Retry
تست A/B چیست؟

در پاسخ به سوال تست A/B چیست، می توان گفت که تست A/B که به عنوان تست تقسیم یا bucket test نیز شناخته می شود، روشی برای مقایسه دو نسخه از یک صفحه وب یا برنامه با یکدیگر برای تعیین عملکرد بهتر است. تست AB اساساً آزمایشی است که در آن دو یا چند نوع صفحه به طور تصادفی به کاربران نشان داده می شود و برای تعیین اینکه کدام یک از تغییرات برای یک هدف تبدیل شده عملکرد بهتری دارند، از تجزیه و تحلیل آماری استفاده می شود.

 تست A/B چیست

تست A/B چیست؟

اجرای یک تست AB که مستقیماً یک تنوع را با یک تجربه فعلی مقایسه می کند، به شما امکان می دهد در مورد تغییرات وب سایت یا برنامه خود سوالات متمرکز بپرسید، و سپس داده هایی را درباره تأثیر آن تغییر جمع آوری کنید.

تست، حدس را از بهینه سازی وب سایت خارج می کند و تصمیمات مبتنی بر داده را قادر می سازد که مکالمات تجاری را از “ما فکر می کنیم” به “ما می دانیم” تغییر دهید. با اندازه گیری تأثیری که تغییرات در معیارهای شما دارند، می توانید اطمینان حاصل کنید که هر تغییری نتایج مثبتی ایجاد می کند.

تست A/B چگونه کار می کند؟

در یک تست A/B، شما یک صفحه وب یا صفحه برنامه را می گیرید و آن را تغییر می دهید تا نسخه دوم همان صفحه را ایجاد کنید. این تغییر می تواند به سادگی یک عنوان یا دکمه ساده باشد، یا یک طراحی کامل مجدد صفحه باشد. سپس، نیمی از ترافیک شما نسخه اصلی صفحه (معروف به کنترل) و نیمی از نسخه اصلاح شده صفحه (تغییر) نشان داده می شود.

ای بی تست چگونه کار می کند؟

همانطور که به بازدیدکنندگان کنترل یا تغییر ارائه می شود، تعامل آن ها با هر تجربه اندازه گیری و در داشبورد تجزیه و تحلیل جمع آوری شده و از طریق یک موتور آماری تجزیه و تحلیل می شود. سپس می توانید تعیین کنید که آیا تغییر تجربه تأثیر مثبت، منفی یا تأثیری بر رفتار بازدیدکننده داشته است یا خیر.

چرا باید تست A/B را انجام دهید؟

در ادامه مقاله تست A/B چیست به علت انجام این تست میپردازیم. تست A/B به افراد، تیم ها و شرکت ها اجازه می دهد تا هنگام جمع آوری داده ها در مورد نتایج، تغییرات دقیق در تجارب کاربر خود ایجاد کنند. این به آن ها امکان می دهد فرضیه هایی بسازند و بهتر بیاموزند که چرا برخی عناصر از تجربیات آن ها بر رفتار کاربر تأثیر می گذارد. به روش دیگر، می توان اشتباه آن ها را اثبات کرد.

فراتر از پاسخ دادن به یک سوال یکبار مصرف یا حل یک اختلاف، آزمایش AB می تواند به طور مداوم برای بهبود مستمر یک تجربه خاص، بهبود یک هدف واحد مانند نرخ تبدیل در طول زمان استفاده شود.

به عنوان مثال، یک شرکت فناوری B2B ممکن است بخواهد کیفیت و حجم جمع آوری لید فروش خود را از صفحات اصلی کمپین بهبود بخشد. برای دستیابی به این هدف، تیم آزمایشات A / B را برای تغییر عنوان، تصاویر بصری، زمینه های فرم، فراخوان برای عمل و چیدمان کلی صفحه آزمایش می کند.

آزمایش هر بار تغییر، به آن ها کمک می کند تا مشخص کنند کدام تغییرات در رفتار بازدیدکنندگان آن ها تأثیر داشته است و کدام یک تأثیرگذار نبوده است. با گذشت زمان، آن ها می توانند تأثیر چندین تغییر پیروزی در آزمایشات را برای نشان دادن بهبود تجربه جدید نسبت به تجربه قبلی ترکیب کنند.

چرا باید تست A/B را انجام دهید؟

این روش برای ایجاد تغییرات در یک تجربه کاربری همچنین باعث می شود که تجربه برای نتیجه دلخواه بهینه شود و می تواند گام های اساسی در یک کارزار بازاریابی را موثرتر کند.

