل یک‌سرور احتیاج دارند که‌ این‌توانایی بیشتر از توان سرور مجازی است؛ پس استفاده از یک‌سرور اختصاصی، انتخاب مناسب و عاقلانه‌تری برای آن‌ها خواهد بود.

 

منظور از کلمه «خصوصی» در سرور مجازی خصوصی چیست؟

خصوصی در این‌جا به اختصاصی بودن منابع سرور برای کاربر اشاره دارد، یعنی شما احتیاجی به اشتراک‌‌گذاری رم، سی‌پی‌یو و دیگر منابع خود به سایر کاربران سرور ندارید؛ پس می‌توان گفت که تجربه استفاده از سرویس سرور مجازی یا وی‌پی‌اس (VPS) تا حدودی شبیه به تجربه استفاده از سرویس سرور اختصاصی است با این تفاوت که فقط بخشی از ظرفیت سرور اختصاصی برای هر کاربر در دسترس است.

 

عملکرد نرم‌افزارهای مجازی ساز به چه صورت است؟

نرم‌افزارهای مجازی‌ساز، بر اساس نوع و عملکردشان برای سیستم عامل‌های مختلف، به‌شکل مجانی یا پولی در اختیار کاربران قرار دارند که برای اجرا کردن آن باید سرور موردنظر شما، تکنولوژی مجازی‌سازی را پشتیبانی کند.

سیستم‌های مجازی‌ساز برای هر سرور، متناسب با مقدار هسته‌های قابل استفاده، CPU، اندازه رم، اندازه هارد دیسک به‌صورت خصوصی یا اشتراکی قابل پیکربندی هستند.

با مجازی‌سازی یک‌سرور می‌توان از ظرفیت سرور در سطح بالاتر و کارایی بیشتر، نهایت استفاده را برد؛ همچنین امنیت کاربران تضمین شده و دست‌یابی به داده‌ها در سطح بسیار بالایی در اختیار کاربران قرار دارد.

 

انواع سرورهای مجازی

سرورهای مجازی یا وی‌پی‌اس (VPS ) بر اساس سیستم عامل، مدل مجازی‌سازی و تکنولوژی‌شان به دسته‌های مختلفی دسته‌بندی می‌شود که آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

سرور مجازی یا vps انواع مختلفی دارد که در اینجا به همه ده نوع آن اشاره کرده‌ایم

 1. سرور مجازی لینوکس (با توانایی نصب کردن انواع سیستم عامل‌های توزیع لینوکس مثل Ubuntu و CentOS)
 2. سرور مجازی ویندوز (با امکان نصب کردن بیشتر سیستم عامل‌های ویندوز سرور)
 3. سرور مجازی میکروتیک ( همراه با سیستم عامل RotuterOS)
 4. سرور مجازی اختصاصی (با منبع‌های به‌صورت اختصاصی مانند ( CPU و RAM)
 5. سرور مجازی اشتراکی (همراه با منبع‌های سخت‌افزاری به‌صورت اشتراکی)
 6. سرور مجازی ابری (با ساختارهای خاص جهت افزایش سطح عملکرد و امنیت)
 7. سرور مجازی ایران (مانند پارس آنلاین و همراه اول)
 8. سرور مجازی خارجی ( مانند هتزنر، OVH، ColoCrossingو Redstation)
 9. سرور مجازی مدیریت شده
 10. سرور مجازی مدیریت نشده
 11. سرور مجازی نیمه مدیریت شده

 

یکی از روش‌های میزبانی از وب‌سایت، استفاده از سرور مجازی یا وی‌پی‌اس (VPS ) است. در این‌سرور یک‌میزبان به چند بخش تقسیم‌بندی می‌شود تا از آن در مقاصد مختلفی بتوان استفاده کرد. ازجمله مواردی که در هزینه سرور مجازی اثرگذار و دخیل است شامل فضای ذخیره‌سازی، نوع سیستم عامل، حجم رم، سرعت پردازنده، خدمات پشتیبانی و امکانات بک‌آپ‌گیری آن است. ما در این‌جا شما را با سرور مجازی آشنا کردیم تا اگر قصد خرید این‌سرور را دارید با اطلاعات کاملی آن را انتخاب کنید.

دسته بندی: وب

دیدگاه‌ها

Comments
امتیاز فراموش نشه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *