Retry
افزایش اینگیجمنت اینستاگرام

امروزه، اینستاگرام به عنوان یکی از محبوب ترین پلتفرم های اجتماعی در جهان شناخته می شود. در واقع، این شبکه اجتماعی حدود 1 میلیارد کاربر ماهانه دارد که این رقم 13 درصد از جمعیت جهان را شامل می شود. همچنین حدود 80 درصد از کاربران یک یا چند شغل را در این پلتفرم دنبال می کنند و 72 درصد از کاربران محصولی جدید را از طریق اینستاگرام دیده و تهیه کرده اند. همه این آمار، اینستاگرام را برای بازاریابان، مشاغل و کارآفرینان به یک معدن طلا و فرصتی استثنایی تبدیل کرده است. اما چگونه می توان میزان موفقیت خود در اینستاگرام را محاسبه کرد؟

برای دریافت آموزش اینستاگرام اینجا را کلیک کنید.

 

اولین معیار محاسبه می تواند، تعداد فالوئرهای شما در نظر گرفته شود، اما بهترین و درست ترین معیار محاسبه میزان Engagement یا engaged در اینستاگرام شما است. در ادامه ضمن ارائه راهکارهایی برای تنظیم تعامل(Engagement) اینستاگرام به این موضوع بیشتر می پردازیم. همچنین برخی از نکات برتر را در جهت بهبود و افزایش میزان تعامل و بازاریابی در شبکه های اجتماعی شما ارائه می دهیم.

نرخ engagement اینستاگرام به چه معناست؟

به بیان ساده، مجموع لایک ها و کامنت های هر پست شما تقسیم بر تعداد فالوورها، میزان engagement  شما را تشکیل می دهند.

میزان engagement، معیاری مناسب برای بررسی ارتباط متقابل افراد با محتوای شما محسوب می شوند و تمرکز بر داده های مهم تر را جایگزین معیار های بیهوده (مانند تعداد دنبال کنندگان خود) می کنند.


 به معیار سنجش میزان تعامل مخاطبین با محتواهای تولید شده در یک پیج اینستاگرام نرخ تعامل یا engagement میگویند.

آموزش اینستاگرام

چگونه می توان میزان engagement در اینستاگرام را محاسبه کرد؟

فرمول کلیدی محاسبه engagement به معنی engaged acoount ، مجموع لایک ها و کامنت های هر پست و تقسیم آن بر تعداد دنبال کنندگان خود ضرب در عدد ۱۰۰ است.

معادله آن به شرح زیر است:

(لایک ها + کامنت های هر پست)

———————————————     100 x

مجموع تعداد فالوئرها

 

مفهوم اینگیجمنت و اوبرلو

برای محاسبه میزان نرخ تعامل پیج اینستاگرام خود به مثال زیر توجه کنید:

صفحه اوبرلو (در زمان نوشتن مقاله) حدود 63 هزار دنبال کننده در اینستاگرام دارد.

این بدین معناست به طور متوسط، Oberlo در هر پست حدود 733 لایک و 31 کامنت دریافت می کند و طبق معادله بالا، مجموع این دو عدد شامل ۷۶۴ engagement، را شامل می شود.

برای اطلاع از نرخ تعامل اینستا این برند، باید میانگین تعداد تعاملات (764 مورد در این مثال) را بر تعداد دنبال کنندگان (63،000) تقسیم کنیم و سپس آن عدد را در 100 ضرب کنیم.

764 ÷ 63,000 = 0.0121

0.0121 x 100 = 1.21

میزان engagement  این برند در اینستاگرام۲۱/۱ درصد محاسبه شده است.

درک این مفهوم ساده، با یک محاسبه engagement نه چندان پیچیده انجام می شود که مستلزم آشنایی بازاریابان و کارآفرینان با این ایده است.

بهترین engagement در اینستاگرام چیست؟

قبل از اینکه بدانیم معنی account engaged چیست ، به بیان یک حقیقت می پردازیم: هیچ میزان دقیقی برای نرخ تعامل engagement در جهان وجود ندارد. عوامل مختلفی در این تعامل ایده آل تائیر گذار هستند، بنابراین یک اندازه متناسب و دقیق برای این مورد وجود ندارد.

با این اوصاف، با بررسی میزان اینگیجمنت ریت در موارد متفاوت و گوناگون، می توانید با نحوه بررسی این معیار بیشتر آشنا شوید.

میانگین account engaged در اینستاگرام از 1 تا 5 درصد است. برای مطلع شدن از میزان انگیجمنت در صنعت خاص خود، باید پیرامون آن تحقیق کنید، اما این میزان دامنه ای شامل یک مبنای خوب و متوسط را شامل می شوند.

با به خاطر سپردن این محدوده، همچنین به یاد داشته باشید که این مقدار ثابت نیست. به عنوان مثال، اگر میزان تعامل شما ٪۸۵/۰ باشد، عملکرد شما بسیار خوب است. البته که معیار و هدف شما در این مورد دستیابی به بیشترین مقدار engagement است. در اکثر موارد، میزان تعامل 1الی ۳ درصدی را مشاهده خواهید کرد. 5 درصد و یا بیشتر از این مقدار،مبنای engagement بسیار بالایی را شامل می شود.

چگونه میزان  engagement اینستاگرام را افزایش دهیم؟

در ادامه به نکات مهم در مورد افزایش میزان تعامل(engagement) در اینستاگرام می پردازیم که می توانید از آن در راستای عنوان الهام بخشی مطالب خود استفاده کنید.

در این راستا اینستاگرام با راهکارها و استراتژی عالی به کمک شما می آید که در 5 مورد زیر خلاصه می شوند:

 • پست های خود را به خوبی زمان بندی کنید.
 • از هشتگ ها و کپشن های مناسب استفاده کنید.
 • از قدرت استوری های اینستاگرام استفاده کنید.
 • مسابقه و چالش برگزار کنید.
 • برای تقویت حضور خود در اینستاگرام ، از روش های بازاریابی مناسب استفاده کنید.

در ادامه ضمن پرداختن به جزئیات هر یک از این استراتژی ها، برای افزایش engagement rate، شما را در مراحل لازم راهنمایی خواهیم کرد.

کلید افزایش میزان تعامل در اینستاگرام بهبود پروفایل و فعالیت اینستاگرام شما است.

چگونه نرخ تعامل صفحه اینستاگرام خود را بهبود ببخشیم؟

برای بالابردن نرخ تعامل و بهبود پیج اینستاگرام خود راهکارهای بسیاری وجود دارد که با استفاده از آنها میتوانید پیشرفت چشم‌گیری داشته باشید. در اینجا تعدادی از این عوامل را نام برده و در رابطه با آنها توضیح می‌دهیم:

 • زمان‌بندی پست‌ها و استوری‌ها
 • استفاده از هشتگ
 • کپشن نویسی حرفه‌ای
 • استفاده از فیچرهای اینستاگرام
 • بارگذاری محتوای ویدیویی
 • برگزاری چالش و مسابقه
 • استفاده از بازاریابی Omnichannel

 

آموزش اینستاگرام

در راستای بهبود بخشی به صفحه اینستاگرام، محتوای خود را برای مخاطبان بهینه سازی کنید. در همین راستا، برای افزایش میزان engagement خود، تعامل ایجاد کنید. تعامل با پروفایل های دیگر، پاسخگویی به کاربران در دایرکت و کامنت ها، همچنین به اشتراک گذاری منظم پست ها، عواملی کلیدی برای بهبود بخشی صفحه اینستاگرام شما محسوب می شوند.

هدف از این مقاله، به اشتراک گذاری مطالب مربوط به بهینه سازی محتوای شما است که آن را به عنوان یک قانون اساسی بخاطر داشته باشید.

اهمیت زمان بندی

اهمیت زمانبندی در اینگیجمنت اینستاگرام

یکی از اهداف اصلی به اشتراک گذاری محتوای اینستاگرام، قرار گیری در مقابل بیشترین تعداد کاربر بدون خسته کننده شدن محتوای شما برای آنها است. این دلیل در واقع مهمترین هدف دیجیتال مارکتینگ در کسب و کار است. باتوجه به دیجیتالی شدن هر چه سریعتر کسب کارها آموزش دیجیتال مارکتینگ یکی از مباحث با اهمیت این دوران است.

بنابراین اگر در روند Instagram خود جدی هستید، دو نکته مهم را به خاطر بسپارید:

 • زمان به اشتراک گذاری پست های خود
 • فواصل به اشتراک گذاری پست ها

طبق تحقیقات، بهترین زمان به اشتراک گذاری محتوا در اینستاگرام، اواسط روز در هر یک از روزهای هفته است. از آنجا که اکثر کاربران اینستاگرام این پلتفرم را از طریق تلفن همراه خود بررسی می کنند و از بررسی آن طی ساعات کاری خودداری می کنند، به اشتراک گذاری محتوا در عصرها نیز احتمال موفقیت آن را افزایش می دهد.

همچنین چهارشنبه برای به اشتراک گذاری پست های اینستاگرام بهترین روز هفته و یکشنبه با کمترین آمار، غیر مناسب ترین روز هفته برای فعالیت در این پلتفرم معرفی شده است.

علاوه بر این، طبق تحقیقات روزانه ۱ الی ۳ بار اشتراک گذاری پست های خود را هدف گذاری کنید، که در رابطه با این موضوع برند های شناخته شده روزانه به طور میانگین ۵/۱ دفعه به اشتراک گذاری مطالب خود می پردازند.

بهترین زمان انتشار محتوا در اینستاگرام برای اینگیجمنت

مطمئناً، برای حفظ این زمان بندی و به حداکثر رساندن تعامل خود در اینستاگرام، به تعداد زیادی محتوای کارآمد نیز نیاز خواهید داشت.

برای افزایش engagement در اینستاگرام خود از هشتگ استفاده کنید

هشتگ اینستاگرام

با استفاده از این ویژگی خارق العاده ی اینستاگرام(هشتگ ها) میزان engagement اینستاگرام خود را افزایش دهید.

هشتگ در شبکه های اجتماعی در راستای اهداف زیر می توانند به شما کمک کنند:

 • افزایش تعداد لایک ها
 • افزایش تعداد فالوئر های اینستاگرام
 • دسترسی به مخاطبان گسترده تر

چگونه می توان هشتگ هایی برای افزایش میزان engagement اینستاگرام خود پیدا کرد؟  

جست و جو به عنوان کلیدی ترین راهکار در این رابطه عمل می کند.

با بررسی پست های مخاطبان، رقبا و حتی اینفلوئنسرهای اینستاگرام محبوب ترین هشتگ ها را پیدا کنید. به عنوان مثال، اگر فروشنده عینک آفتابی هستید، اولین وظیفه شما بررسی #عینک-آفتابی است.

هشتگ عینک آفتابی و اینگیجمنت اینستاگرام

سپس در قسمت پست های اخیر اینستاگرام، به بررسی برترین هشتگ ها برای پست هایی با جذابیت بالا بپردازید. البته، بسیاری از مشاغل مانند Gymnashark، از هشتگ های خاص برند خود پیروی می کنند.

هشتگ برند و اینگیجمنت اینستاگرام

 

در صورتی که هر یک از رقبای شما از هشتگ های برند خود استفاده می کنند، می توانید با توجه به آنها ایده بهتری در راستای کشف محتوای محبوب کاربران اینستاگرام کسب کنید. همچنین توسط ابزارهایی مانند Seekmetrics ، TagBlender و InstagramTags ، می توانید به معروف ترین هشتگ های اینستاگرام دسترسی پیدا کنید. به یاد داشته باشید با وجود قابلیت اینستاگرام در استفاده 30 هشتگ به صورت روزانه، لازم نیست محتوای کپشن های خود را با هشتگ ها پر کنید. هشتگ های خود را با دقت و در راستای جذب کاربران جدید به محتوای خود انتخاب کنید.

نکته: لیست 100 مورد برتر هشتگ های اینستاگرام را بررسی کنید.