با آزمایش نسخه آگهی، بازاریاب ها می توانند بفهمند کدام نسخه کلیک های بیشتری را به خود جذب می کند. با آزمایش صفحه فرود بعدی، آن ها می توانند بفهمند کدام طرح بهترین بازدید را به مشتری تبدیل می کند. اگر عناصر هر مرحله برای به دست آوردن مشتریان جدید با حداکثر کارآیی کار کنند، می توان هزینه های کل یک کمپین بازاریابی را کاهش داد.

چرا باید تست A/B را انجام دهید؟

ای بی تست همچنین می تواند توسط توسعه دهندگان و طراحان محصول برای نشان دادن تأثیر ویژگی های جدید یا تغییر در تجربه کاربر استفاده شود. پردازش محصول، مشارکت کاربر، مدل و تجارب درون محصولی همه با تست A / B می تواند بهینه شود، به شرطی که اهداف به وضوح مشخص شده و شما یک فرضیه مشخص داشته باشید.

فرآیند تست A/B چیست؟

در ادامه مقاله تست A/B چیست، یک چارچوب تست A/B وجود دارد که می توانید برای شروع تست ها از آن استفاده کنید:

 • داده ها را جمع آوری کنید: تجزیه و تحلیل شما اغلب بینشی را در مورد مکان شروع بهینه سازی ارائه می دهد. به شما کمک می کند تا با مناطق پر بازدید از سایت یا برنامه خود شروع کنید، زیرا به شما امکان می دهد داده ها را سریع تر جمع آوری کنید. به دنبال صفحاتی با نرخ تبدیل کم یا نرخ افت زیاد باشید که می توانند بهبود یابند.
 • اهداف را شناسایی کنید: اهداف تبدیل شما معیارهایی است که شما برای تعیین موفقیت آمیز بودن یا عدم موفقیت تغییرات در نسخه اصلی استفاده می کنید. اهداف می توانند از کلیک کردن روی یک دکمه یا پیوند به خرید محصول و ثبت نام از طریق ایمیل باشند.
 • فرضیه تولید کنید: هنگامی که هدفی را شناسایی کردید، می توانید شروع به تولید ایده ها و فرضیه های آزمایش A / B کنید که چرا فکر می کنید بهتر از نسخه فعلی هستند. پس از داشتن لیستی از ایده ها، آن ها را از نظر تأثیر مورد انتظار و دشواری در اجرای آن ها اولویت بندی کنید.
 • تغییرات ایجاد کنید: با استفاده از نرم افزار تست A/B (مانند Optimizely)، تغییرات مورد نظر را در عنصری از وب سایت یا برنامه تلفن همراه خود اعمال کنید. این ممکن است تغییر رنگ یک دکمه، تعویض ترتیب عناصر در صفحه، پنهان کردن عناصر ناوبری یا موارد کاملاً سفارشی باشد. بسیاری از ابزارهای تست A / B پیشرو دارای یک ویرایشگر بصری هستند که این تغییرات را آسان می کند. اطمینان حاصل کنید که آزمایش خود را انجام دهید و مطمئن شوید که مطابق انتظار کار می کند.
 • تست را اجرا کنید: آزمایش خود را آغاز کنید و منتظر شرکت کنندگان باشید. در این مرحله، بازدیدکنندگان سایت یا برنامه شما به طور تصادفی به کنترل یا تغییر تجربه شما اختصاص می یابند. تعامل آن ها با هر تجربه برای تعیین چگونگی عملکرد اندازه گیری، شمارش و مقایسه می شود.
 • نتایج را تجزیه و تحلیل کنید: پس از اتمام آزمایش، زمان تجزیه و تحلیل نتایج است. نرم افزار تست A/B شما داده های حاصل از آزمایش را ارائه می دهد و تفاوت بین عملکرد دو نسخه صفحه شما و تفاوت آماری معنی دار را به شما نشان می دهد.

اگر واریاسیون شما برنده است، تبریک می گوییم. ببینید آیا می توانید آموخته های این آزمایش را در صفحات دیگر سایت خود اعمال کنید یا برای بهبود نتایج خود به تکرار آزمایش ادامه دهید. اگر آزمایش شما نتیجه منفی یا نتیجه ای ندارد، غصه نخورید. از این آزمایش به عنوان یک تجربه یادگیری استفاده کنید و فرضیه جدیدی ایجاد کنید که می توانید آن را آزمایش کنید.

نتیجه تست شما هرچه باشد، از تجربه خود برای آگاهی از آزمون های آینده و تکرار مداوم بهینه سازی برنامه یا سایت خود استفاده کنید.

