Retry
moz چیست

 

استانداردهای گوگل دائماً در حال تغییر است. به طوری که حتی شاید تا پایان همین هفته بعضی از الگوریتم های خود را حدود 10 تا 15 بار تغییر دهد. این مقدار در طول یک سال به 600 بار نیز می رسد! بنابراین استراتژی های بازاریابی باید دائماً به روز و مطابق با قوانین جدید گوگل طراحی شود. اما بهترین راهکار برای همراهی دائم و آپدیت شده با گوگل چیست؟ قطعاً استفاده از انواع ابزار سئو را می توان یکی از بهترین راه ها برای همارهی با گوگل دانست  . یکی از محبوب ترین و کارآمدترین ابزارهای سئو نیز Moz است. به همین منظور در این مطلب از ژاکت با هم می بینیم که MOZ چیست، چه مزایایی دارد و تفاوت آن با سایر ابزارهای سئو در چیست.

پیش از آن حتما از آموزش سئو رایگان ژاکت استفاده کنید.

ابزار Moz چیست؟

قبل از هر چیزی باید ببینیم ابزار سئوی Moz چیست. ابزار Moz از سال 2004 در اختیار کاربران قرار گرفت. در آن زمان این ابزار با نام SEOMoz شناخته می شد و فقط به عنوان یک وبلاگ برای به اشتراک گذاری نکات حوزه سئو و ایده هایی برای کلمه کلیدی ها فعالیت می کرد. اما با گذشت زمان Moz تبدیل به یک ابزار چند بعدی برای سئو شد.

خرید ابزار moz

در حال حاضر Moz ابزارهای متنوعی را برای رسیدگی به سئو و بازاریابی محلی ارائه می دهد. بخشی از Moz که مختص بازاریابی محلی است، با نام Moz Local شناخته می شود. درباره سئو محلی یا لوکال سئو بیشتر بدانید.

چرا باید از Moz استفاده کنیم؟

حالا که می دانیم Moz چیست، بیایید نگاهی به قابلیت های این ابزار بیاندازیم. از جمله مسئولیت هایی که به عهده Moz است، عبارت اند از:

 • ردیابی رتبه سایت
 • شناسایی کلمات کلیدی محبوب
 • ارزیابی وضعیت لینک سازی
 • بررسی سئوی داخلی و خارجی سایت
 • ارائه گزارش عملکرد سایت

نحوه عملکرد Moz در هر یک از حوزه های بالا

در مورد ردیابی رتبه سایت، Moz می تواند رتبه هفتگی سایت شما را در کنار رقبایتان در یاهو، بینگ و گوگل ردیابی و مقایسه کند. نتیجه این مقایسه را بر اساس موقعیت و با توجه به کلمات کلیدی مختلف در بیش از 200 کشور مشاهده خواهید کرد.

در حوزه ردیابی کلمات کلیدی هم Moz چندین قابلیت را برای تحقیق کلمه کلیدی ارائه می دهد. این ابزار یک اکسپلورر مختص کلمات کلیدی دارد که در آن می توانید کلمات کلیدی حوزه دلخواه خود را با فیلترهای مختلف پیدا و ارزیابی کنید. به عنوان مثال می توانید انتخاب کنید که که کلمه کلیدی هایی اول نمایش داده شوند که بیشترین حجم جست و جو را داشته اند.

در بحث ارزیابی لینک سازی نیز Moz قسمتی به نام Open Site Explorer دارد که در آن بک لینک های رقبای شما ارزیابی می شود و فرصت های طلایی لینک سازی به شما معرفی می شود. بهتر است با روش های بررسی وضعیت سایت های رقیب آشنا شوید.

اما  مهم ترین بخش ابزار Moz چیست؟ هر چند که همه قابلیت های بالا به اندازه کافی لازم و کارآمد هستند؛ اما قطعاً یکی از مهم ترین قابلیت های Moz به امکانات سئوی آن برمی گردد. Moz طوری طراحی شد که می تواند شما را راهنمایی کند تا از پتانسیل سایت خود برای داشتن بالاترین رتبه، بیشترین استفاده را ببرید. به عنوان مثال این ابزار محتوای سایت را ممیزی می کند و بعد پیشنهاداتی را برای بهبود آن ارائه می دهد. راهنمای افزایش رتبه الکسا می تواند به شما کمک کند.

یکی دیگر از قابلیت های جالب توجه Moz، خزنده های آن است. به این ترتیب که  گوشه ای از سایت شما را توسط این خزنده ها اسکن می کند (مثل کاری که گوگل انجام می دهد) تا مشکلات احتمالی که بر سئو سایت تأثیر منفی می گذارند را شناسایی کند.

خرید ابزار سئو

SEMrush چیست؟

SEMrush یکی دیگر از بازارهای سئوی محبوب حال حاضر است. به دلیل همین محبوبیت نیز به دفعات با Moz مقایسه می شود. در واقع بسیاری از متخصصین سئو، گاهی بر سر دوراهی استفاده از Moz و SEMrush قرار می گیرند. در همین راستا بهتر است مقایسه ای بین دو ابزار داشته باشیم. اما برای این که بتوانیم مقایسه درستی داشته باشیم، بهتر است ابتدا کمی با SEMrush آشنا شویم.

ابزار SEMrush هم یک ابزار برای مدیریت سئو و همینطور مدیریت بازاریابی دیجیتالی است. مهم ترین امکاناتی که SEMrush در اختیار کاربران خود قرار می دهد را می توان در این پنج دسته خلاصه کرد: بررسی فاکتورهای سئو، ردیابی شبکه های اجتماعی، بهینه سازی محتوا، ارائه بینش تبلیغاتی پول و ارائه هوش و بینش رقابتی. درباره مورد آخر، یعنی هوش رقابتی، SEMrush این کار را با نمایش مشخصات رقبا، مثل کلمه کلیدی ها، رتبه، تکنیک های سئو، استراتژی های بازاریابی و تعداد بازدیدکنندگان سایت های رقبا انجام می دهد.

تفاوت Moz و SEMrush در چیست؟

اما برسیم به تفاوت Moz و SEMrush. در ابتدا ممکن است SEMrush و Moz کاملاً مشابه به نظر برسند. چرا که هر دوی آنها مجموعه ای پویا از ابزارهای ردیابی سئو و استراتژی های بازاریابی و … هستند. اما تفاوت های اساسی بین Moz و SEMrush وجود دارند که می توانند در چرخه رسیدگی به سئو سایت کاملاً ملموس باشند. برجسته ترین این تفاوت ها شامل موارد زیر هستند:

 • SEMrush اجازه می دهد که سئوی حداکثر 5 سایت و 500 کلمه کلیدی را ردیابی کنید. این در حالی است که در Moz این مقدار به 2 سایت و 300 کلمه کلیدی محدود شده است.
 • SEMrush معمولاً ویژگی های خود را بیشتر و سریع تر به روز می کند و توسعه می دهد.
 • محیط SEMrush کمی ساده تر است. اما Moz ممکن است برای مبتدیان کمی پیچیده به نظر برسد.
 • SEMrush برای کسب و کارهای آنلاین معمولی و کوچک مناسب تر است. اما Moz برای کسب و کارهای بزرگ تر انتخاب بهتری است و می تواند امکانات تخصصی تر را ارائه دهد.

MOZ با چه مزایایی همراه است؟

بالاتر نیز اشاره کردیم که قابلیت های اصلی MOZ چیست. اما در این قسمت مزایای ابزار Moz را کمی دقیق تر بررسی می کنیم.

قابلیت های داشبورد:

یکی از قابلیت های طلایی Moz که در داشبورد آن به چشم می خورد، ارائه KPIهای مهم در همان داشبورد و در معرض دید است. از دیگر امتیازات این بخش نیز می توان به ارائه نمودارهای بصری برای ارزیابی وضعیت سایت اشاره کرد.

نمایش نتایج کلمه کلیدی در moz

تجزیه و تحلیل وضعیت سایت و رقبای آن:

وقتی صحبت از مقایسه سایت با رقباست، Moz می تواند یکی از بهترین ابزارهای موجود باشد. این ابزار ابتدا وضعیت رتبه بندی سایت را بر اساس کلمات کلیدی اصلی شما ارزیابی می کند و نمره ای را به صورت درصدی به سایت نسبت می دهد. بنابراین در قدم اول می توانید متوجه شوید که استراتژی هایتان تا به الآن چه قدر خوب بوده است.

نمودار رتبه در moz

سپس می توانید در تب “Ranking” اطلاعات مهم مربوط به وضعیت سایت در صفحه نتایج جست و جوی گوگل (SERP) را در بازه های زمانی مختلف و به تفکیک کلمات کلیدی مشاهده کنید. یکی از این اطلاعات گزارشی مختصر است که با بررسی آن می توانید فوراً اطلاعات لازم را دریافت کنید.

لازم به ذکر است که در تب “Engines” این اطلاعات را می توانید تا چهار موتور جست و جوی متفاوت نیز مشاهده کنید. حتی می توانید نوسانات رتبه بندی کلمات کلیدی را بین نسخه های دسکتاپ وموبایل ارزیابی کنید..

همچنین در تب “Compretition” نیز می توان وضعیت سایت را در مقایسه با رقبا مشاهده کرد. این مقایسه بر اساس کلمات کلیدی متفاوت و بر اساس موقعیت های مکانی انجام می شود. با دیگر ابزار آنالیز رقبا نیز آشنا شوید.

شناسایی کلمات کلیدی و بهینه سازی محتوا:

علاوه بر همه موارد بالا، Moz یک ابزار برای تحقیق کلمات کلیدی نیز هست. در این ابزار یک اکسپلورر اختصاصی برای جست و جو برای کلمات کلیدی وجود دارد که که می توانید کلمات را با فیلترهایی مانند حجم جست و جوی ماهانه، میزان CTR و … پیدا کنید. این که بتوانید کلمات کلیدی را بر اساس میزان CTR آنها مشاهده کنید، از جمله مزایایی است که مختص  ابزار Moz است.

آمار کلمه کلیدی در moz

علاوه بر این پیرامون بهینه سازی نیز در Moz بخشی به نام Moz On-Page Grader وجود دارد که گزارش هایی را بر اساس 27 فاکتور مختلف سئو ارائه می دهد. این گزارش ها شامل اطلاعاتی برای بهینه سازی محتوای صفحات سایت هستند.

امتیاز بهینه سازی صفحه در moz

تفاوت  MOZ و Moz Pro در چیست؟

ابزار Moz در دو نسخه معمولی و Pro ارائه شده است که نسخه معمولی در واقع همان Moz Local است. حالا سؤال اینجاست که تفاوت نسخه Pro با نسخه Local ابزار Moz چیست؟ به طور کلی باید بدانید که Moz Local برای کسب و کارهای کوچک و متوسط و فریلنسرها مناسب است. اما Moz Pro برای کسب و کارهای متوسط و بزرگ گزینه مناسبی است.

علاوه بر این Moz Local برای سیستم عامل های اندروید، iOS  و به صورت مبتنی بر وب در دسترس است. نسخه Moz Pro نیز برای سیستم های ویندوز، Mac و به صورت مبتنی بر وب قابل دسترسی است.

تفاوت دیگر این دو نیز به قابلیت ادغام سازی آنها بر می گردد. Moz Pro یک API منبع باز است که با همه سیستم ها و برنامه های تجاری قابل ادغام است. اما  Moz Local فقط با سیستم های تجاری زیر قابل ادغام است:

 • Apple Maps
 • Google
 • Bing
 • Foursquare
 • Factual
 • Neustar
 • Com
 • Google My Business
 • Hotfrog

اما بخش مهم تفاوت های این دو نسخه، به قابلیت هایی بر می گردد که هر یک از این دو ارائه می دهند. در جدول زیر قابلیت های موجود در هر یک از این نسخه ها را مشاهده می کنید.

جدول مقایسه تفاوت های Moz  و Moz Pro:

MozMoz Pro
خزنده های هفتگیخزنده های سریع و فوری
ارائه بخش Open Site explorerردیابی مشکلات موجود در صفحه و نمایش هشدار برای آنها
پیشنهاداتی برای سئو داخلیارائه پیشنهادات برای بهینه سازی بیشتر صفحات
ارائه راهنماهایی برای بازاریابی دیجیتالارائه چک لیست برای بهینه سازی صفحات
ارائه فرم های پرسش و پاسخ برای کاربران Mozارائه گزارش ها برای بهینه سازی صفحات
نمایش کلمه کلیدی ها بر اساس میزان دشواریامکان سفارشی سازی گزارش ها
آنالیز رقابتی سایتارائه گزارش های رقابتی
ارائه وبینارهای آموزشیارائه گزارش کامل از ارزیابی وضعیت سایت در SERP و امکان خروجی گرفتن از گزارش ها

جمع بندی

Moz یکی از ابزارهای بسیار کاربردی برای آنالیز وضعیت سئوی سایت و محتوای آن به تنهایی و در مقایسه با رقباست. این آنالیزها نیز در Moz به کمک قابلیت های فوق العاده این ابزار انجام می شوند. اما این که آیا Moz می تواند واقعاً برای کسب و کار شما مناسب باشد و این که کدام نسخه آن برای شما بهتر است، کاملاً به اندازه کسب و کار شما بستگی دارد. در هر صورت استفاده از یک ابزار قدرتمند مثل Moz مثل یک چراغ راهنما عمل می کند که می تواند مسیر طراحی استراتژی های بازاریابی، سئو و محتوا را کاملاً روشن کند. اگر دوست دارید با دیگر ابزار سئو برای همراهی سایت خود با گوگل آشنا شوید و خریداری کنید می توانید در ژاکت سرویس قدرتمندترین ابزار سئو را به راحتی تهیه فرمایید . همچنین اگر می خواهید تنها ابزار moz را خریداری کنید به صفحه خرید اکانت moz مراجعه کنید.

دسته بندی: ابزارهای سئو , سئو

دیدگاه‌ها

Comments
امتیاز فراموش نشه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.