کپشن های خود را با دقت انتخاب کنید

کپشن های انتخابی شما، می توانند به عنوان مهم ترین عامل برای افزایش engagement در صفحه اینستاگرام شما عمل کنند. کپشن های اینستاگرام با افزایش محتوای هر پست، در راستای تعامل و engagedFa بیشتر با مخاطبان به شما کمک می کنند. برای مثال  YouTuber IAMKARENO ، از ویژگی چند تصویر اینستاگرام برای یک پست تحت عنوان کپشن  “1 یا 2؟” استفاده کرده است.

ک\شن ها و اینگیجمنت اینستاگرام

این تاکتیک ساده به منظور ترغیب فالوئرهای وی و ایجاد کامنت در مورد عکس مورد نظر، با کاربران تعامل ایجاد می کند. البته، این استراتژی برای میزان engagement اینستاگرام او نیز به طور معجزه آسایی مثبت عمل می کند. همچنین می توانید از مدل محبوب تناسب اندام استیو کوک الهام بگیرید، که در کپشن خود “لایک کردن و ذخیره ی پست را برای تمرین بعدی ” پیشنهاد می کند.

عملکرد صفحات برای افزایش اینگیجمنت اینستاگرام

این راهکار با دسترسی بیشتر محتوای ذخیره شده در قسمت “پست هایی که دوست دارید”  برای مخاطبان او ، در بالا بردن engagement و لایک های هر پست نیز بسیار مثبت عمل می کند.   تجربه های زیادی پیرامون کپشن های اینستاگرام وجود دارد، بنابراین در صورت تمایل روش های مختلف را امتحان کنید و آنچه را که برای شما بهتر عمل می کند، را پیدا کنید.

نکته: لیست 200+ مورد از بهترین کپشن های اینستاگرام را بررسی کنید.

از مزایای استوری های اینستاگرام بهره مند شوید

روزانه بیش از 500 میلیون کاربر از قابلیت استوری اینستاگرام استفاده می کنند که این تعداد نسبتا زیادی را در بر می گیرد. حتی اگر استوری های اینستاگرام در میزان  engagement شما نیز موثر نباشند، برای بالا بردن میزان تعامل و بازخورد های خود می توانید از آن ها استفاده کنید.

استفاده از استوری های اینستاگرام باعث جلب توجه فالوئرهای فعلی شما، ارائه محتوای شخصی تر و حتی هدایت فالوئر ها به سایر پست های اینستاگرام یا خرید از محصولات شما نیز می شود.

به این مثال از Hanon توجه کنید:

استوری اینستاگرام و اینگیجمنت اینستاگرام

مطمئناً این یک استوری کاملاً ساده اینستاگرام است، اما مخاطبان را ضمن درگیری  با محتوای خود، به موضوعی مرتبط و احتمالا مورد علاقه ی آن ها تنها با یک کلیک هدایت می کند.   البته با وجود فروشگاه آنلاین آنها در همان صفحه احتمال خرید بعد از چند کلیک برای کاربران به راحتی فراهم می شود.

همچنین لازم به یادآوری است که توسط الگوریتم اینستاگرام، کاربرانی که میزان تعامل بیشتری با برخی صفحات اینستاگرام داشته باشند، در صفحه feed خود بیشتر با محتوای آن صفحات روبرو می شوند. در مجموع، استوری اینستاگرام یک ویژگی خارق العاده است که توسط آن ضمن حفظ میزان تعامل خود، می توانید به راحتی آن را افزایش دهید.

از انتشار ویدیو نترسید

ویدیو یکی از محبوب ترین محتوای کاربران اینستاگرام است. در واقع، در سال 2018 تعداد ویدیو های ایجاد شده در اینستاگرام، حدود 80 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. بسیاری از بازاریابان و مشاغل، انتشار محتوای ویدئویی خود را به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از یک استراتژی موفق اینستاگرام می دانند.

اما ساخت یک ویدیو برای اولین بار در راستای تجارت خود می تواند کمی دشوار و دلهره آور باشد. در این راستا به راحتی با بررسی راهنمای کامل بازاریابی ویدئویی در سال 2021، از راهنمایی های آن بهره مند شوید.

چالش و مسابقه ایجاد کنید

مهم ترین و ثابت ترین اصل در این مورد علاقه و استقبال کاربران از چیزهای رایگان است. اما این برای شما و حساب اینستاگرام شما به چه معناست؟

تلاش در مسابقات و چالش ها، لذت رسیدن به نتیجه ی آن را چند برابر می کند. بنابراین اگر قبلاً مخاطبانی را جذب کرده و با محتوای خود درگیر کرده اید، به راحتی می توانید با در نظر گرفتن جوایز برای آن ها، میزان  engagement اینستاگرام خود را افزایش دهید.

به عنوان مثال، به نحوه استفاده بلاگر مواد غذایی EricTriesIt از مطالب ارائه شده در اینستاگرام می پردازیم:

اول از همه، با بازنشر پست های خود در قالب یک استوری اینستاگرام، فالوئر های خود را به تبلیغات و ایجاد بازخورد بیشتر، دعوت می کند. پروفایل ها و مشاغل معمولاً با ترغیب افراد به مواردی نظیر لایک کردن، منشن کردن دوستان خود در قسمت کامنت ها و یا دنبال کردن پروفایل آن ها برای ورورد به چالش، در جهت افزایش engagement  صفحه کاربری خود معجزه می کنند.

ترفند در استوری برای افزایش اینگیجمنت اینستاگرام

اما، همانطور که در پست اینستاگرام EricTriesIt در راستای این مسابقه مشاهده می کنید، شرکت کنندگان باید ضمن لایک کردن عکس، دو پروفایل را دنبال کنند و یک دوست را در بخش نظرات منشن کنند.

همه ی این اقدامات در جهت جذب کاربران بیشتر به این پست، به خوبی عمل می کنند. اگر به دنبال افزایش engagement اینستاگرام خود هستید  مسابقه و چالش ها می تواند گزینه ای مناسب برای شما باشد.

افزایش اینگیجمنت اینستاگرام با پست

از بازاریابی Omnichannel استفاده کنید

در راستای افزایش میزان engagement  اینستاگرام خود، لزوما به درصد حضور در اینستاگرام خود اکتفا نکنید. با بازاریابی Omnichannel، در چندین پلتفرم متفاوت، ضمن بهره گیری از تمام قدرت بازاریابی خود، کاربران را مجذوب محتوای اینستاگرام خود کنید و از این طریق میزان engagement  خود را چندین برابر افزایش دهید. اما چگونه می توان بازاریابی Omnichannel را  شروع کرد؟

ابتدا بعضی از محتواهای اینستاگرام خود را با پست های وب سایت خود مرتبط و همگام سازی کنید. بایوس(bios) در شبکه های اجتماعی خود را، که به سمت حساب اینستاگرام شما ترافیک ایجاد می کنند، تبدیل کنید. همانند کاری که پپسی در تصویر زیر انجام داده است: از این طریق می توانید دائماً محتوای مورد علاقه کاربران را در معرض دید آن ها قرار دهید و در طی دوره ای کوتاه، میزان engagement اینستاگرام خود را چندین برابر کنید.

شما به راحتی می توانید محتواهای سایت و صفحه اینستاگرام خود را در یک راستا قرار دهید. به این صورت که هر محتوایی در اینستاگرام کسب و کار شما قرار می گیرد نسخه کامل تر آن به صورت مقاله در سایت شما منتشر شود. برای آشنایی با نحوه اتصال اینستاگرام به سایت می توانید مقاله مربوط به آن را معرفی کنید.

روش پپسی برای افزایش اینگیجمنت

همچنین شما می‌توانید با افزونه شبکه های اجتماعی بازدید صفحه خود را افزایش دهید چراکه اگر پیج شما دارای تولید محتوا جذاب باشد مخاطب بازدید کرده و باعث بالا رفتن نرخ تعامل می‌شود.

از امروز Engagement اینستاگرام خود را افزایش دهید

تا به اینجا با مفهومی نظیر engagement اینستاگرام، محاسبه و بهبود بخشی آن به طور کامل آشنا شده ایم. اکنون برای موفقیت در اینستاگرام می توانید با آموزش اینستاگرام به صورت کامل آماده شده و ضمن خلاق بودن، تلاش کنید تا محتوایی متمایز را در معرض دید کاربران خود قرار دهید.

دسته بندی: اینستاگرام

دیدگاه‌ها

Comments
امتیاز فراموش نشه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.