تست A/B و سئو

تا اینجا گفتیم تست A/B چیست در ادامه به تاثیرآن بر سئو می پردازیم. گوگل ای بی تست را مجاز و تشویق می کند و اعلام کرده است که انجام آزمایش A/B یا چند متغیره هیچ خطر ذاتی برای رتبه جستجوی وب سایت شما ندارد. با این حال، ممکن است با سو استفاده از یک ابزار تست A/B برای اهداف مانند پنهان کردن، درجه جستجو خود را به خطر بیندازید. Google بهترین روش ها را برای اطمینان از عدم وقوع این موارد بیان کرده است:

 • بدون Cloaking – Cloaking عملی است که به موتورهای جستجو محتوای متفاوت از آنچه یک بازدید کننده معمولی می بیند، نشان می دهد. مخفی کاری می تواند منجر به تنزل رتبه سایت یا حتی حذف شدن از نتایج جستجو شود. برای جلوگیری از پنهان کردن، از تقسیم بندی بازدید کننده سو استفاده نکنید تا محتوای مختلف را بر اساس عامل کاربر یا آدرس IP به Googlebot نمایش دهید.
 • از “rel = canonical” استفاده کنید – اگر یک آزمایش تقسیم را با چندین URL انجام می دهید، باید از ویژگی تگ کنونیکال برای نشان دادن تغییرات به نسخه اصلی صفحه استفاده کنید. انجام این کار باعث می شود Googlebot در چندین نسخه از همان صفحه اشتباه گرفته نشود.
 • از ریدایرکت 302 به جای 301 استفاده کنید – در ادامه مقاله تست A/B چیست، اگر آزمایشی را اجرا کردید که URL اصلی را به URL دیگری هدایت می کند، از ریدایرکت 302 (موقتی) در مقابل 301 (دائمی) استفاده کنید. این به موتورهای جستجو مانند  Google می گوید که تغییر مسیر موقتی است و باید URL اصلی را به جای URL  آزمایشی در فهرست خود داشته باشد.
 • آزمایشات را فقط به شرط لازم انجام دهید – اجرای آزمایشی برای مدت طولانی تر از زمان ضروری، به ویژه اگر شما یک نسخه از صفحه خود را برای درصد زیادی از کاربران ارائه می دهید، می تواند به عنوان یک تلاش برای فریب موتورهای جستجو شناخته شود. Google توصیه می کند به محض خاتمه آزمایش سایت خود را به روز کنید و همه تغییرات آزمون سایت خود را حذف کنید و از طولانی مدت اجرای آزمون ها خودداری کنید.

حال که میدانید تست A/B چیست به چند مثال توجه کنید: یک شرکت رسانه ای ممکن است بخواهد میزان خوانندگان را افزایش دهد، مدت زمانی را که خوانندگان در سایت خود می گذرانند افزایش دهد و مقالات خود را با اشتراک گذاری اجتماعی تقویت کند. برای دستیابی به این اهداف، آن ها ممکن است تغییرات را در موارد زیر آزمایش کنند:

 • ثبت نام از طریق ایمیل
 • مطالب پیشنهادی
 • دکمه های اشتراک گذاری اجتماعی

یک شرکت مسافرتی ممکن است بخواهد تعداد رزروهای موفقیت آمیز را در وب سایت یا برنامه تلفن همراه خود افزایش دهد یا ممکن است بخواهد درآمد خریدهای جانبی را افزایش دهد. برای بهبود این معیارها، ممکن است تغییرات زیر را آزمایش کنند:

 • جستجوی صفحه اصلی
 • صفحه نتایج جستجو
 • ارائه محصول جانبی

یک شرکت تجارت الکترونیکی ممکن است بخواهد تعداد صندوق های انجام شده، میانگین ارزش سفارش یا فروش تعطیلات را افزایش دهد. برای رسیدن به این هدف، آن ها ممکن است ای بی تست را انجام دهند:

 • تبلیغات صفحه اصلی
 • عناصر ناوبری
 • اجزای قیف پرداخت

یک شرکت فناوری ممکن است بخواهد تعداد پیشروهای با کیفیت بالا را برای تیم فروش خود افزایش دهد، تعداد کاربران آزمایشی رایگان را افزایش دهد یا نوع خاصی از خریداران را جذب کند. آن ها ممکن است موارد زیر را آزمایش کنند:

 • اجزای فرم لید
 • جریان ثبت نام آزمایشی رایگان
 • پیام رسانى و فراخوان برای اقدام (call-to-action)

امیدواریم با خواندن این مقاله دریافته باشید تست A/B چیست و بتوانید از ۀن در گسترش کسب و کار خود استفاده کنید.

ژاکت را دنبال کنید

ژاکت در اینستاگرام

ژاکت در فیسبوک

ژاکت در لینکدین

ژاکت در توییتر

دیدگاه‌ها

Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *